Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Çalışanların yüzünü güldürecek haber

Çalışanların yüzünü güldürecek haber
64 views
24 Şubat 2024 - 9:47
Spread the love

Bu haber çalışanların yüzünü güldürecek… 4 güne adım adım.. İngiltere’den de yeşil ışık geldi

İngiltere’de gerçekleştirilen dünyanın en kapsamlı 4 gün mesai deneyinin sonuçları açıklandı. Deneyde yer alan firmaların büyük çoğunluğu sonuçtan memnun kaldı; ‘Kalıcı olumlu etkiler oluştu, verimlilik arttı.’

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Autonomy, 61 şirketin katılımıyla haftada 4 gün mesaiye dayalı çalışma deneyi gerçekleştirdi.

Haziran-Aralık 2022’de başlatılan çalışmanın sonuçları 21 Şubat’ta açıklandı. Cambridge Üniversitesi’nin yanı sıra ABD’den Boston Koleji ve Salford Üniversitesi’nin yer aldığı araştırmanın sonuçları, 4 gün mesaiden şirketlerin memnun kaldığını ortaya koydu.

FİRMALAR 4 GÜNÜ DEVAM ETTİRME KARARI ALDI

Independent Türkçe’nin haberine göre, denemeye katılan 61 firmadan 54’ü (yüzde 89) 4 gün çalışma düzenini sürdürürken, 31’iyse (yüzde 51) bunu kalıcı hale getirdi.

Proje yöneticileri ve CEO’ların yüzde 55’i 4 gün mesai sisteminin firmalarına olumlu yansıdığını söyledi.

Ayrıca firmaların yüzde 50’si, bu sistemin çalışanların işten çıkma oranını azalttığını, yüzde 32’siyse yeni işe alım süreçlerini iyileştirdiğini aktardı.

Şirketlerin yüzde 82’si söz konusu mesai düzeninin çalışanların zihinsel sağlığına olumlu yansıdığını bildirdi.

SCHOR: CİDDİ VERİMLİLİK SAĞLANDI

Araştırmanın yazarı Juliet Schor, 6 aylık test sürecinde 4 günlük mesai sisteminden ciddi verim alındığına işaret etti. Boston Koleji’nde çalışan akademisyen şunları söyledi:

Çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığıyla iş-yaşam dengesi, 6 ay öncesine göre önemli ölçüde arttı. Tükenmişlik ve yaşam memnuniyetindeki iyileşmeler de devam etti.

ÇALIŞANLAR: KİŞİSEL YAŞAMA OLUMLU YANSIDI

Çalışanların yüzde 96’sı 4 günlük mesai düzeninin kişisel yaşamlarına olumlu yansıdığını belirtti. İşte verimliliğinin arttığını söyleyenlerin oranı da yüzde 86 oldu.

Diğer yandan BK’de 190 bin işletmeyi temsil eden ve lobicilik faaliyetleri yürüten Britanya Sanayi Konfederasyonu’ndan Matthew Percival, 4 günlük mesai sisteminin tüm firmalara uygun bir yaklaşım sunmadığına, bazı şirketlerin bunun maliyetini karşılayamayacağına dikkat çekti.

Araştırmaya katılan firmalar ağırlıklı olarak pazarlama ve reklamcılık alanında faaliyet gösterirken, bunlara ek olarak inşaat, imalat, perakende, sağlık ve eğlence sektöründeki firmalar da deneme sürecinde yer aldı.

UYGULAMAYA ALAN ÜLKELER

Belçika, Portekiz, İngiltere ve İspanya’dan sonra Almanya “haftada 4 gün çalışma”ya hazırlanıyor. Ülkedeki şirketler 6 aylık pilot uygulamaya başladı. ABD, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda da yolda…

Türkiye ise seyretmeye devam ediyor…

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN