Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AYM, ‘çıplak arama’ başvurusunda ‘hak ihlali’ kararı verdi

AYM, ‘çıplak arama’ başvurusunda ‘hak ihlali’ kararı verdi
251 views
04 Ocak 2021 - 21:35
Spread the love

AKP’liler, HDP’li Gergerlioğlu’nun gündeme getirdiği çıplak arama işkencesini reddetmiş, ‘kanıt’ gösterilmesini istemişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) gözaltında ‘çıplak aramaya’ maruz bırakılan Rüya Ağdaş Sönmez’in başvurusunda ‘hak ihlali’ kararı verdi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise çıplak aramaya maruz bırakılan iki üniversite öğrencisinin daha İzmir ve Uşak Emniyeti hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaptığı açıklamalarda çıplak arama işkencesi Türkiye’de bir süre tartışmalara neden olmuştu. AKP’lilerin Gergerlioğlu’na yanıtı, “Kanıt göster” olmuştu. Çıplak arama işkencesine maruz bırakılan birçok yurttaş ise yaşadıklarını anlatmıştı.

İLGİLİ HABER
CHP çıplak arama hakkında komisyon kurulmasını teklif etti: Bir işkence yöntemidir

CHP çıplak arama hakkında komisyon kurulmasını teklif etti: Bir işkence yöntemidir

İnsan Hakları Komisyonu üyesi vekilller alt komisyon kurulması teklifi verdi.

 

Son olarak da AYM, Rüya Ağdaş Sönmez’in başvurusunda hak ihlali kararı verdi. Mahkeme kararındaki bilgilere göre; Sönmez, 9 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Yenikapı’da bulunan Marmaray hızlı tren istasayonunun ana girişindeki polis arama noktasından geçerken, çantasını aramak isteyen kadın polis memuru Y.T. ile tartıştı. Sönmez daha sonra kadın polis memurları Y.T. ve S.K. tarafından İstanbul Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’ne götürüldü.

İLGİLİ HABER
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı çıplak arama yapıldığını söyleyenler hakkında soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı çıplak arama yapıldığını söyleyenler hakkında soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevlerinde ve polis merkezlerinde çıplak arama yapıldığını söyleyenler hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

 

Memurlar Sönmez’i polis merkezindeki çay ocağına götürüp burada bir müddet tuttu. Aynı polisler, adli muayene raporu almak için Sönmez’i Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Doktor muayenesi esnasında yanında kadın polislerden biri olduğu için kötü muameleye maruz kaldığını ve çıplak aramaya tabi tutulduğunu söyleyemeyen Sönmez, daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvurusunda çıplak aramaya maruz kaldığı anları aktaran ve “‘Şimdi bakalım ne yapacaksın, vatan haini’ diyerek kendisine hakaret edildiğini söyleyen Sönmez,  Y.T. ve S.K. isimli polislerden şikayetçi oldu.

İLGİLİ HABER
Kılıçdaroğlu'ndan 'çıplak aramayı' gündemleştiren Gergerlioğlu'na destek

Kılıçdaroğlu’ndan ‘çıplak aramayı’ gündemleştiren Gergerlioğlu’na destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emniyette çıplak aramayı gündeme getirdiği için hakkında suç duyurusunda bulunulan HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu arayarak desteğini iletti.

SAVCILIK: KOVUŞTURMAYA YER YOK

Medyascope’tan Ferit Demir’in haberine göre; Cumhuriyet Başsavcılığı, Sönmez’in şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Savcılık şüpheli polisler Y.T. ve S.K. hakkında, “çantasını ve üzerini aratmayan müştekiye orantılı güç kullanılıp, polis merkezine getirilip aramasının yapıldığı, zor kullanma yetki sınırını aşmadıkları, arama sırasında müştekiyi soyarak eziyet ettikleri, hakaret ve tehditte bulunduklarına dair kamu davasının açılmasına yeterli kanıtlar elde edilemediğinden, şüpheliler hakkında atılı suçlardan kovuşturmaya yer olmadığı” kararını verdi.

AYM: HAK İHLALİ VE YENİDEN SORUŞTURMA

Savcılığın kararından sonra Rüya Ağdaş Sönmez, avukatı aracılığı ile AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM Birinci Bölümü, polis merkezindeki çay ocağında tutulma sırasında kolluk görevlileri tarafından yapılan kötü muamele iddialarına yönelik etkili soruşturma yapılmaması nedeniyle anayasanın 17. maddesinin üçüncü fıkrasının usul boyutuyla ihlal edildiğine hükmetti.

Kararda şöyle denildi:

“Kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın işlemlerinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu durumda kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmasında hukuki yarar bulunmaktadır. Yapılacak yeniden soruşturma ise bireysel başvuruya özgü düzenleme içeren 6216 sayılı Kanun’un 50. maddesinin (2) numaralı fıkrasına göre ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu kapsamda yapılması gereken iş, yeniden soruşturma kararı verilerek Anayasa Mahkemesi’ni ihlal sonucuna ulaştıran nedenleri gideren, ihlal kararında belirtilen ilkelere uygun yeni bir soruşturma yapılmasından ibarettir. Bu sebeple kararın bir örneğinin yeniden soruşturma yapılmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verilmesi gerekmektedir.”

İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILANLAR ŞİKAYETÇİ OLACAK

Öte yandan HDP’li Gergerlioğlu da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, çıplak arama işkencesine maruz bırakılan iki kişinin Uşak ve İzmir Emniyeti hakkında şikayetçi olduklarını duyurdu.

GERGERLİOĞLU, AKP’LİLERE SESLENDİ

Valiliğin ‘Şikayetçi yok’ yönündeki açıklamasını hatırlatan Gergerlioğlu, işkenceye kanıt isteyen AKP’li isimleri de etiketleyerek, “Ne diyorsunuz? İnanmıyorum diyen Özlem Zengin, ‘Öğrencilere soruldu, şikayetleri yok’ diyen Cahit Özkan, komplo teorisi peşindeki Mahir Ünal, iftira atan Ömer Çelik, hakaret eden İçişleri Bakanlığı?” diye sordu.

Gergerlioğlu, “Konuşun! Dedim, bırakmam peşini! Güneş balçıkla sıvanmaz!” diye yazdı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN