Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ÇAYKUR GENEL MÜDRÜLÜĞÜNE ASALETEN ATAMAYA KİM NE DEDİ?

ÇAYKUR GENEL MÜDRÜLÜĞÜNE ASALETEN ATAMAYA KİM NE DEDİ?
270 views
09 Ocak 2021 - 13:02
Spread the love

ÇAYKUR GENEL MÜDRÜLÜĞÜNE ASALETEN ATAMAYA KİM NE DEDİ
GENÇAĞAKARAFAZLI –
Çaykur Genel Müdür Vekili olarak görev yapan Yusuf Ziya Alim, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Çaykur Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanmasına yönelik Rize’de çeşitli meslek örgütleri STK ve siyasi parti temsilcilerinden çeşitli tepkiler geldi.
Daha önce vekâleten görev yapan birini kimsenin eleştirmeye hakkı yok diyerek Yusuf Ziya Alim’in bir an evvel asaleten atanmasını isteyen CHP Rize il başkanı atamadan memnun olurken, saadet Parti il başkanlığı ise atamanın hayırlı olması temennisinde bulundu.
Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç,de yerinde bir atama oldu şeklinde açıklamalarda bulundu.
EMEP Rize il başkanı Hasan Zorlucan ise, kamu kurumlarını önce zarara uğratıp sonra da özelleştir uygulamasının devamı bir atama olduğuna dikkat çekti. Çay üreticileri ise atamayı eleştirdi.
CHP İL BAŞKANI BİLİNÇLİ ASALETİNİ ONAYLAMIYORLARDI”
CHP İl Başkanı Saltuk Deniz’in isteği oldu ve Çaykur’un borç batağına sürüklenmesinin sorumlularından biri olan Yusuf Ziya Alim’in asaleten atanmamasıyla ilgili CHP rize il başkanı Saltuk Deniz; geçmişte konuyla ilgili soruya ; “vekaleten görev yapan birini kimsenin eleştirmeye hakkı yok, mevcut müdürün siyasi kimliği de olsa asaleten ataması yapılması lazım, kardeşinin AKP rize İl başkanı olmasını sorgulayacak bir durumumuz yok önemli olan liyakattir biz burada onun kardeşidir diye bakmayız o onların sorunudur liyakatliyse buna uygun görev yapıyorsa biz buna bakarız” diyerek Alim’in asaleten atanmasını destek yönünde bir çok kez açıklamalarda bulunmuştu.
“UZUNCA BİR SÜRE ASALETEN ATAYIN DİYORDUK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ataması sonrası CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz’in de isteği böylece gerçekleşmiş olurken CHP Rize il başkanı bugün yaptığı bir açıklamayla;
“Yusuf Ziya Alimin asaleten atanmasıyla geçmiş 3 yılı değil bundan sonra artık her şeyden sorumlu olacaktır. Uzun bir süredir ÇAYKUR’un vekâleten yönetilmesinin yanlış olduğunu bir an önce asaleten görev yapacak Genel Müdür atamasının gerçekleştirilmesini önerdik, savunduk.
“BUNDAN SONRA BİREBİR SORUMLU OLACAK”
Bundan sonraki süreçte artık ÇAYKUR’da yapılan işlerin birebir de sorumlusudur.3 Yıl vekâleten yöneten ve kurumun kendi içinden gelen birisinin asaleten atanması doğaldır. AKP il Başkanının abisi olması konusu ise ayrı ve etik bir konudur bizi ilgilendiren konu değildir. Bu konu AKP İl Başkanının ve AKP İl Örgütünün sorunudur.” Diyerek AKP Rize il başkanı İshak Âlim’in ağabeyinin Çaykur genel müdürlüğü görevine asaleten atamasının yapılmasını doğru bulduklarını açıkladı


EMEP Rize il Başkanı Hasan Zorlucan

“KAMU KURUMLARINI ÖNCE ZARARA UĞRATIYOR SONRA ÖZELLEŞTİRİYORLAR”
2015 yılından beri çay kur genel müdürlüğünde genel müdür yardımcılığı, yönetim kurulu üyeliği ve genel müdür vekilliği yapan Yusuf Ziya Alim in Genel müdürlüğe atanması bizce sürpriz değildir diyen EMEP Rize il başkanı Hasan Zorlucan ;”
“1980 askeri darbesinden sonra gelmiş geçmiş bütün siyasi iktidarlar kamu kurumlarını önce zarara uğrat sonra da özelleştir uygulamasının devamıdır.
“KURUMU ZARARA UĞRATANI GENEL MÜDÜR YAPMASI BİZİ ŞAŞIRTMADI”
AKP iktidarı da bu anlamda en fazla kurumu zarara uğratan kişiyi genel müdürlüğe atamasında şaşılacak bir durum değildir. Çay patronlarına bu güne kadar ihtiyacına cevap verdiği için atama yapılmıştır. Çay üreticileri olarak çaykur un özelleştirilmesini hızlandıran bir adım olduğu bilinmelidir. Bunun için hızlıca çay üreticilerinin birliğini sağlayıp çaykur un özelleştirme uygulamasına karşı mücadeleyi yürüterek yükseltmeliyiz.
Siyasal iktidar sermaye çevrelerinin ihtiyacını bizlerde çay üreticilerinin ihtiyacını karşılayacak politikalar geliştirmeliyiz.”

Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç
“ZİRAAT ODASI OLARAK YERİNDE BİR ATAMA OLARAK BULDUK”
Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç ; “bi bu asaleten atamayı yerinde bir atama olarak bulduk. Bize göre geç kalınmışta sayılır. Çay tarımı demek 210 bin çay üreticisi değil direkt 1 milyon dolaylı olarak 1,5 milyon insan çay dan geçimini sağlıyor. ÇAYKUR’a sosyal bir kurum olarak bakmak lazım dolayısıyla Devlet olarak 1,5 milyon insan için zarar söz konusu olabilir. Alim vekaleten görev yaparken yeterince işi sahiplenme yetkisi yoktu, çay üreticisi bir isimdir çayı bilendir ve ÇAYKUR’un ayakta kalması için çaba gösteren biridir. ÇAYKUR’u özleştirmek isteyenlere karşıda duracağına inanıyoruz çünkü kendisinde çay üreticisidir eğer çaykur özelleşirse bölge yani 1,5 milyon insan yok olup gider. Kim gelecek ki ÇAYKUR’u zarar ettirtmeyecek* kim gelirse gelsin zarar edecek çünkü binlerce insan çalıştıran çaykur işçileri 6 ay çalıştırıyor özel sektör çaykur gibi sorumluluğu yok nedenle Alim’in kurumu zarara uğrattığı sözüne katılmıyorum kim gelirse gelsin çaykur zarar edecektir” dedi

Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen) Çay Kürsüsü Temsilcisi Recep Memişoğlu,ÇAYKUR Genel Müdürü atamasını değerlendirdi.
ÇAYKUR‘un son yıllarda zarar ettiğini ve bu sürenin son 2 yılında zaten Yusuf Ziya Alim’in Genel Müdür Vekili olarak görev yaptığını hatırlatan Memişoğlu, “Şimdi değişen nedir, vekil aslen atandı mı yönetimde köklü değişiklik mi olmuş oluyor? Sorun şudur, ÇAYKUR son günlerde Sayıştay raporları üzerinden ciddi eleştiriler almıştı ve kamuoyunda dikkatleri dağıtmak ve kamufle etmek için böyle bir atamayı gerçekleştirdiklerini düşünüyorum. Bu atama gerçeklerin üstünü örtemeyecektir.” dedi.

“Kurumda liyakat denen bir şey kalmamış”

Memişoğlu, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“ÇAYKUR, aslında yıllarca kötü yönetiliyor, tüm fabrika müdürlerinden alın genel müdür vekillerine kadar partizanca atamalar yapılıyor. Kurumda liyakat denen bir şey kalmamış. Şirketler üzerinden kurum semiriliyor. Hatta kuru çay üretiminde dahi kalite denen birşey kalmadı. Üretilen çaylar ellerinde patlamış, iki katı stok oluşmuş. Banka kredilerine ödenen faizler aldı başını gitti. Böyle bir kurumun zarar etmemesi düşünülebilir mi? Böyle bir kurumun başına, vekaleten değil aslen atansanız ne değişecek? Sorun, yönetme sistematiğinin kökten değiştirilmesi ve sorgulanması yola düzelebilir ancak…”


Çay alanı üzerine Marmara Üniversitesi Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı bünyesinden kapsamlı bir tez çalışması bulunan araştırmacı-yazar Fatma Genç ise, açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararları birçok gazetede ‘zarar eden ÇAYKUR’da görev değişimi’ olarak lanse edildi. Ancak ÇAYKUR uzun zamandır asaleten genel müdür ataması yapmadığı için Sayıştay tarafından da eleştiriliyordu.”

“ÇAYKUR zaten Yusuf Ziya Alim tarafından vekaleten yönetiliyordu”

“İmdat Sütlüoğlu’nun istifasının ardından şu anda Yönetim Kurulu’na olan Ekrem Yüce’nin kısa genel müdürlüğünün ardından ÇAYKUR zaten Yusuf Ziya Alim tarafından vekaleten yönetiliyordu. Son yıllarda ÇAYKUR’un yönetilemediği ve katlanarak artan zararı nedeniyle bu durum iyice ortaya çıktı. Çay üreticileri ve bölgede yaşayanlar tarafından açıkça bilinen yolsuzluklar Sayıştay’ın raporunda da işaret edilince başarısızlıklar iyice ortaya serildi. Zararın sorumlusu ÇAYKUR’un yönetilememesi ve ÇAYTAŞ denilen şirketten kalan zararların, keyfi ödemelerin bir sonucudur. ÇAYKUR’un yönetilemediğini de satış yapamadığı için depolarda çürüyen çaylardan da açıkça görebiliyoruz. Sayıştay 2018 yılı raporunda depolarda rutubet sınırına yaklaşan 92 bin ton organik çay ile ilgili uyarmıştı. 2019 yılı raporunda bu sorunun çözülmediği gibi çayların bir kısmının imha edildiği ve stok miktarının neredeyse bir yıllık satış miktarına denk gelecek şekilde arttığını görüyoruz. ÇAYKUR’un Sayıştay raporlarındaki bulgulara ilişkin yanıtlaması gereken çok soru var. ÇAYTAŞ adına ödenen depo kira bedelleri, bankalara bağımlı bir şekilde mali yapısını sürdürme çabası, kuruluş kanununda satış, pazarlama yetisi olduğu ifade edilmesine rağmen bunu neden ÇAYTAŞ’a yaptırdığı gibi…”

“ÇAYKUR’un başına gelebileceklerden endişeliyiz”

“Tüm bu sorular yanında aylardır genel müdür atamasını neden yapmamışken birdenbire Yusuf Ziya Alim’i asaleten ataması da ayrı bir soru. Belli ki ÇAYKUR’un yönetimsizliğini gizlemek için yapılan bir hamle. Şunu her yerde söylemek lazım: ÇAYKUR zarar etmiyor ettiriliyor? ÇAYKUR’un Türkiye Varlık Fonu’nda olduğunu da unutmamak gerekir. Varlık Fonu kuruluş kanununda bünyesinde bulunan kurumları ipotek ve rehin gösterebileceği konusu hala büyük bir risk oluşturuyor. Tekel ve birçok kurumun bu ülkede nasıl özelleştirildiğini iyi biliyoruz. Önce zarar ediyor deniliyor, sonra elden çıkarılıyor. Açıkçası ÇAYKUR’un başına gelebileceklerden endişeliyiz.”

Saadet Parti Rize İl başkanı Muhammet Kaçar
Saadet Parti Rize il başkanı Av. Muhammet Kaçar ise :” Uzunca bir süre çay kur genel müdürlüğünü vekâleten yürüten Yusuf Ziya Âlim’in asaleten bu göreve Atanmasını memnunu niyetle karşılıyoruz. Zira yaşanılan belirsizlik bu atamayla son bulmuştur. Bu atamanın Çaykur camiası, müstahsillerimiz be hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Birçok çok çay üreticisi sosyal medya hesaplarından atama tepki gösterdi.
Çay üreticisi Fatih Sadıkoğlu ; “Bir tek ben mi böyle düşünüyorum Rize’de diyordum Alim için demek ki yalnız değilmişim tebrikler 700trilyon zarar ettiren adam atandı, ”diye tepki gösterdi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Temsilcisi ve Rize Nabız Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gençağa Karafazlı ise Vira Trabzon’a şu değerlendirmelerde bulundu:

ESP Fındıklı İlçe Başkanı Tugay Köse
SORUŞTURMA BEKLERKEN ATAMA YAPILDI
ESP Fındıklı ilçe başkanı Tugay Köse ise; “Çay-Kur’un Varlık fonuna devredilmesinin ardından her yıl zarar ettiği söylenmiş ancak bu konuda hiç bir önlem ve çalışmada bulunmayan Çay-kur yönetimi ve 2 yıldır genel müdürlüğe vekalet eden Yusuf Ziya Alim’in Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle asaleten ataması yapılmıştır. Sayıştay raporunun açıklanmasının ardından Çay-Kur ile ilgili yapılan raporlarda kuru çayın depolarda bekletilerek küflenmeye terk edildiği ve bu yolla kurumun zarara uğratıldığı haberlerinin kamuoyuyla paylaşılması ve ardından HDP Izmir milletvekili Murat ÇEPNİ’nin mecliste soru önergesi vermesinin ardından yapılan bu atamada bir çok soru işaretleri bulunmaktadır. Sayıştay raporunun açıklanmasının ardından genel müdür vekili de dahil yöneticiler hakkında soruşturma açılması gerekirken asaleten atama yapılması ve konuyla ilgili hiç bir işlem yapılmaması binlerce işçi, emekçi ve çay üreticilerinin göz bebeği olan Çay-Kur’u zarara uğratanlar ödüllendirilmişler ve usulsüz işlerin üstü örtülmeye çalışılmıştır. Tarım bakanlığının konuyla ilgili bir açıklama yapıp Sayıştay raporuyla ilgili ne tür bir işlem başlattıklarını kamuoyuyla paylaşmalıdırlar. Atama kararı geri çekilmeli ve Çay-Kur’u zarara uğratan yöneticiler görevden el çektirilerek derhal soruşturma açılmalıdır.”


ÇGD Başkanı Gençağa Karafazlı
“ÇAYKUR’u politik ilişkilerle yöneten siyasi iradenin dediğini dışında hiç bir icraat ortaya koyamayan, ÇAYKUR’u her yıl zarara uğratan, bugün depolarında olan tonlarca çayın 3 ay sonra küfleneceğini de bilen ve bu Sayıştay raporunda yer alan; bu anlayışla yıllardır ÇAYKUR’da yöneticilik yapan AKP İl Başkanı’nın ağabeyi Yusuf Ziya Alim’in asaleten kurumun başına getirilmesi, ÇAYKUR’un zararının ve çaylarının küflenmesinin üzerinin örtülmesi için yapılan bir atamadır. Alim, ÇAYKUR’a hiç bir katkı sunamaz. O tüm yaşananlardan sorumlusudur ve gerçekleri gizleyendir. ‘ÇAYKUR’da korona virüsü’ başta olmak üzere yazdığım birçok eleştirel haberden dolayı beni de birçok kez dava etti. Ancak yandaş medyayı reklam vs. ile besleyerek ÇAYKUR’un sorunsuz bir kurum olduğu imajını oluşturmaya çalışmaktadır. Asaleten atanması ÇAYKUR’un zarar etmesini asla önlemeyecektir. 3 ay sonra ÇAYKUR depolarındaki çayların küflenmesine sebep olacak bir atamadır bu.”

Çay üreticisi Ramazan Sarıoğlu ise; “2 Yıl vekaletle yönettiği ÇAYKUR’u 2 yılda 1 milyar 400 MİLYON zarara uğratan vekil müdürü kurumu zarar ettirdiği için mükâfatlandırıp Asaleten ataması yapıldı, değerli çay üreticileri sizce bu atama uygunumdur?” diye seslendi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -