Kuzey Teve

çay alım fiyatını 1,38 lira fiyat, 12 kuruş destekleme

çay alım fiyatını 1,38 lira fiyat, 12 kuruş destekleme
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
157 views
02 Ocak 2021 - 18:31
Spread the love

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2014 yılı yaş çay alım fiyatını 1,38 lira fiyat, 12 kuruş destekleme pirimi olmak üzere 1,5 lira olarak açıkladı.

2014 Yılı yaş çay fiyatı açıklandı. Bakan Mehdi Eker Hükümet olarak her yıl çaya enflasyonun üstünde bir fiyat uyguluyoruz dedi. 2014 yılı yaş çay fiyatı 1.38 tl açıklandı. Destekleme fiyatı ise 1.20 tl ile birlikte yaş çay fiyatı 1.50 tl olarak belirlendi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker yaş çay taban fiyatını açıkladığı saatlerde çayın önemi konusunda değindi. Eker “Türkiye Dünya çay pazarının %5 ni karşılıyor. Çayın kalitesinin artırılması dünya pazarında daha etkin olmamızı sağlayacaktır. Çok çay üretimi değil kaliteli çay üretimi yapmak zorundayız. Üzerine kar yağabilen bir çay üretiyoruz. Bizim çayımızda haşere oluşmuyor. Gübreyi ’de kaldırırsak organik çaya geçmiş olacağız ve dünya pazarlarına daha rahat gireceğiz dedi. Dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasında Türkiye yer almaktadır.

ÇAYLA İLGİLİ YÜRÜTTÜĞÜMÜZ FAALİYETLER.

Ak Parti Hükümeti çay a destek ve önem vermiştir. Bunun için destekleme prim uygulaması başlatılmıştır.2012 yılından itibaren 10 yıl daha budama destekleme primi vermeye devam ediyoruz. Mevcut çay arazilerinin yenilenmesi ve çay tarım alanlarının kayıt altına alınması için çalışmalar devam etmektedir.

ÇAY KANUNU HAZIRLIKLARI TAMAM

Çay kanunu çalışmaları tamamlandı. Önümüzde ki dönem TBMM gelecek ve çay sektörü bir kanunla yönetilecek.

Üretici ise açıklanan yaş çay taban fiyatından memnun olmazken bazı meslek örgütleri ile sivil toplum örgütleri taban fiyatının en az 2 lira olmasına dikkat çektiler.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN