Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Bahçeli Akşenerin üzerini niye çizdi?

Bahçeli Akşenerin üzerini niye çizdi?
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
168 views
13 Haziran 2015 - 9:37
Spread the love

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener’in adının sürekli TBMM Başkanı olarak geçmesine dönük, “Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti” şeklindeki sert söyleminin perde arkasında, “AKP’nin MHP’yi koalisyona ikna etmek adına Akşener’e Meclis Başkanlığı için destek vermesi yönündeki kamuoyuna yansıyan görüşlerin etken olabileceği” dile getiriliyor. Partide Akşener üzerinden yapılan bu tür söylemlerin “AKP’nin MHP üzerinden oyunları” şeklinde değerlendiriliyor. Bahçeli de “AKP’nin bu blöfünü gördüğünden, partinin bu türlü tuzaklarını boşa çıkarmak adına” bu şekilde sert bir söylemde bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Bahçeli, dün iki gazeteye yaptığı açıklamada, TBMM Başkanlığı için Meral Akşener’in adının geçmesiyle ilgili sert tepki göstermiş ve “Bu şekilde söylenen isimlerden hiç hoşlanmam, ismi geçeni de devre dışı tutarım. Meral Akşener’i eğer çok sık kullanırsanız, o devre dışı kalır, haberiniz olsun. 80 milletvekilimiz var, her şeyde Akşener. Bu, o zaman başka bir şey var burada demektir. Onun için bir Meclis açılsın. Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti” demişti. MHP kulislerinde, Bahçeli’nin Akşener’in adaylığı için bu kadar sert yorumda bulunmasının perde arkasında, sürekli olarak basında yer alan “AKP, Meral Akşener’e Meclis Başkanlığı jesti yaparak, MHP’yi koalisyona ikna edebilir” şeklindeki yorumların olduğu belirtiliyor. Genel merkeze göre “MHP’deki bazı isimler üzerinden dile getirilen bu türlü söylem ve yorumlar, AKP’nin MHP’ye koalisyon tuzağı”.

MHP’deki hâkim görüşe göre, AKP, kendisini meşru kılmak için her yolu deneyecek. Herhangi bir koalisyon kurulamazsa, “Biz her türlü yolu denedik ancak muhalefet her zamanki uzlaşmacı olmayan tavrını gösterdi” diyerek, erken seçim yolunu gösterecek. “AKP, Meral Akşener’e Meclis Başkanlığı jesti yaparak, MHP’yi koalisyona ikna edebilir” yorumları da bu nedenle “maksatlı” olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan partide, “herhangi birinin adının sürekli ön plana çıkarılmasının Bahçeli’yi kızdırdığı, genel başkanın isimlerin partinin önüne geçmesinden hiç hoşlanmadığının” da altı çiziliyor. Bu durum, “partinin söylem birliği ilkesine aykırılık ve bir ismin partideki diğer isimlerin önüne geçmesinin parti ilkeleri açısından etik olmadığı” şeklinde de değerlendiriliyor. MHP’nin tavrının her zaman “önce parti, sonra isimler” olduğuna dikkat çekiliyor.

‘Kaset gündemi uzadı’

Milletvekili adayı olduğu dönemde “kaset” iddialarıyla da gündeme gelen Akşener’in bu dönemde “kendisini çok iyi savunduğu ancak olayı her gün medyaya taşıdığı” da partide dile getirilerek, bu durumdan da parti yönetiminin “rahatsız olduğu” belirtiliyor. Bahçeli’nin Akşener’in TBMM Başkanlığı için adının geçmesine sert tepkisinin bir başka nedeninin de seçimlerden önce bir televizyon kanalında “HDP’nin barajı geçip geçmemesinin kendisi için bir mahsuru olmadığını” söylemesi ve “Demokrasilerde her şeyi tartışabilirsiniz ama seçmenin iradesini tartışamazsınız” şeklindeki demeçlerinin de etken olduğuna dikkat çekiliyor. MHP’de ayrıca seçimlerin ardından Akşener’in adının sürekli gündeme gelmesinden sonra, konuyla ilgili herhangi bir şekilde açıklama yapmamasının da parti yönetiminin “tepkisine yol açtığı” öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -