Kuzey Teve

Buldan: AKP’yi Türkiye’de tabela partisi yapacağız

Buldan: AKP’yi Türkiye’de tabela partisi yapacağız
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
49 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın katılımı ile kentteki programlarını sürdürüyor. Bayraklı ilçesindeki programlarının ardından İzmir 1’inci Seçim Bölgesi’nde yer alan Karabağlar ilçesine geçen Buldan, Yüzbaşı Şerafettin Elçi mahallesinde seçim bürosu açtı. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirilen açılış, miting havasında geçerken, mahalle HDP bayraklarının yanı sıra HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş ve HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın posterleri ile süslendi.


Eş Genel Başkan Pervin Buldan, İzmir Karabağlar'da seçim bürosu açtı

‘İNKARA CEVAP: VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ’

Açılışta ilk olarak konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay, İslam’da insanların birbirinden farkı olmadığını ve Allah nezdinde tüm insanların aynı olduğunu belirterek, “HDP bütün insanlara ayrım yapmadığı için ve eşit olduğu için ben buradayım. HDP’nin dışında herkesi eşit gören dinine, kültürüne eşit bir bakış açısı ile bakan bir zihniyet ve parti görmüyorum. HDP İslam alemi için can simididir” şeklinde konuştu. Ardından söz alan HDP İzmir Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay da, demokratik bir Türkiye yaratmak için ağır bedeller ödeyerek, sağlam adımlar ile demokrasiyi eşitliği yaratacaklarını dile getirdi. AKP’nin inkar politikaları karşısında mücadele etmeyi sürdürdüklerini belirten Kemalbay, inkar politikalarına karşı “Vardık, varız, var olacağız” sözleri ile cevap verdi. 


HDP'nin her etkinliği ktlesel miting havasında geçiyor

‘HER AÇILIŞ MİTİNGE, HER MİTİNG SERHİLDANA’

Kemalbay’ın ardından söz alan Buldan ise, her büro açılışlarının bir miting, mitinglerinin serhildan olduğunu belirterek, “Halkların Demokratik Partisi, Türkiye’nin barış umududur, Halkların Demokratik Partisi bu ülkenin güvencesidir. HDP’nin olmadığı bir Türkiye HDP’nin temsil edilmediği bir parlamento nefessiz bir Türkiye anlamına gelmektedir. Ancak bizi, HDP’yi Sayın Demirtaş’ı siyasetin dışına atmaya çalışanlar, bizi tasfiye etmeye çalışanlar, bizleri rehin almaya çalışanlar bugün İzmir’de bu tabloyu görsünler. Bu görüntüyü görsünler, bu coşkuyu görsünler, bu kararlılığı görsünler, kadınları görsünler, gençleri görsünler” dedi. 

24 Haziran’ın Türkiye halkları ve özgürlük, eşitlik mücadelesi açısından tarihi bir fırsat olduğunu belirten Buldan, “Bu tarihi fırsatı asla kaçırmayalım. 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde HDP olarak yeni bir yaşam için, Türkiye’nin barışı için, Türkiye’nin demokrasisi için, adaleti için kadınların verdiği özgürlük mücadelesi için hepimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım. Evet bizler seçimlere hazırlanıyoruz. 24 Haziran’a büyük bir coşku ve kararlılıkla hazırlanıyoruz. 16 yıldır AKP’nin yönettiği bu ülkede adaletin olmadığı, insan haklarının olmadığı, özgürlüğün olmadığı, barışın olmadığı, kardeşliğin olmadığı bir Türkiye’yi 24 Haziran’da yeni bir Türkiye yapmak için yola çıktık. 24 Haziran’dan sonra bu ülkede barışla dair inancı olan, demokrasiye dair inancı olan, kardeşliğe ve özgürlüğe dair inancı olan herkes HDP çatısı altında birleşti ve bu bileşen el ele verdi, omuz omuza verdi, bu mücadeleye güç kattı” dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir Karabağlar seçim bürosu açılışında

‘ÖYLE BİR DERS VERECEĞİZ Kİ’

HDP’nin İzmir adayları gibi Türkiye adaylarının renkliliğine dikkat çeken Buldan, “Bu adayları, bu listeyi sizlere emanet ediyoruz” dedi. HDP’nin sadece Kürtleri temsil etmediğinin altını çizen Buldan, Türkiye’nin tüm halklarını ve inanç kesimlerini temsil ettiklerini söyledi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçlarına AKP’nin tahammül edemediğini ve saldırılarını yoğunlaştırdığını kaydeden Buldan, şöyle konuştu: “Sur’da, Gever’de Cizre’de taş üstünde taş ve baş üstünde baş bırakmadılar. Taş üstüne taş baş üstüne baş bırakmayanlar ise; işte beraber koalisyon kurdular. AKP Kürt halkına düşmanca yanaşan ve Kürtlerin başına evini yıkanlarla koalisyon yaptılar. Kürdün kimliğini yok sayan anlayışa karşı 24 Haziran seçimlerinde AKP öyle bir ders vereceğiz ki; AKP Türkiye’de bir tabela partisi olacak. Hiç kimsenin gücü Türk ve Kürt halkının iradesini kırmaya yetemeyecektir. Dilini yasaklamaya yetmeyecektir” dedi.

Buldan’ın konuşmasının ardından büro açılışı coşkuyla gerçekleştirilirken, Buldan ve beraberindekiler Kültürpark’ta düzenlenecek olan iftar programına katılacak.

(Mezopotamya Ajansı)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -