Kuzey Teve

Çambükülü Kadınlar Emine Erdoğan’a seslendi. ‘Canımızı ortaya koyduk, hayvanlarımız için her şeyi yapacağız’

Çambükülü Kadınlar Emine Erdoğan’a seslendi. ‘Canımızı ortaya koyduk, hayvanlarımız için her şeyi yapacağız’
178 views
20 Ocak 2023 - 13:27
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü’nde meralara organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasına karşı çıkan köylülerin tepkisi sürüyor. Çambükülü kadın üretici Menekşe Bolat, “Biz hayvanlarımız için dağı deleriz, dağların tepesine eker dikeriz. Sonunda adalet yerini bulacak. Hayvanlarımızın yerini de alacağız ellerinden, kendi yerimizi de alacağız” dedi.

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde köylülerin mera alanlarına OSB yapılmasına karşı mücadelesi sürüyor. Üretici Hayriye Celep şunları söyledi:

“EN SONUNDA KESİME GÖNDERECEĞİM BAŞKA ÇAREM KALMADI”

“Ahırda kaldı hayvanlarımız, betonun üstünde yatıyorlar. Şu anda yayılıma gideceği yerde betonların üstünde yatıyor. Hazır yem, hazır yonca veriyoruz hayvanlara. Yemin çuvalı olmuş 400 lira, biz bu hayvanları ne yapacağız? Bu hayvanları nereye göndereceğiz? Meraya gidemiyor boyuna hazır yem veriyoruz. Beş tanesini kestirdim, beş tane daha var. Bunların da yavrusu var diye kıyamıyorum, nasıl bakacağım? Devletimizden bir ses duyalım artık. Sekiz dokuz aydır mücadele ediyoruz yeter artık. En sonunda bu hayvanları da kestireceğim başka çarem kalmadı artık.”

“BEN AĞLIYORUM, HAYVANLARIM DA AĞLIYOR”

Özlem Celep ise, “Büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Ahıra gidiyorum mandalarıma diyorum ki hanginizi kıyıp da satacağım? Onlar da bana bakıyorlar. Ben ağlıyorum onlar da ağlıyor. Halimizi görüyorsunuz. Artık sesimizi duysunlar diye bekliyoruz hala. Bunca zamandır çabaladık, şu halimize bir bakın. Bu kadar hayvanı ben kapalı alanda bakıyorum. Havalar iyi gidiyor, dışarıda yayılması gerekirken şu an damın altında bakıyoruz” dedi.

“EMİNE HANIM SESİMİZİ DUYSUN”

Fadime Celep, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımdan, sayın Emine Hanım’dan, bütün büyüklerden yardım bekliyoruz. Benim koyunlarım içeride kaldı. Meralarımızı kararttılar, dışarıya salamıyoruz. Hazine alanlarımızı kararttılar gitmeye hiçbir yerimiz yok. Ekin de ekemedik yulaf, yonca da ekemedik. Hiçbir şeyimiz yok, bu koyunları biz ne yapacağız? Ya kestireceğiz ya da böyle içeride bekleteceğiz. Mayıs ayına kadar bu koyun içeride bekler mi? Gitmeye yerimiz yok. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz, koyun, kuzu, manda, inekler hepsi ahırda kaldı. Biz Tarım Bakanı’ndan, büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Emine Hanım sesimizi duysun.”

“HAYVANLARIMIZ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Kuzusunu evinin içinde büyüten Menekşe Bolat adlı Çambükülü kadın üretici ise şunları söyledi:

“Kuzularımızı biz evde besliyoruz, böyle hayvan sever bulursanız bir de plaket verin. Biz toprağımız için işte bu hayvanlarımız için mücadele ediyoruz. Anlattık ama anlamadınız. Bıkmadan, usanmadan anlatmaya devam edeceğiz. Çiftçi olmazsa hayat olmaz. Gündüz doyamadık da akşam evimize çıkarttık hayvanımızı çoluğumuzla çocuğumuzla keyfini çıkarıyoruz bu işin. Büyüklerimize sesleniyorum, sayın vali beni duyup anlayabiliyor musun? Bak bu hayvanlar için mücadele ediyoruz, ağzı yok dili yok. Onların savunuculuğunu da biz yapıyoruz. Çambükü köylüsü olarak canımızı ortaya koyduk, hayvanlarımız için her şeyi yapacağız. Bunu böyle bilesiniz. Kuzumun meralarını kazıdılar. Olsun onlar kazısın biz kuzumuzu yine büyütürüz. Biz hayvanlarımız için dağı deleriz, dağların tepesine eker dikeriz. Sonunda adalet yerini bulacak. Hayvanlarımızın yerini de alacağız ellerinden, kendi yerimizi de alacağız. Biz kuzularımızın hakkını sonuna kadar savunacağız. Hayvanlarımızın olmayan ağzının, dilinin hakkını biz savunacağız. Bu kuzulardan 300 tane var, bunların yemini kazıdınız. Bu kuzuların yoncasını kazıdınız.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -