Kuzey Teve

CEMAATİN İMAMI İÇİN JET SORUŞTURMA

CEMAATİN İMAMI İÇİN JET SORUŞTURMA
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
140 views
03 Ocak 2021 - 14:05
Spread the love

Ankara Cumhuriyet Savcılığı ‘Cemaatin imamı’ ile ilgili soruşturma başlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in Yargıtay’da ’Cemaatin imamı’iddiasıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

ŞAHİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yargıda cemaat imamı olduğunu, bazı dosyaların hakimler tarafından karar verilmeden önce Fethullah Gülen’e gönderildiğini söylemişti. Bunun üzerine YARSAV (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

ŞAHİN VE AKDOĞAN’IN SÖZLERİ KANIT OLDU

Başvuru üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yargıda cemaat örgütlenmesi üzerine soruşturma başlattı. 2014/7 numaralı soruşturmada Mehmet Ali Şahin ve Yalçın Akdoğan’ın açıklamaları kanıt olarak yer aldı.

MEHMET ALİ ŞAHİN NE DEMİŞTİ ?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük’te partisinin il başkanlığının danışma meclisi toplantısında ‘cemaatin imamı’ diye nitelendirilen kişinin, bir holdingin başında bulunan kişinin dosyasıyla ilgili ne karar verilmesi gerektiği hususunu, dosyanın kısa özetiyle Pensilvanya’ya gönderdiğini iddia etmişti.

İşte Şahin’in o sözleri:

“Önemli bir holdingin başında bulunan bir kişi hakkında ceza davası var ve mahkum olmuş. Dosya, Yargıtay’a gelmiş. Yargıtay’da ‘cemaatin imamı’ diye nitelendirilen kişi, ismi bende saklı, kendisini tanıyorum, bir holdingin başına bulunan kişinin dosyası ile ilgili ne karar verilmesi gerektiği hususunu, dosyanın kısa özetiyle Pensilvanya’ya göndermiştir. Bakın, çok önemli bir şey söylüyorum arkadaşlar. Nasıl karar vermesi hususunu Pensilvanya’ya sormuştur. ‘Bir savcı, hakim böyle bir şey yapabilir mi’ diye sordum kendime, kafam, hafızam kabul etmedi ama araştırdığımda maalesef bunun doğru olduğu kanaatine vardım…”

GÜLEN CEMAATİ BU İDDİAYI YALANLAMIŞTI

Mehmet Ali Şahin’in gündeme bomba gibi düşen bu açıklamasının ardından Fethullah Gülen, avukatı Nurullah Albayrak aracılığıyla bir açıklama yapmıştı.

Albayrak açıklamasında Şahin’in iddialarını yalanlayarak şunları söyledi:

“Ulusal gazetelerde ‘Cemaat İmamı Pensilvanya’ya dosya gönderdi’ başlığı ile yayınlanan haberlerde, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in açıklamasında, Yargıtay’da olan bir dosyanın müvekkilime gönderildiği ve ne karar verilmesi gerektiğinin sorulduğu iddiasına yer verilmiştir. Dile getirilen iddialar son günlerde medyada yer bulmaya çalışan kara propagandanın bir parçasını teşkil eden iftiralardan ibarettir.”

2014’ÜN EN KRİTİK SORUŞTURMASI

Türkiye’yi sarsan bu iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün yargıda cemaat örgütlenmesi iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

YARGITAY DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Yargıtay Başkanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in gündeme getirdiği “Cemaatin imamı” iddiasıyla ilgili suskunluğunu yazılı açıklama ile bozarak kamuoyunda Yargıtay’ın da adının geçtiği bir kısım yorum ve açıklamalar yapıldığının belirtilmişti. Yargıtay’dan yapılan yazılı açıklamada, demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün bir gereği olarak, yargının her türlü eleştiriye açık olduğu ifade edildi.

Yargıtay’ın yapısındaki idari ve adli denetim araçlarının tümünü de etkin bir biçimde çalıştırdığının vurgulandığı açıklamada, Yargıtay’ın, Anayasanın 138. maddesinde yer alan ‘hiçbir organ makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmüne bağlı olduğu, bu hükmün anlam ve önemine inanıldığı bilgisine yer verilmişti.

YARSAV’DAN DA SUÇ DUYURUSU

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), görevini kötüye kullanan yargıçların soruşturularak gerekli adli tahkikatın yapılmasını istemişti.
 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -