Kuzey Teve

Çambükülü Kadınlar Mera Alanlarına Kavuştu “Bu köyü yeniden yeşertmek boynumuzun borcu”

Çambükülü Kadınlar Mera Alanlarına Kavuştu “Bu köyü yeniden yeşertmek boynumuzun borcu”
213 views
04 Şubat 2023 - 10:57
Spread the love

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yaptıkları mera alanlarının cebri istimlak yoluyla ellerinden alınmasına karşı köylülerin üç aydan beri yürüttükleri mücadelede sonucunda mera alanlarına Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmasının Samsun İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmesi Çambükü köylülerini sevindirdi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi, mera alanlarına Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmasının yürütmeyi durdurma kararı almasının ardından Çambükü köylüsü kadınlar mera alanlarına giderek daha önce iş makinalarıyla kazıtılan mera alanlarına yeniden meyve fidanları dikerek mücadelelerine devam etti. Kadınlar mera alanlarına dikmek için yanlarında getirdikleri ellerindeki fidanları göstererek ‘Çambükü bizimdir bizim kalacak’ sloganı atarak getirdikleri fidanları tahrip edilen mera alanlarına yeniden dikti.

“SÖKÜLEN KIRK YILLIK AĞAÇLARIMIZIN YERİNE YENİ FİDANLAR DİKİYORUZ”

Ayşe Celep adlı Çambükülü kadın üretici yeniden mera alanlarına kavuşmanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Aşırı derecede sevindim. Bugün arazimize fidanlarımızı dikmeye geldik. Sayın valim, sökmüş olduğun kırk yıllık ağaçlarımızın yerine bugün küçük fidanlar getirdik, onları dikeceğiz.”

“AĞAÇLARIMIZI SÖKENLER UTANSIN”

Bir diğer kadın yurttaş: “Bende bu fidanları on iki tane torunum için dikiyorum. Ağaçlarımızı sökenler utansın, biz yine dikeriz, vazgeçmeyiz.”

“USANMADAN EKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Başka bir kadın üretici ise: “Çambükü halkı olarak çok zor bir süreçten geçtik ama kazandık. Çambükü her ne kadar ağaçsız kalsa da biz köylü milletin efendisidir diyerek yılmadan, usanmadan toprağımızı ekmeye devam edeceğiz çocuklarımız ve geleceğimiz için.” Dedi.

“TOPRAĞIMIZA KAVUŞTUK YENİDEN ÜRETECEĞİZ”

Tarlalarında yeniden çiğdemlerin filizlendiğini ifade eden bir kadın yurttaşlar ise: “Kepçeler bile tarlalarımızı karartamadı. Hem toprağımızı hem Yeşilırmak’ımızı hem de bütün vadimizi kurtardık. Kepçeler geldi toprağımızı kap kara yaptı. Biz buralara geldiğimiz zaman buralar dikenlikti, buraları tarla haline biz getirdik. Toprağımıza sarı çiğdemler bitiyor, bu toprağımıza vasıfsız toprak dediler ama bu toprakta yonca, arpa, buğday her şey yetişiyor. Hava soğuk olduğu halde toprağımız yemyeşil. Sayın vali buraya verimsiz toprak dedi ama burası aşırı verimli bir toprak. Biz çocuklarımızı bu toprakla okuttuk, çocuklarımızın hayallerini kararttılar. Toprağımıza kavuştuk yeniden üreteceğiz.” Dedi.

“BU KÖYÜ YENİDEN YEŞERTMEK BOYNUMUZUN BORCU”

Tarım alanlarına meyve fidanlarını diken kadınlar: “Sevinçli haberi aldık toprağımıza geldik ilk fidanımızı dikiyoruz. Onlar ağaçlarımızı devirdiler biz de bugün fidanlarımızı dikiyoruz.”

“Duymayan kalmasın bu köyü yeniden yeşertmek boynumuzun borcu.”

“Torunlarım için yeniden fidanlar dikiyorum. Onlar kırdılar ama biz yeniden dikiyoruz üretmeye başladık gene sağ olsunlar var olsunlar.”

“Kaç senelik fidanlarımızı söktüler, çocuk büyütür gibi fidanlarımızı yeniden büyütürüz. Ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam, çok mutluyuz”

“Bugün hayırlı bir haber aldık, kadınlar olarak Çambükü’ yü yeniden yeşertmeye karar aldık.” “Bugün hayırlı bir haber aldık, kadınlar olarak Çambükü’ yü yeniden yeşertmeye karar aldık.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -