Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Bozdağ: HSYK yargı bağımsızlığına müdahale etti

Bozdağ: HSYK yargı bağımsızlığına müdahale etti
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
210 views
27 Aralık 2013 - 12:46
Spread the love

 Bozdağ: HSYK yargı bağımsızlığına müdahale etti 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkanı olduğu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun açıklamasına yazılı açıklama ile yanıt verdi. Bozdağ, HSYK’nın, Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak 4.5 yıl görev yapan Sadullah Ergin’in görevdeki son günü toplantı yaparak karar alınmasını ve kendisinin göreve başladığı ilk gün bilgisi ve onayı olmadan böyle bir açıklama yapmasını üzüntüyle karşıladığını belirtti. 

6087 sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 6. maddesinde, Kurulu yönetmenin ve temsil etmenin Kurul Başkanının görevleri arasında sayıldığını belirten Bozdağ, “aynı kanunun 7. maddesinde Genel Kurulun görevlerinin belirlendiğini, bu görevler arasında kamuoyuna açıklama yapma yetkisinin yer almadığını belirtti. Hiçbir kimsenin veya organın kaynağını Anayasa ve kanundan almayan bir yetkiyi kullanamayacağını kaydeden Bozdağ, HSYK Genel Kurulu’nun, Kanunda yer almayan bir konuda kendi kendine görev ihdas ettiğini öne sürdü. 

‘AÇIKLAMA YARGI BAĞIMSIZLIĞINA MÜDAHALE’

Anayasanın “Mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138. maddesinde, “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz” hükmünün yer aldığını anımsatan Bozdağ, “21 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe karşı Danıştay’da dava açılmıştır. Temel ilkesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını gözetmek olan HSYK’nın, iptal davasına konu yönetmelik değişikliğinin; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleriyle Anayasa ve kanunlara açıkça aykırı olduğu yönünde kesin kanaat içeren bir açıklama yapması, hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır” dedi.

HSYK’nın açıklamasının yargı bağımsızlığına bir müdahale olduğunu iddia eden Bozdağ, açıklamanın ayrıca yürümekte olan davayı görecek mahkeme ve hakimlere tavsiye ve telkin niteliğinde olduğunu vurgulayarak, “Bu da, Anayasanın 138’inci maddesinin açık ihlalidir” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -