Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Beşikteyken oruç tutan şeyh ölüyü şarkı söyleye söyleye diriltmiş

Beşikteyken oruç tutan şeyh ölüyü şarkı söyleye söyleye diriltmiş
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
171 views
02 Ocak 2021 - 22:15
Spread the love

 

Kadiri Tarikatı Şeyhi Ahmet El Kadiri, “Abdülkadir Geylani Hazretleri’nin Kerametleri ve Kıssaları” konulu sohbetinde, Abdülkadir Geylani’nin bebekken oruç tuttuğundan ve ölüyü dirilttiğinden bahsetti.

Abdulkadir Geylani’nin beşikteyken oruç tuttuğu anlatan Ahmet El Kadiri, “Bir gün ihtilafa düştüler hava bulutluydu Ramazan çıktı mı, çıkmadı mı diye, dediler gidelim Hz.Şeyh’in anası, ‘Ümmü’l Hayr’ a soralım, Abdullah Savmaî ‘nin kızı Fatıma’dir ismi, “Ümmü’l Hayr” diyorlar ona çünkü 30 gündür Hz. Şeyh imsaktan sütü bırakıyor, Akşam ezanı annesinin sütünü içiyor. Eğer, bugünde sit içmemişse Ramazan’dır, gidip soruyorlar diyor Vallahi Abdülkadir imsaktan beri süt içmedi, diyorlar o zaman gidelim halka diyelim bugünde Ramazan’dır.”

Ahmet El Kadiri’nin Geylani’nin kerameti olarak anlattığı bir başka olay da “Geylani’nin, mektebe giderken sağında ve solunda bulunan meleklerin ‘Allah’ın velisine yer açın, Allahın velisinin yolunu açın’ demeleri”. Ahmet El Kadiri’nin ifade ettiğine göre,  Abdülkadir Geylani’nin oğlu Şeyh Abdürrezzak babasına “Ey baba, sen Allahü teâlânın velisi olduğunu, dostu olduğunu ne zaman öğrendin.” diye soruyor ve Geylani şu cevabı veriyor:

“10 yaşlarındaydım evimizden çıkıp mektebe giderken sağımda bir melek, solumda bir melek insanlara seslenirdi Allah’ın velisine yer açın, Allahın velisinin yolunu açın diye ben Allahü teâlânın dostu olduğumu o zamandan biliyordum.”

ŞARKI SÖYLEYE SÖYLEYE DİRİLMİŞ

Ahmet El Kadiri sohbetinde, Abdülkadir Geylani’nin ölüyü diriltmesini de şu cümlelerle aktarıyor.

Camiye giderken durduruyor Hıristiyan diyor ki, yahu Abdülkadir benim bir sorum var, Hz. İsa sizin peygamberinizden daha üstündür bunu neden insanlardan gizliyorsunuz . Hz Şeyh demiş ki, Ey adam, ey papaz ben bir peygamber değilim Hz. Resulullah’ın ümmetinden bir ferdim ama ben Allah’ın izni ile bir ölüyü diriltirsem sen Müslüman olacak mısın, adam sevinmiş demiş ki evet olacağım.”

Ahmet El Kadiri olayın devamını şu sözlerle anlatıyor:

“Bir kabristana gidiyorlar ve Hz. Şeyh demiş ki papaza bu kabirde yatan genç bir adamdır gençken vefat etmiş ve çalgıcıymış. Şarkı türkü söylermiş istersen şarkı söyleye söyleye dirilteyim demiş, papaz kabul etmiş Hz. Şeyh Allah’ın izninle kalk diyor kabir yarılıyor içinden adam çıkıp doğrulup oturuyor ve kaside söyleye söyleye kabrinden kalkıyor ve diriliyor. O Hıristiyan da Hz. Şeyh’in elini tutuyor ve Müslüman oluyor.”

İşte o video:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -