Kuzey Teve

Buldan’dan cenaze çıkışı: Ailelerin yanında duracağız

Buldan’dan cenaze çıkışı: Ailelerin yanında duracağız
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
57 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

 Partisinin Van’da toplanan Meclis Grubu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, cenaze törenlerine katılan vekillere dönük açılan soruşturmalara tepki göstererek, “Hayatını kaybeden insanlarımızın aileleriyle birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi. 

HDP’nin yeni görevlendirmeler ve önümüzdeki sürecin politik çizgisini belirlemek amacıyla Van’da gerçekleştirdiği kamp ikinci gününde devam ediyor. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dün kadın milletvekillerinin bir araya gelmesiyle başlayan kampın ikinci gününde ise Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin başkanlığında tüm milletvekilleri toplandı. 

Kamp ve önümüzdeki sürece ilişkin yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Van Milletvekili Bedia Özgökçe, HDP’den Hakkari milletvekili seçilen ve tahliye edilmeyen Leyla Güven’in tahliye edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Leyla Güven siyasi bir kararla rehin tutuluyor. AKP iktidarının bizlere yönelik politikalarının sonucudur. Sandık iradesine saygı göstermeyenler halka hesap verecektir. Siyasetin önündeki baskıların bir an önce giderilmesi gerekiyor” diye konuştu. 

“33 İNSANIMIZI ANMAK BİZİM GÖREVİMİZ”

Suruç’ta 33 gencin öldürülmesinin yıldönümünü hatırlatan Pervin Buldan ise “Dün 20 Temmuz Suruç Katliamı’nın yıl dönümüydü. İnsanlarımız, 33 insanımızı anmak üzere Ankara ve İstanbul’da bir araya geldiler. Yaşamını yitiren insanlarımızı anmak istediler. Anmalara Ankara ve İstanbul’da müdahale ile cevap verildi. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. 33 insanımızı anmak bizim en büyük görevimiz. Onlar aramızda olmasalar bile sıcak sevgileri, güler yüzleri var olacaktır. 33 insanımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu. 

“SAVAŞA KARŞI BARIŞI SAVUNACAĞIZ”

Bundan sonraki sürecin zorlu bir mücadele dönemi olacağının altını çizen Buldan, HDP’nin demokratik muhalefeti yükseltmesi gereken bir sürecin önlerinde olduğunu belirtti. Demokratik parlamenter sistem ve çoğulcu bir anayasanın takipçisi olacaklarını söyleyen Buldan, savaşa karşı barışı savunacaklarını belirtti. Toplumsal cinsiyet eşitliği sürecini başlatacaklarını ifade eden Buldan, kadın erkek eşitliğinin AKP hükümeti tarafından görmezden gelindiğini, kadınların yıllarca AKP hükümeti döneminde yaşadığı haksızlıklar ve eşitsizliğin gözler önüne serildiğini söyledi. Buldan kadın, çocuk ve engelli haklarını savunmak kendileri için bir görev olacağını ifade etti. 
 
Barışçıl bir dış politikayı esas alacaklarını söyleyen Buldan, “Dış politika ile arasındaki çıkmazın bir an önce giderilmesi, Türkiye hükümetinin AKP hükümetinin büyük bir payı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemde HDP olarak daha uzlaşıcı, müzakereci dış politikanın esas alınması noktasında sorumluluk elde edeceğiz. Zor bir döneme giriyoruz. Büyük bir mücadele vereceğiz. Kürt halkının, Alevi toplumunun, gençlerin, kadınların ve çocukların umudu HPD’dir. Bundan sonra Kürt halkının, Türkiye halklarının, Alevi toplumunun, kadınların, gençlerin, LGBT-İ’lerin yanında olacağımızı vurgulamak isteriz” diye konuştu. 

CENAZE TÖRENLERİNE SORUŞTURMA 

HPG’lilerin cenaze törenine katılan HDP’liler hakkında soruşturma başlatılmasına dair de konuşan Buldan, “HDP’den seçilen milletvekili arkadaşlarımıza zorbalıklara dünden başladılar. Dört arkadaşımıza hızla soruşturma açılmasını kabul etmiyoruz. Cenaze törenlerine katılmak bizim kültürümüzde olan bir şeydir. Bu bizim en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. İnsanların yaşamını yitirmemesi için yürüttüğümüz büyük bir mücadele var. Bu çatışmalı süreçte insanlar hayatını kaybediyorsa, insanlarımızın aileleri ile birlikte olmak bizim sorumluluğumuzdur. Bundan sonra da bunu yapacağımızı belirtmek istiyoruz. Ailelerimiz sahipsiz değildir. Milletvekili arkadaşlarımızın kentlerinde en ufak üzüntüye ortak olması en büyük sorumluluğumuzdur. Yürüteceğimiz mücadele mutlaka önemlidir ama insanlar halen yaşamını yitiriyorsa, ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  
 
“İNSANLAR İŞKENCEDEN GEÇİRİLDİ”

Van’da yaşanan çatışmanın ardından bir ailenin 6 üyesine yapılan işkenceyi hatırlatan Buldan, “Bu durum AKP’nin bundan sonrada yürüteceği politikaların göstergesidir. Aile yoğun işkencelerden geçirildi. Bu ülkede adalet ve hukuk varsa gereğini yerine getirir. ‘Sıfır tolerans’ dediğiniz bir dönemde insanlar halen işkenceden geçiriliyorsa, HDP olarak bunu kabul etmediğimizi, insanlarımızın hukuki ve siyasi olarak yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -