Kuzey Teve

AYM seçim barajında kararını verdi

AYM seçim barajında kararını verdi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
126 views
06 Ocak 2015 - 14:43
Spread the love

 Anayasa Mahkemesi yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi başvurusunu reddetti.

Mahkemenin seçim barajıyla ilgili bireysel başvuruları “konu bakımından yetkisizlik” nedeniyle oy çokluğuyla reddettiği öğrenildi.

HAŞİM KILIÇ KATILMADI

Barajın düşürülmesi başvurusunun ele alındığı toplantıya AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın katılmadığı belirtildi.

Kılıç, daha önce birçok kez seçim barajı konusunun ele alınacağını, alınacak kararın 2015 seçimlerinde geçerli olacağını söylemişti.

CHP’DEN AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajına ilişkin kararına, “Biz her şeyi mahkemelerden beklemek durumunda olmamalıyız. Parlamentonun kendi iradesiyle, seçim barajının yüksekliğini düşürecek kanun teklifine destek verildiğinde seçim barajı zaten parlamentoda düşebilir” dedi.

Gök, Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajına ilişkin karararını TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine değerlendirdi. Gök şöyle dedi:

“Anayasa Mahkemesi’nin bugün seçim barajının yüksek olmasından dolayı bireysel başvuruları değerlendirip bir oy çokluğuyla konusu bakımından kendisini yetkisiz kıldığı anlaşılıyor. Elbette kararı gerekçesi yazıldıktan sonra göreceğiz. CHP, Türkiye’de uygulanan yüzde 10’luk seçim barajını çok yüksek bulmakta ve bunun düşürülmesi açısından da teklifler vermiştir. Son, Genel Başkanımızın telaffuz ettiği yüzde 3’lük seçim barajıyla ilgili düşürülmesine dönük kanun teklifimiz parlamentoda mevcuttur. Biz her şeyi mahkemelerden beklemek durumunda olmamalıyız. Parlamentonun kendi iradesiyle, burada sayısal çoğunluğu bütün partiler bir anda sağlarlar ve seçim barajının yüksekliğini düşürecek kanun teklifine destek verildiğinde seçim barajı zaten parlamentoda düşebilir. Yeter ki iktidar partisi buna uysun.

Makul bir oranda ki tekliflerimiz yüzde 5 vardır, yüzde 3 vardır, hatta 0 vardır; son, Genel Başkanımız yüzde 3 olarak da önermiştir, bu konuyu otururuz, bütün partililerle görüşürüz ve makul bir oranda seçim barajını düşürmemiz Meclis’te pekala kimsenin bize herhangi bir gerekçe göstermeden bizim de o gerekçenin arkasına sığınarak yapacağımız konusunda değil kendi irademizle çözeceğimiz bir konu olarak değerlendiriyoruz. Meclis’te bunu çok kısa bir zaman içerisinde hep beraber geçirebiliriz.”

“MAHKEMENİN HER YAPTIĞI KONUDA ARKASINDA BİR ARAYIŞIN ARANMASINI UYGUN GÖRMÜYORUM”

Anayasa Mahkemesi’nin kararının zamanlamasına ilişkin soruya Gök, “Ben mahkemenin her yaptığı konuda arkasında bir arayışın aranmasını uygun görmüyorum. Kendi aldıkları kararlardır. Biz bu kararlara siyasetçi olarak alınan kararları eleştirebiliriz ama saygıyla yaklaşmak durumundayız” yanıtını verdi.

Bir soru üzerine Gök, “İktidar partisi özellikle Anayasa Mahkemesi’ne karşı bir savaş başlatmış durumda” dedi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -