Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Çaykur işçilerinden hemşerileri Erdoğan’a “ seçime kadar kadroyu ver yoksa hesap soracağız”

Çaykur işçilerinden hemşerileri Erdoğan’a “ seçime kadar kadroyu ver yoksa hesap soracağız”
233 views
23 Şubat 2024 - 23:46
Spread the love

KUZEYTEVE – GENÇAĞA KARAFAZLI

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler siyasi iktidarın tüm baskı ve tehditlerine karşı yeniden alanlara çıkarak son yıllardaki en kalabalık protesto eylemlerinden birini gerçekleştirerek hükümeti uyardı. Çay işletmeleri genel müdürlüğü (Çaykur) bünyesinde Trabzon, Artvin ve Rize de çalışan mevsimlik Çaykur işçileri , kendilerine verilen kadro ve 12 ay çalışma sözünün tutulması için Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın dev pankartının asılı olduğu Rize Atatürk meydanında Protesto eylemi gerçekleştirdi. İşçiler “Sessiz kalmıyoruz haklarımızı istiyoruz”, “İnsanca bir yaşam için kadro istiyoruz”, “İşçi talep etti Devlet söz verdi Kapayın bu yarayı artık canuma yetti”, “bablar sözünü tutacak mı? “, “Altı aydır işi muz 12 aydır derdumuz  verun artık kadroya gülsün artık yüzümüz” , “Altı ay işsiz kaldığımız için teşekkür ederiz” yazılı dövizler açtı.

Yüzlerce mevsimlik işçinin yer aldığı protesto eyleminde sık sık “İşçi burada kadro nerede”, “Sendika uyuma işçine sahip çık”, “Kadro gelecek dertler bitecek” sloganları atıldı.

Eyleme CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Rize Belediye Başkan adayı Necati Topaloğlu, İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan, Saadet Partisi Rize Belediye Başkan adayı Muhammet Yıldız, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Belediye Başkan adayı Cemil Çolak da katılarak destek verdi.

Rize merkez Atatürk meydanında toplanan yüzlerce mevsimlik Çaykur işçinin gerçekleştirdiği protesto eylemine , Gıda İş Sendikası bölge temsilciliği, Öz Gıda İş sendikası üyeleri, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, İyi Parti merkez ilçe başkanı Gönül Er , Yeniden Refah Partisi genel başkan yardımcısı ve Rize belediye başkan adayı Cemil Çolak, Saadet Partisi Rize belediye başkan adayı Muhammet Yıldız, CHP Rize belediye başkan adayı Necati Topaloğlu yanı sıra çok sayıda mevsimlik Çaykur işçisi yanı sıra çay üreticileri katıldı.

“BABAMIZIN EVİNDE YENİ GELİN OLDUK”

İşçi Emre Yazar “Geçen yıl devletimizin en yetkili makamlarından (Cumhurbaşkanı Erdoğan) geçici işçiliğin tarih olacağı söylenmişti. Şimdi soruyoruz sizlere? Tarih oldu mu geçici işçilik arkadaşlar? tarih oldu mu? Bundan sonra olacak inşallah. Belediyeler, Şeker Fabrikaları, Orman İşletmeleri ve diğer Devlet kurumlarında norm kadrolara atamalar yapıldı. Binlerce geçici işçi arkadaşımız kadro hakkı kazandı. Kadro alamayanlarda 11 ay 29 gün çalışma imkânın dan faydalandılar. Bu uygulamadan bir tek Çaykur işçisi faydalanamadı. Soruyoruz arkadaşlar bizler bu memleketin kamuda çalışan geçici işçileri değil miyiz? Bu ayrımcılık değilimdir? vicdani midir? Babamızın evinde yeni gelin olduk.”  Dedi.

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (Çaykur) bünyesinde Trabzon, Artvin ve Rize de çalışan mevsimlik Çaykur işçisi, kendilerine verilen kadro ve 12 ay çalışma sözünün tutulması için Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın dev pankartının asılı olduğu Rize Atatürk meydanında Protesto eylemi gerçekleştirdi. İşçilerin adına basın açıklamasını Çaykur mevsimlik işçi olarak çalışan Emre Yazar okudu.

“ÇAYKUR İŞÇİSİNE AYRIMCILIK YAPILDI BU VİCDANIMIDIR?”

Çaykur işçileri olarak uzun yıllardan beri biriken sorunlarımızı ve taleplerimizi kamuoyu ve yetkililerle defalarca paylaştık. Verilen sözlere rağmen çalışma şartlarımızda hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Geçen yıl devletimizin en yetkili makamlarından (dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin” geçici işçiliğin tarih olacağı söylenmişti. Şimdi soruyoruz sizlere? Tarih oldu mu geçici işçilik arkadaşlar? tarih oldu mu? Bundan sonra olacak inşallah. Belediyeler, Şeker Fabrikaları, Orman İşletmeleri ve diğer Devlet kurumlarında norm kadrolara atamalar yapıldı. Binlerce geçici işçi arkadaşımız kadro hakkı kazandı. Kadro alamayanlarda 11 ay 29 gün çalışma imkânın dan faydalandılar. Sadece bizler ayrı tutulduk. Bu uygulamadan bir tek Çaykur işçisi faydalanamadı. Soruyoruz arkadaşlar bizler bu memleketin kamuda çalışan geçici işçileri değil miyiz? Bu ayrımcılık değilimdir? vicdani midir? Babamızın evinde yeni gelin olduk.

“ALTI AY ÇALIŞAN BİR İŞÇİ ELLİ YILDA EMEKLİ OLACAK”  

Aynı yıl işe başlayan bir kadrolu işçi 25 yılda emekli olabiliyorsa bu süre   6 ay çalışanlar için 50 yıl olacaktır. Elli yıl sonra emekli olsak ne olur olmasak ne olur.  Geçici işçilere kadro verilmesi halinde Çaykur’un batacağı, artan maliyetler sebebiyle rekabet etme gücünün azalacağı iddiaları kesinlikle doğru değildir. Geçmiş yıllardan biliyoruz ki çaykur işçilerinin önemli bir bölümü kadrolu olarak çalışabilmiş ve kurumumuz bu dönemlerde çoğunlukla kar açıklamıştır. Birkaç yıldır toplumun başka kesimleri gibi bizlerde ağır ekonomik şartlar altında ezilmekteyiz. Çaykur’un binlerce eşi olan çocuğu olan çalışanı var. Bu adamlar kışın çoluğunu çocuğunu eşini neyle bakacaklar? Neyle geçindirecekler? Altı ay iş vermiyorlar. Bugün burada talep etmiş olduğumuz bu hak insanca yaşamak için. Bu kadar insan yıllardır bunun mücadelesini veriyor.

“ÇAYKURDA YETKİLİ ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI İŞÇİLERİN MENFAATLERİNİ KORUMAMIŞTIR”

ÇAYKUR’da bunca hak kayıpları ve mağduriyetler yaşanırken, mevcut haklarımızı korumak ve yeni haklar kazanmak için yetkili olan Öz Gıda iş sendikasının menfaatlerimizi yeterince koruyamadığı kararlı duramadığı işçi arkadaşlar arasında yaygın bir görüştür sendika temsilcilerinden burada kimse varımdır? (Sendika uyuma işçine sahip çık sloganları attı işçiler) Çaykur işçilerinin mücadelesini omuzlamayan hiçbir sendika daha fazla Çaykur da yetkili kalamayacaktır.

“31 MART’A KADAR İKTİDAR, SİYASET, SAYIN CUMHURBAŞKANI DA DUYSUN”

İşçilerin “Rize seninle gurur duyuyor, Çaykur seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan CHP Rize Milletvekili Tahsin ocaklı ise; “Değerli Çaykur işçileri sizin bu alanı doldurmanızı çok anlaşılır buluyorum. Ben parlamentoda defalarca seslendirdim, burada Rizelilerin istediği şey size daha önce 20 yıl boyunca söz verilen kadro hakkının talebidir. Buradan sevgili Rizelilere bir çağrım var. Daha vakit var 31 Mart’a kadar iktidar, siyaset sayın cumhurbaşkanı da duysun, bu işçilerin kadrosunu versin ekmek için buluşan herkesin özgür iradesiyle siyasetteki istediği yere oyunu versin bu siyasete çağrım ama, eğer Rizelilere 20 yıllık bu hakkı vermezler ise 31 martta siz tepkinizi göstereceksiniz. Şu partiye bu partiye oy verinde demiyorum ama iktidara oy vermeyerek bu gücünüzü g gösterin. Bu mücadeleyi siz kazanacaksınız ben bugün bu kadar kalabalık olduğunu görünce inanın kadro gelecek. Başarılarınızı örgütlü halinizi birlikte sürdürmenizi diliyorum. Sizi bizi herkes duydu bu barışçı dirensiniz için Rizelileri kutluyorum” Ocaklı’yı işçiler “Rize seninle gurur duyuyor sloganlarıyla uğurladı”

“OTUZ TANE HOLDİNGİN VERGİ BORCUNU SİLDİNİZ BUNUNLA TÜM TÜRKİYE’NİN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN 6 AY PARASINI KARŞILARDINIZ”

Yeniden Refah Parti genel başkan yardımcısı Rize belediye başkan adayı Cemil Çolak; “Çaykur’un 5 kişi ile yönetilemeyeceğini, çaya 5 kişinin karar veremeyeceğini çayla ilgili birilerinin hükümdarlığına bırakamayacağımızı, bugün o bakan, başbakan olmuş ise Allahlın bize vermiş olduğu o nimetten dolayıdır. Ya 6 ay gözünüze mi durdu yahu , 30 tane holdingin vergisini sildiniz siz. Bir tanesinin vergisi değil mevsimlik işçinin bütün Türkiye’nin mevsimlik işçilerin 6 ayını karşılar. Bu bizim kaderimiz değildir bakın, herkesin inançlarımıza dahil oyun ediyorlar, “kaderimdir bu” bizler çaba için buraya geldik, hak aramak için buraya geldik, Ekmek, Ekmek, Ekmek başka bir şey yok. Bizi soktular namazın, orucun, hacın arasına Müslümanlık öyle değil bu din, insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır. Nerde bu söz? Öyle değil bu, komşusu açken tok yatan bizden değildir nerde bu söz?”

Saadet Parti Rize belediye başkan adayı Muhammet Yıldız; “Bu devletin ayakta kalmasının temel ayağını siz oluşturuyorsunuz. Burada bulunmanızdaki sebeplerden birisi ise, öz konumunuzda bulunan insanlara kadro verilmişken sizlere kadro verilmemesi bir adaletsizliktir”

“3 KEZ BAŞBAKAN 3 KEZ CUMHURBAŞKANI SEÇTİK ONU EN SON SEÇİMLERDE BURADA BİZE SÖZ VERDİ”

Çaykura ait Fındıklı çay fabrikasında 26 yıldan beri mevsimlik geçici işçi olarak çalışan Bülent Maraş; “emeğimin15 senesini imalatın en zor olan tasnif bölümünde çalışarak verdim. Şu an ki genel müdürümüz kendisi göreve geldikten sonra kurumu kendi şahsi malı imiş gibi yönetiyor bizleri düşünmüyor. Genel müdürün yazmış olduğu yazılı tebligatı Fabrika müdürü siyasi partilerden korkarak   değiştirip işçinin emekçinin hakkını sömürüyor. Ayşe İşçisinin hakkını “o partili değil olur mu, AK Parti’den falanca gelecek ona ver” bu gibi düzenlemelere izin vermektedir. Rize Milletvekili Muhammet Avcı (AKP) akşam 5’te beni cep telefonumdan aradı. Dedim sen bizim vekilimiz değil misin? Biz sana ne diye para veriyoruz? Biz sayın cumhurbaşkanımızı 3 dönem başbakan 3 dönem Cumhurbaşkanı aralıksız söz verdik seçtik kendisi en son seçimde burada söz verdi ne dedi? “Gerekli olan çalışma yapılacaktır milletvekillerine söyledim” dedi.

“MECLİSTE NAMUS ŞEREF UZERİNDE YEMİN ETTİNİZ SİZİN NAMUS ŞEREFİNİZ BUMUDUR?”

Bizim Rize milletvekillerimi nerede? Sözlerini niye tutmuyorlar? mecliste namusunuz şerefiniz üzerinde yemin ettiniz, sizin namusunuz şerefiniz bu mudur? Haysiyetiniz bu mudur? Ben işçi arkadaşlarımın hakkını istiyorum eğer namusunuz şerefiniz bu kadarsa bize daimî kadro vermeyin, sizin ne kadar namuslu olduğunuzu biliyorum en geç seçime kadar Çaykur işçisinin hakkını vereceksiniz”

Yaşlı bir kadın Çaykur’da çalışan mevsimlik işçi çocuğuna destek vermek için eyleme katılan yaşlı bir kadın; “İki üç bin lira ile geçiniyorum her gün ben hastanelerdeyim he Allah’ın kulu her gün hastanelerdeyim, oğlum benim fabrikaya çalışıyor, ben yalnızım, ben yalnızım her gün ilaç alıyorum on lira ile geçiniyoruz”

Gıda İş Sendikası Karadeniz bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu; “Çaykur zarar ediyor diyorlar. Asla ve asla Çaykur zarar etmiyor, ben 1992 de Çaykur’da çalıştığım zaman 40 bin işçi çalışırdı maaşlarımızda 18 asgari ücrete tekabül ederdi bunlara siz kulak asmayın. Çaykur’un şu anda ambarlarına taşeron kuru çayı çekiyor benim norm kadroda olan Çaykur işçileri dışarıda boş geziyor.”

Emine Bayram adlı işçi kadın eylem alanında bulunan Belediye ye ait kafeyi göstererek, “Şurada sendika temsilcileri şurada oturuyor bakın, aidat alanlar orada oturuyor işçiler burada”

“VERDİKLERİ KADRO SÖZÜNÜ TUTSUNLAR”

Bir başka mevsimlik kadın işçi, “Kadro istiyoruz, verdikleri sözü tutsunlar ben kendim tek başıma yaşıyorum bu zamanda maaşımız yetmiyor maalesef geçim sıkıntısı o yüzden kadro istiyoruz verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz”

Bir başka işçi kadın, “Hakkımızı versinler öbürlerine verdikleri gibi bize de versinler, bizim istediğimiz çok bir şey değil on bin işçiyi bu ülke kaldıramayacaksa biz daha ne yapalım? Bu kadar diyorum hakkımızı versinler vermeyecekler se bir şey üretsinler başka yerlerde çözüm oluyor bize niye olmuyor? Niye biz hep böyle kilitleniyoruz nokta koyuluyor bize başka bir şey de söylemek istemiyorum”

“BEN EMEĞİMİN KARŞILIĞINDA KIZIMLA, ÇOCUKLARIMLA , AİLEMLE GEÇİNEBİLECEĞİM İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUM”

Sezin Altunkaya adlı işçi kadın, “Biz hiçbir sendikanın ya da hiçbir partinin arka bahçesi değiliz. Biz insanca yaşamak için emeğimizle geçinen vergi veren vatandaşlarız, ben otuz gün çalışacağım 1 günüm Hak İş’e gidecek, neden o sendika yok şu anda burada? Ya da gelecek yüzleri mi yok? Arkadaşlar lütfen şu sendikadan kurtulalım, bunlar mevcut hükümetin arka bahçesi oldukları için nasılsa bunlar oy veriyorlar bize, çünkü biz çantada kekliğiz onlar için. İki çocuğum üniversite okuyor insanlardan burs dileniyorum, çocuğum aradığı zaman eziliyorum çünkü kiralar olmuş 1o milyar 15 milyar marketlere zaten gidemiyoruz, işte şeker veriyoruz, polar veriyoruz, şeker, polar istemiyoruz, ben emeğimin karşılığında kızımla çocuklarımla ailemle geçinebileceğim insanca bir yaşam istiyorum”

“ÇAY VE ÇAYKUR RİZELİNİN NAMUS VE ŞEREFİDİR”

Çaykur işçilerine destek vermek için eyleme katılan Mehmet Ali Berberoğlu, “Körler pazarında biz ayna satmıyoruz, gerçek olan şu kalabalıktır, klavyeden bazı arkadaşlarımız diyor ki “ Altı ay çalışıp altı ay yatacaklar” Ben 12 ay çalıştığım zaman parayı pavyonda yemeyeceğim çoluk çocuğumla yiyeceğim ,berber kazanacak, lokantacı kazanacak kimse yalandan gaza basmasın ,burada sadece ekmek kavgası olanlar geldi ayıptır günahtır herkes bir şeyler yazıyor sosyal medyadan “yok altı ay vermişiz sözü” altı ay ne alacak bu insanlar nasıl geçinecek? Hayatın bir gerçeği var ortada her şey, ekonomik şartları belli, sosyal şartlar belli, Lütfen arkadaşlar böyle arada bir toplanalım seçime kadar 2 kez daha toplanalım en azından, hak verilmez hak alınır, çay ve Çaykur Rizelinin namusu ve şerefidir”

    

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -