Kuzey Teve

Batman’da konuşan Demirtaş herkesi Diyarbakır Newrozu’na çağırdı

Batman’da konuşan Demirtaş herkesi Diyarbakır Newrozu’na çağırdı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
89 views
03 Ocak 2021 - 12:08
Spread the love

 

Batman’da konuşan Demirtaş herkesi Diyarbakır Newrozu’na çağırdı

Yasağı tanımayarak alanlara çıkarak gün boyu direnişi büyüten Batman halkına seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz’un teslimiyetin değil direnişin günü olduğuna vurgu yaparak, “İnadına ve ısrarla yarın milyonlarla Amed Newrozu’nda hep birlikte haykıralım. Sabah erkenden bütün Batman arabalara doluşup kararlı bir şekilde Amed’e akmalıdır. Bütün dünyaya vereceğimiz en güçlü ve en görkemli mesajı da orada hep birlikte vereceğiz” dedi.

Batman’da valiliğin yasağını kırıp Newroz’u kutlamak için alanlara çıkan binlerce kişi her sokağı Newroz alanına çevirerek direnişini büyüttü. Başta Bağlar, Pazaryeri, Hilal, Cumhuriyet, Bahçelievler ve Pınarbaşı mahalleleri ile kent merkezin en işlek caddesi olan Diyarbakır Caddesi’nde Newroz ateşi yakan halk direnişi tüm kente yaydı. Gün boyu devam eden direnişe saldıran polis ise çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Göz altılara tepki gösteren halka ise kobra tipi zırhlı araçlarında hava ateş açılarak yurttaşlara hakaretler savruldu. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, halka dönük saldırılara karşı tepkisini eline aldığı megafonla TOMA ve Kobra tipi zırhlı araçtaki polislere seslenerek gösterdi. Aslan, polislere “Bu halka saldıramazsınız. Bizim elimizde silah yok. Bu mudur demokrasi bu mudur halkı düşünen zihniyet. Demirtaş’ın gelmesine ve Newroz’u kutlamaya halk karar verir” sözlerine polisle sinkaflı küfür ve hakaretlerle cevap verdi.

DEMİRTAŞ’A VE KİTLEYE SALDIRI 

Polisin yoğun gazlı ve tazyikli su saldırısına rağmen bir an olsun sokaklardan ayrılamayan binlerce kişi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Batman girişindeki Bardakçılar Dinlenme Tesisleri’nde karşıladı. Burada zırhlı araçlarıyla yolu kapatan çok sayıda polis Demirtaş ve Batman halkının kente girmesini engelledi. Polisin “Yasak var kitleyi içeri alamayız. Sadece Demirtaş’ı alabiliriz” gerekçesine tepki gösteren Demirtaş, burada bir süre bekledikten sonra ve yapılan görüşmelerin ardından kitleyle birlikte kente giriş yaptı. Diyarbakır Caddesi’ne sloganlarla gelen binlerce kişiye ve Demirtaş’a polis gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Tüm saldırıya rağmen halk direnişe geçerek Demirtaş’ın aracının yanından ayrılmadı. Saldıran polisin aracını hedef alarak attığı gazdan Demirtaş da etkilendi. 

Saldırılara rağmen Demirtaş’ın aracıyla birlikte yürüyen binlerce kişi Diyarbakır Caddesi üzerinde Newroz’u kutladı. Burada binlere seslenen Demirtaş, gün boyu süren Batman halkının direnişini selamladı. Demirtaş’ın Batman halkına seslendiği konuşmasının satır başları şöyle: 

‘BATMAN HALKINA KAFA TUTAMAZSINIZ’ 

“Bugün Batman’da halkın iradesine sahip çıkan, faşizme karşı dimdik duran, korkaklara karşı kahramanca duran bütün Batman halkının Newroz’u kutlu olsun. Biz burada ve birçok şehirde bugün disiplin içerisinde bir Newroz kutlamak istedik. Fakat bizden korkuyorlar. Batman halkının kimin arkasında olduğunu gösteren fotoğrafın ortaya çıkmasından korkuyorlar. Batman halkının iradesinin yüzbinlerle alana inmesinden korkuyorlar. Şu anda benim sesimi de dinliyor bu korkaklar. O korkaklara sesleniyorum. Siz Batman halkını temsil edemezsiniz. Üç imzayla buraya atanan memurlarsınız. İşgalci kafasıyla Batman halkına kafa tutamazsınız. 

Batman halkının seçilmiş iradesi var. Siz burada hiçsiniz. Burada halk var. Böyle bir saygısızlığı, böyle bir terbiyesizliği asla kabul edemeyiz. Bizi seçmiş olan iradenin ezilmesine asla izin vermeyeceğiz. Canımızla kanımızla buradayız işte. Bilin ki; bugün yıldırmaya çalıştığınız irade Amed zindanında sizin o işkenceci pirlerinizi zaten teslim almış olan iradedir. Bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yok. Bu topraklar bizim topraklarımız. Bu vatan bizim vatanımız. Kimse bu topraklarda bize köle muamelesi yapamaz. Buna asla izin veremeyiz. Herkes haddini bilecek. Atanmış memurlar bize burada Batman’da bize emir veremez. Sen ancak ve ancak sendi atayanlardan emir beklersin. Bize emir veremezsin. 

‘NEWROZ RUHU ZALİM DEHAKLARA KARŞI MAZLUM’UN YAKTIĞI ATEŞTİR’

Newroz ruhu zalim Dehaklara karşı üç kibrit çöpüyle çağdaş Kawa olan Mazlum Doğanların yaktığı bir ateştir. Bu topraklarda ölüm dursun, savaş dursun diye yollarda olacağız, beyefendiler barış için yola çıkanlara engelleyip, gazlayıp, coplayacaklar. Var mı böyle faşizm? Bu ne kadar aciz ve çaresiz olduklarının göstergesidir. Saraydaki zatın halktan ne kadar korktuğunun göstergesidir. Bu bir güç gösterisi değil, acizlik ve çaresizlik tablosudur. Eğer ki halktan korkmuyorsanız izin verseydiniz yüz binlerle alana çıksaydık. Yok eğer Batman halkı sizin arkanızdaysa zaten Newroz’a kimse gelmezdi. Neden korkuyorsunuz? Günlerdir Batman halkı yan yana gelmesin diye operasyonlar yapıyorlar. Sabahtan beri şehri gaza boğuyorlar. Her tarafta hukuk dışı, kanun dışı müdahaleler yapıyorlar. 

‘FAŞİZM BU TOPRAKLARDA ARTIK YAŞAYAMAYACAKTIR’ 

Batman Valisi şunu iyi bilsin: Seni buraya imzayla atadılar. Biz buranın yerel iktidarıyız. Bizi halk seçti. Kimse bizi memur diye atamadı. Sen bu iradeye saygı duymayacaksan, bir partinin eş genel başkanını parti binasına bile sokmam diyorsan kusura bakma, sen Batman’da fazlasın. İstifa et ve terk et Batman’ı. Fazla olan Batman halkının iradesini tanımayanlardır. Bizim kim olduğumuz ortadadır. Bugün Batman halkının yaptığı mitingden korkarak halkın bir araya gelmesini nasıl engellediklerine tanık oldunuz. İnanın ki halk iradesinin arkasında cesurca durmaya devam ederse bu faşizm bu topraklarda artık yaşayamayacaktır. 

‘BUNLARIN BU UCUZ ZİHNİYETİNE SADECE ACIYORUZ’

Halk iradesi her yerde kendini yönetene kadar, bu halkın her ferdine bunlar saygı duyana kadar biz asla geri adım atmayacağız. Saatlerdir otobüsümüzü şehrin girişinde bekletiyorlar. Genel başkan geçebilir ama halk giremez diyorlar. Biz de şunu dedik: Biz halkımızla birlikte varız. Halkımız neredeyse biz oradayız. Saatlerdir Batman halkını batmana sokuyor. Batman’da yaşayan, burada doğmuş büyümüş yurttaş bu vali, şu emniyet müdürü tarafından Batman’a sokulmuyor. Kusura bakma ama sen burada neyi temsil ediyorsun? Sen Batman halkına zulüm etmek için mi buraya geldin? Senin yapman gereken tek şey Batman halkının önünde eğilmektir. Bu şekilde Batman’ı sindirip korkutup gazla copla teslim alacaklarını sanıyorlar. Bunların bu ucuz zihniyetine sadece acıyoruz. 

‘NEWROZ ZULME KARŞI DİK DURUŞUN GÜNÜDÜR’ 

Geçmişte ne kadar çok denediler. Ne kadar çok zarar verdiler bu ülkeye. İşte bu kafaydı bu zararı veren. Bu kafa geçen yıl Diyarbakır Newrozu’nda, ondan önceki yılki Newroz’da ve 2013 Newrozu’nda Sayın Abdullah Öcalan’ın mektubu okunurken ağızları kulaklarında canlı yayında dinliyorlardı. Bunlar değil miydi ‘Sayın Öcalan’ın mesajı okunsun da barış gelsin’ diyenler. Newroz’u Cumhurbaşkanı’ndan valisine, emniyet müdürüne kadar hepsi canlı yayında izliyordu. Aradan 1 yıl geçti. Şimdi Newroz kutlanamaz diyorlar. Ne değişti? Çünkü Saray’ın koltuğu sallandı. Newroz’un yasaklanamayacağını, Newroz’un engellenemeyeceğini gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Çünkü Newroz tam da zulme karşı dik duruşun, direnişin adıdır. 

Newroz teslimiyet değil, direniş günüdür. Öyle yukardan emirle yasaklayamazsınız, engelleyemezsiniz. Yarın büyük Amed Newroz’u var. Batman, Siirt, Mardin halkı hep birlikte Amed’e akmalı. Elazığ’dan, Malatya’dan, çevre il ve ilçelerden Amed’e akmalı. İnadına ve ısrarla yarın milyonlarla Amed Newrozu’nda hep birlikte haykıralım. Sabah erkenden bütün Batman arabalara doluşup kararlı bir şekilde Amed’e akmalıdır. Orada, Amed Newrozu’nun sıcaklığında bütün halkımız buluşmalıdır ve elbette bütün dünyaya vereceğimiz en güçlü ve en görkemli mesajı da orada hep birlikte vereceğiz. Saatlerdir bizim Batman’a girmemiz için direnen bütün Batman gençliğine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -