Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Bekaroğlu sert çıktı “Cumhurbaşkanı Kararıyla Çay’a ve ÇAYKUR’a Darbe”

Bekaroğlu sert çıktı “Cumhurbaşkanı Kararıyla Çay’a ve ÇAYKUR’a Darbe”
212 views
03 Mart 2021 - 18:36
Spread the love

CHP İstanbul Milletvekili Prof.Dr: Mehmet Bekaroğlu ÇAYKUR’un çay satmada zorlandığı, 100 bin tonun üzerindeki çayının stoklarda beklediği, depolarda küflendiği, bir süreçte Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithalatına izin verilmesinin, Doğu Karadeniz Bölgesinde geçimi çay tarımı ve sanayisine bağlı olan yaklaşık 1 milyon kişiyi mağdur edeceğini açıkladı.
“CUMHURBAŞKANI KARARIYLA ÇAY’A VE ÇAYKUR’A DARBE”

Gençağa KARAFAZLI –

RİZE-

2 Mart 2021 tarih ve 33411 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 3583 Nolu Cumhurbaşkanı Kararı ile Azerbaycan’dan gümrük vergisinden muaf olarak 300 ton çay ithalatının serbest bırakılmasına DİSK Gıda İş Sendikası bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu ,Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç’ten sonra bu kez CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’da tepki gösterdi.

“BİR MİLYON KİŞİ MAĞDUR OLACAK “

ÇAYKUR’un çay satmada zorlandığı, 100 bin tonun üzerindeki çayının stoklarda beklediği, depolarda küflendiği, ÇAYKUR’un Azerbaycan’a çay ihracaatı için görüşmelerinin sürdürüldüğü bir dönemde Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithalatına izin verilmesinin, Doğu Karadeniz Bölgesinde geçimi çay tarımı ve sanayisine bağlı olan yaklaşık 1 milyon kişiyi mağdur edeceğini belirten Bekaroğlu, Kamuoyunun, Türk çayına vurulan bu darbenin nedenini merak ettiğini ve bu kararı “ihanet” olarak algıladığını ifade ederek, Türk çayına vurulan bu darbenin nedenini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

“BİRİLERİ İÇİN DOĞU KARADENİZ GÖZDEN ÇIKARILDI”

TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde; gümrüksüz çay ithalatına izin verilen Azerbaycan’ın toplam yıllık çay üretim miktarının 1.000 ton, iç tüketiminin ise 2.000 ton civarında olduğunu belirten Bekaroğlu, “Azerbaycan’ın kendi ürettiği çay iç tüketimine yetmezken ve dışarıdan çay ithal ederken Türkiye’ye çay ihraç edecek olmasının altında başka amaçlar olduğu izlenimi doğmaktadır. Azerbaycan’a çay satmamız gerekirken onlardan gümrük vergisiz çay almamızı sağlayacak düzenleme yapılması, birilerinin özel çıkarları için bütün Doğu Karadeniz Bölgesinin gözden çıkarıldığı anlamına gelmektedir.” dedi.

“BU KARAR TÜRK ÇAYINA NE KATKI SAĞLAYACAK”

“Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararında belirtilen 300 ton çayı Azerbaycan’dan gümrüksüz olarak kim veya kimler getirecek?” diye soran Bekaroğlu, ayrıca, Türkiye’de kamu ve özel sektör eliyle üretilen ve stok fazlası olan çay, ÇAYKUR ve bölge halkının aleyhine olan bu kararın, hangi çevrelerin isteği ile alındığını, bu kararın Türk çayına ve tarımına ne gibi katkı sağlayacağı sorularını da Bakan Pakdemirli’nin cevaplamasını istedi.

“BU KARAR ÖZEL ÇIKAR GRUPLARI İÇİN ALINDI”

“Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithal edilmesi kararının; peynir, sofralık üzüm, elma, erik, kayısı, domates vb. gibi gıda ürününün değişik miktarlarda gümrüksüz olarak ithaline izin veren çok sayıda G.T.İ.P.(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu)nu içeren Cumhurbaşkanlığı Kararının içerisinde yer almasının nedeni nedir? Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithalatı kararı gizlenmeye mi çalışılmaktadır?” sorularını da Bakan Pakdemirli’ye yönelten Bekaroğlu, özel bir çıkar grubu adına alındığı anlaşılan ve kamuoyunda büyük tepki çeken bu kararın iptal edilmesini isteyerek, çaya ve çay üreticisine darbe vurmak yerine ÇAYKUR’un stoklarında bekleyen çayların satışı için Tarım ve Orman Bakanlığının girişimlerde bulunmasını istedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -