Kuzey Teve

Baydemir: Meclis evet derse savaş 48 saat içerisinde durur

Baydemir: Meclis evet derse savaş 48 saat içerisinde durur
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
126 views
29 Temmuz 2015 - 14:00
Spread the love

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, “Bu meclis evet derse, AKP grubu olmak üzere, vallahi billahi bu savaş 48 saat içerisinde durur” dedi.

Meclis Genel Kurulu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) verdiği araştırma önergesini görüşmek üzere ve Meclis Başkanvekili Şafak Pavey başkanlığında olağanüstü toplandı.

Toplantıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına konuşan Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Meclis’in evet demesi durumunda savaşın 48 içinde biteceğini söyledi.

Baydemir’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“TBMM’nin 8 Haziran sabahından itibaren yepyeni bir döneme uyandı. Ama maalesef Türkiye halklarının bir bütün olarak parlamenterlere siyaset mekanizmasına emrettiği “barışın” “ortak paydalarda buluşun” mesajı ya alınmadı ya da bu mesajın yerine getirilmemesi çabasından ısrar ediliyor.

“Suruç’ta insanlık ailesine karşı suç işleyen IŞİD’in Kobani’deki açtığı yaraların sarılmasını isteyen gençler adeta katliama uğradı. Toplumda var olan barış arzusu siyasi partilerimizin ortak bir tezahürü olmamıştır. Bu tarihi buluşmada tarihi bir beraberliğe gelin hep beraber katı sunalım.

“Yaşamış olduğumuz acıların son acılar olmasının temennisinde bulunuyoruz. HDP olarak bu toplantıya dahlimiz bir daha bu ülkede tek bir insanımızın çatışma ortamı içerisinde yitirmemesinin pratiği olacaktır.

“Bir kez daha hepinizin vicdanına çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bu Meclis AKP’si, CHP’si, MHP’si ve HDP’siyle tek bir kardeşimizin yaşamını yitirmesini istemiyorsak adres burasıdır. Milletin iradesi burada tecelli etmiştir.

“İnsani sorumluluğumuzun gereği olarak bu çatışmalara dur diyelim. Çatışmasızlık ortamının kıymetinin ne kadar değerli olduğunu bugün daha iyi idrak edebiliyoruz. Bugünü tarihi bir güne dönüştürmenin arifesindeyken bu şiddet sarmalı neden başladı bunu masaya yatıralım.

“AKP iktidarı barışı etkin bir şekilde yönetebilmiş olsaydı bugüne kadar 1 kez değil onlarca kez şiddetin bütün argümanları devre dışı kalacaktı. Ama maalesef AKP hükümeti iktidarın kirletilmesinden dolayı büyük bir kan kaybetti. Hükümet 1993’lerin ve cumhuriyet tarihindeki diğer hükümetlerin refleksine geri döndü.

“Milliyetçi dalga yaratarak HDP’nin baraj altında kalmasını sağlayacak bir politika yapılıyor. İktidar olma uğruna bugün Türkiye’nin dört bir yanına cenazelerin gitme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bugün yapılması gereken barış zeminine dönüş konusundan başka yapılacak bir şey yok.

“Yaşatılan saldırılar, partimize yöneltilen saldırılar… Bunlar etkin bir şekilde soruşturulsa ve üzerine gidilmiş olsaydı emin olun ki Suruç’taki katliamı toplum yaşanmamış olacaktı.

“Grubumun ve şahsımın amacı savaş isteyenlerin restine restle karşılık vermek değildir. Barıştan başka çaremiz yok. Suruç’ta katledilen kardeşlerimiz nasıl yaşam hakkına sahipse Ceylanpınar’da uykusunda öldürülenler o kadar yaşam hakkına sahiptir. Her bir cinahet mutlak suretle bir arka plana sahiptir.

“Bir kez daha ya Rab tek başına iktidar olma uğruna canlar toprağa gömülüyor, defnediliyor. Bütün dünya iktidarları bir sivilin yaşam hakkına binlerce kez kurban olsun. Bizim yapmamız gereken kin ve öfkeyle yanıt vermekle hiçbir sorunu çözemeyeceğiz. Gelin elele vererek bu toplumun bir tek ferdinin bile hayatını kaybetmeyeceği bir geleceği birlikte inşa edelim. CUmhurbaşkanı ve Başbakan’ın yapmış olduğu konuşma, barışa suikast girişimidir.

“Gelin HDP olarak şiddet kimden gelirse gelsin, hep birlikte sizin savaş yapmanıza izin vermeyeceğiz diyelim. Savaşa karşı bir barış cephesinde buluşalım. Toprağa düşen canlardan sorumluyuz, gelin elele verelim. Bu coğrafya bin yıldır ittifaklarla ayaktaydı. Bu meclis evet derse, AKP grubu olmak üzere, vallahi billahi bu savaş 48 saat içerisinde durur.

“Meclis derhal çözüm endeksli bir tabloyu önüne koymalıdır. Gelin Ağrı, Manisa, Adana, Mersin, Diyarbakır, Suruç ve Ceylanpınar dahil olmak üzere çatışma zemininin tekrar başlamasına neden olan sürecin araştırılması için bir Meclis araştırma komisyonu kuralım. Bizler HDP olarak Türkiye toplumu bilsin ki bizler 78 milyonun barış içerisinde bir arada yaşaması için zalimin zulmüne teslim olmayacağız. Onlarca siyasi parti kapatıldı, bu gelenekten geliyoruz. Rabbim şahit olsun ki bu tezkereye teslim olmayacağız. Savaşa da kaosa da teslim olmayacağız.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -