Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ÇAY KANUNU TASLAĞI HÜKÜMET ORTAKLARININ ARASINI AÇTI

ÇAY KANUNU TASLAĞI HÜKÜMET ORTAKLARININ ARASINI AÇTI
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
186 views
02 Eylül 2021 - 11:08
Spread the love

ÇAY KANUNU TASLAĞI HÜKÜMET ORTAKLARININ ARASINI AÇTI

Uzunca bir süreden beri 210 bin çay üreticinsin çıkmasını beklediği çay kanunu taslağı tartışması hükümet ortakları AKP ile MHP’nin arasını açtı.

Gençağa Karafazlı-

Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğü ve çay borsası öncülüğünde hazırlanıp Tarım ve Orman Bakanlığına gizlice gönderilen ancak içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çay kanunu taslağına yönelik CHP’nin tepkisinin ardından bu kez hükümet ortağı MHP’den sert tepki geldi.

MHP Rize il başkanı İhsan Alkan, hazırlanan taslakla ilgili, kimseye güvenmediğini açıklarken AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı taslağın CHP tarafından TBMM gündemine getirilmesini Erdoğan’a Rize den düşman yaratmak için kasıtlı bir eylem olduğunu belirtti..

Geçmiş aylarda CHP’nin, çay üreticilerinin sorunlarının araştırılması ve çay kanunu taslağının çıkartılması için TBMM verdiği önerge AKP ve MHP oyları ile ret edilmesinin ardından CHP Rize il örgütü tarafından hazırlanan çay taslağı geçen hafta sonu partili milletvekillerinin katılımıyla CHP Rize il örgütünde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyurmuştu.

Yaklaşık 210 bin çay üreticisini yakından ilgilendiren çay kanunu taslağının TBMM yasallaşması için uzunca süreden beri yaşanan tartışmalara bu kez MHP Rize il başkanlığından açıklama geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı İhsan Alkan katıldığı bir televizyon programında Çay Kanunu taslağı hakkında konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin hazırlamış olduğu çay kanun taslağını eleştiren MHP il başkanı Alkan, hazırlanan taslağın hiç bir paydaşla paylaşılmadığı gibi kendileri ile de paylaşılmadığını taslağın gizli bir şekilde hazırlandığını söyledi.

“EVET KARDEŞİM BEN SİZLERE GÜVENMİYORUM”

Çay kanunu taslağının içeriğinde neler olduğunu öğrenmek istediklerini ifade eden MHP il başkanı Alkan;

“Bu taslağı hazırlayanlara sorduk dedik ki bu 38 maddelik taslağı bize e mail ile gönderin. Dediler ki ‘güvensizlik mi var’ Evet var kardeşim, ben size güvenmiyorum. Bu çay taslağı Rizeli için değil mi, bu taslağı neden çıkartıyorsun, içeriğini kimden saklıyorsun. Rizeliyi koruyacak maddeleri Rizeliden neden kaçırıyorsunuz? Kaçırdığın mevzu ne? ” dedi.

Çay ile alakalı bölgede sıkıntıların yaşandığını dile getiren MHP Rize il Başkanı Alkan: “Çay Rize’nin ekmeği tek geçim kaynağıdır. Çay ile ilgili bir sıkıntımızın, bir problemimizin olduğunu biliyorduk bu taslak hazırlanırken çayın tüm tarafları çağrılmalıydı kapalı kapılar ardında taslak hazırlayanlara güvenmiyoruz”

“AMAÇLARI CUMHURBAŞKANIMIZA 3 KİŞİ DAHA DÜŞMAN OLSUN DİYE TEKLİF GETİRDİLER”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Rize Milletvekili Muhammed Avcı, CHP’nin meclis gündemine taşıdığı 3 maddelik ‘Çay kanunu teklifi’ taslağı hakkında şunları söylemişti.

“Amacımız üzüm yemekse bizim müzakere masamız hazırdır. Ama amacımız bu kanun teklifini vermek vesilesiyle insanları tahrik etmekse, insanların duygularını istismar etmekse bizim masamızda kimseye yer yoktur.3 maddelik kanun teklifi hazırlamışlar. Biz bu kadar çalışmayı boşuna yapmışız. Çay kanunu bir tek bu 3 madde ile halledilebiliyormuş. Yani maksat bellidir, Cumhurbaşkanı’nın memleketinde, Cumhurbaşkanına ve AK Parti’ye 3 kişi daha düşman olsun diye gelip bu muharrik tespitleri yapmanın, gelip bunları kanun teklifi diye dalga geçer gibi meclis gündemine getirmenin bir manası yoktur. İnsanları tahrik etmekse, insanların duygularını istismar etmekse bizim masamızda kimseye yer yoktur” ifadelerini kullandı.

“Gurur duyulacak bir çay kanunu taslağı üzerinde çalıştıklarını belirten milletvekili Avcı;

“Çay üreticilerinin menfaatini korumak için hazırladığımız çay kanunu taslağı var. 56 aydır biz buna çalışıyoruz, vatandaşın problemlerini çözen bir kanun teklifi ile birlikte süreci meclis gündemine taşıyacağız. Süreci olgunlaştırmaya çalışıyoruz.

Bakanlıkla da görüşmelerimizi adım adım devam ettiriyoruz bu kanun teklifinin altına imza atmak Rize Milletvekili olarak benim de gurur duyacağım tablolardan bir tanesi olacak. Onun için biraz daha zaman istiyoruz hemşerilerimizden” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -