Kuzey Teve

Birçok cemaat Allaha değil iktidara yakın olmayı arzu ediyor

Birçok cemaat Allaha değil iktidara yakın olmayı arzu ediyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
171 views
02 Ocak 2021 - 22:15
Spread the love

“Sizin dininiz size, benim dinim bana.”

Sevdiğim ayetlerden biridir. Bence toplumsal barışın anahtarıdır da aynı zamanda.  Neden böyle düşündüğümü izah edeyim.

Geçtiğimiz haftalarda Mine Kırıkkanat şöyle bir açıklamada bulundu: “10 yıl önce bu kadar Atatürkçü değildim. Şimdi ‘Atatürk benim ilahım.’ diyorum. Hiçbir kusurunu görmediğim gibi Atatürk’e artık tapıyorum. 10 yıl önce tapıyordum demezdim.  Arkadaşlarım da aynı şekilde dediler ki, ‘Mine, aynı fikirdeyiz. Çünkü bundan 10 yıl önce biz ilk cumhuriyet döneminin kusurlarını da görüyorduk. Atatürk’ü severdik ama küçük kusurlarını da görürdük.”

Mine Hanım istediğine tapabilir, istediği kişiyi ilah ilân edebilir. Şahsen hiçbir itirazım yok. Bunu sorgulayacak değilim.

“Atatürk ilah değildir” diyenlere de itirazım yok.  Karşısındakine dayatmadığı müddetçe herkesin dini / ilahı kendine.

Türkiye olarak; ister Osmanlı, ister Cumhuriyet dönemi olsun atalarımız da hata yapmışlardır. Atalarımızın zaferlerine sahip çıkıp hatalarını kabul etmememiz bu gerçeği değiştirmeyecektir.

Osmanlı’nın hataları, yanlışları Cumhuriyet’in doğmasına sebep olmuştur. Elbette doğum sancılı olmuştur, yanlışlar yapılmıştır. Bazen dün yapılan yanlışların nedenini bugün anlayabiliyoruz. Örneğin; cemaatlerin özünden uzaklaşıp yönetimde etkili olma veya madden güçlü olma isteklerinin getirdiği sorunlar hepimizin malumu.

İlginç değil mi? Cemaatlerle ilgili olarak dün Cumhuriyet dönemini eleştiren birçok inanç sahibi bugün Ak Parti iktidarını eleştiriyor. İktidarın hocalara haksızlık yaptığını dillendiriyor. Haklılar mı? Değiller tabii. Maalesef bugün birçok cemaat Allah’a değil iktidara yakın olmayı arzu etmektedir. Benimsedikleri yolu iktidarın da benimsemesini istemektedir.

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi karşılaştırmalarını tarihi anlamak açısından olumlu buluyorum. Lâkin Tayyip Erdoğan’la Cumhuriyet döneminin veya Osmanlı döneminin karşılaştırılmasını tehlikeli buluyorum. Böyle bir benzetme bizi sadece kutuplaştırır, kaygılandırır.

Bu kutuplaşmaya sebep olacak davranışlardan kaçınması gerekenlerse özellikle iktidar ve kurumlarda söz sahibi olanlardır.

Bugünlük burada bitireyim. Bir sonraki yazımda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Kadir Mısıroğlu ziyaretiyle ilgili düşüncelerimi yazacağım.

TAYYİP BEY BENİ NEDEN ARASIN?

Hürriyet’ten ayrılık sürecinde, “Tayyip Bey’in aramasını beklerdim” sözlerime istinaden bir hayli “Neden beklerdin?” sorusu aldım. Beklentimi eziklik, ego vs. değerlendirenler okurlarımız oldu; tüm eleştireler başım üstüne. Bana gönderdiğiniz her maili okuyorum, cevap veremediklerimden özür diliyorum.

Ben biraz sınırsızımdır. Örneğin; ikiz kardeşim, engelliler alanında Amerika’yla yapmak istediği bir projeye destek bulamayınca zamanının ABD Başkanı Obama’ya e-mail gönderip destek istemişliğim vardır.

Şahsi olmayan bir sebep için başka bir ülkenin de kendi ülkemin de Başkanı’na sesimi duyurmaya çalışırım. “Kendi hâlinde bir köşe yazarı” olabilirim ama bu durum, yazarlar üzerindeki psikolojik baskıyı görmüyorum anlamına gelmiyor. Bunun müsebbibi olarak da Tayyip Bey’in gösterilmesi beni rahatsız ediyor. Ak Parti’yi iktidar yapan mağduriyetlerdi. Bundan sonra bir iktidar değişikliği olacaksa emin olun bunun sebebin yine mağduriyetler olacaktır. İster bilim insanı, ister işçi, ister düşünce insanı olsun herkesin duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi hakkıdır ve gereklidir.

Kendisine de bunları söylemek istedim. Bu konuyu BİMER’e yazmayı uygun bulmadığım için köşemden seslenmeyi uygun gördüm.

Yalnız samimi eleştirileri kabul etmem, art niyetli yargılamaları kabul edeceğim anlamına gelmiyor.

Mesela, bir internet sitesinin “Cumhurbaşkanı size niye arasın?”, “Bu ne kibir?”gibi yorumlar barındıran haberini okuyunca yazıyı yazan arkadaşların nerede yaşadığını anlayamadım doğrusu.

İlgili haber sitesi kime aittir bilmiyorum ama Tayyip Bey’den ya pek haz etmiyorlar ya da Tayyip Bey’in yürüttüğü siyasetten bihaberler. Aksi takdirde şahsımı aşağılamaya çalışırken bu kadar saçmalayamazlardı.

İlgili arkadaşlara göre; Tayyip Bey’i evine davet eden vatandaş kendisini ayrıcalıklı görüyor, Tayyip Bey’e “Bizimle sahur yapar mısınız?” diye soran gençler imtiyaz talep etmiş oluyor, Oy pusulasına “Size ulaşmak istiyorum, Başkanım…” diye not yazan vatandaş kendini VİP olarak görüyor.

Sevgili internet sahibi ve çalışanları! Sorun benim isteğimde değil, sorun Tayyip Bey’de.

Eğer Tayyip Bey, ilgisiz ve vatandaşa yüksekten bakan bir Başkan profili çizseydi ne ben o sözleri yazabilirdim ne de diğer vatandaşlar kendisini davet etme cesareti bulabilirdi.

“Siz kimsiniz ki, Tayyip Bey sizi arasın?” sorunuza cevap yazmayacağım. Yazılarım ortada, önce zahmet edip okuyuversinler de…

Fakat ben size hiçbir art niyetim olmadan, samimi bir şekilde sormak isterim;

Asıl siz kimsiniz? Hangi cüretle benim -bir vatandaş olarak- ülkemin başkanına seslenişimi yargılayabiliyorsunuz? İster severim, ister küserim, ister trip atarım. Size ne?

Derdiniz, sıkıntınız nedir? 

Ayşe Baykal

aysbykl2018@gmail.com

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -