Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Bana Cem Özdemire saldırı düzenle dediler

Bana Cem Özdemire saldırı düzenle dediler
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
171 views
03 Eylül 2017 - 10:56
Spread the love

 Geçtiğimiz Kasım ayında başta Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal olmak üzere birçok Kürt siyasetçisine MİT’in suikast planladığı ortaya çıkmıştı. Bu planla bağlantılı olarak 15 Aralık 2016 günü Hamburg’da MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan, Alman polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Sayan’ın ilk duruşması 7 Eylül’de Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başlayacak. Ekim’in ortasına kadar sürmesi beklenen davada Sayan için 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Federal başsavcılığın hazırladığı iddianamede 32 yaşındaki Sayan’ın 2013 yılından beri Türk istihbaratına çalıştığı ve bunun karşılığında 30 bin Euro para elde ettiği belirtiliyor.

Sayan hem soruşturma hakimine ve hem de Alman polisine verdiği ifadelerde önemli bilgiler paylaştı. Haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin bugün çıkan yeni sayısına göre Sayan, başta Yeni Özgür Politika olmak üzere Kürt basınından hakkında çıkan haberlerin ardından 12 Aralık 2016 günü Hamburg’ta Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne gidip iltica başvurusunda bulundu.

MİT SAYAN’A AYLIK MAAŞ BAĞLAMIŞ

Buradaki ilk ifadesinde MİT için çalıştığını söylemesi üzerine gözaltına alınan Sayan, bu tarihten 7 gün önce yani 5 Aralık 2016 günü havayoluyla İstanbul’dan Düsseldorf’a geldiğini söyledi. Ankara’daki MİT elemanlarıyla nasıl görüştüğünü ayrıntılarıyla anlatan Sayan ifadesinde “Kemal” ve “Ahmed” isimli iki MİT elamanıyla sürekli iletişimde olduğunu belirtti.

MİT elemanlarıyla bir e-posta üzerinden görüştüğünü aktaran Sayan, “Elimde önemli bilgiler olduğunda MİT elamanlarına size çikolata getireceğim diyordum” bilgisini verdi. Hakkında hazırlanan dava dosyasında yer alan bilgilere göre Sayan, Alman soruşturma ekibine devamla şunları anlattı: “Aylık 1500 Euro para veriyorlardı, maaşımı elden Ankara’ya gittiğimde alıyordum. Şu ana kadar 30 bin Euro para aldım. Ankara’ya gittiğimde elit insanların takıldığı bir kahveye gidiyordum, orada hesap ödemeden bir masaya oturuyordum, zaten garson da beni tanıyordu.

MİT elemanlarıyla yaptığım bir görüşmede “Bana git Almanya’da yaşayan iki Kürt gencini örgütle ve bunlar da bir etkinlikte Yeşiller milletvekili Cem Özdemir’i yumruklasınlar” dediler. Bu şekilde bana Kürtler adına Özdemir’i dövdürtme talimatı verdiler.”

ŞUBAT 2017’DE İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aralık 2016’da soruşturma hakimine verdiği bu ifadenin aksine Sayan, Şubat 2017’de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine bambaşka şeyler anlatmaya çalışması ise dikkat çekiyor. Sayan’ın o tarihte verdiği ifadede ise şunları söyledi: “Beni Gülenciler görevlendirdi. Bana git Kürtlerin içine sız, bilgi topla dediler.”

Kız arkadaşına Ankara’daki bir lüks otelde kaldığını söylediği tarihlerde ise Sayan’ın pasoportunda Romanya, Polanya ve Ukrayna’ya giriş-çıkış damgalarının bulunduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Sayan’ın kız arkadaşını ajanlık yapması için zorladığı ve ona “Kürt kadın hareketinin içine sızıp bizim için çalışırsan ayda 5 bin Euro alırsın” dediği bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı. Ancak kız arkadaşının bu teklifi reddettiği belirtiliyor.

Şu ana kadar Almanya’da 20 Türk hakkında MİT ajanı iddiasıyla soruşturma yürütülüyor. Ancak hiç birisi suçunu itiraf etmemişti. Bu yüzden Alman yargı birimleri ajan Sayan’ın davasına büyük önem veriyor. (ANF Türkçe)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN