Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AYM, CHP ile Can Atalay’ın avukatlarının yaptığı iki yeni başvuruda kararını verdi

AYM, CHP ile Can Atalay’ın avukatlarının yaptığı iki yeni başvuruda kararını verdi
78 views
22 Şubat 2024 - 14:19
Spread the love
AYM, CHP ile Can Atalay’ın avukatlarının yaptığı iki yeni başvuruda kararını verdi. Genel Kurul, iki başvuruda da karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Kuzeyteve  – Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Davası hükümlüsü Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için CHP‘nin yaptığı başvuru ile Atalay’ın avukatlarının yaptığı yeni başvuru için karar verdi.

Yüksek Mahkeme, bugünkü Genel Kurul gündeminde, “TBMM Genel Kurulu’nda Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısının okunarak Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali” istemiyle CHP’nin yaptığı başvuru ile Atalay’ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruyu görüştü.

Alınan bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iki başvuruda da karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkeme’nin kararını oy çokluğuyla aldığı öğrenildi. Kararın gerekçesi daha sonra yapılacak.

TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulunda 30 Ocak’ta düşürülmüştü.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Can Atalay hakkında “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden verilen hak ihlali kararına uyulmaması nedeniyle yapılan iki başvuruda da hak ‘hak ihlali’ kararı vermişti.

21 Aralık’ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan ikinci karar mahkeme tarafından bir önceki kararda olduğu gibi Yargıtay’a gönderilmişti. Yargıtay da ‘kararın hukuki değerinin olmadığını’ öne sürmüştü. Bu durum yargıda ‘kriz’ yaratmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesince verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa’nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyulmamasına karar vermişti.

11 Ocak’ta AKP ve MHP, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçmiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş toplanmıştı.

TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın vekilliği, TBMM Genel Kurulunda 30 Ocak’ta Bekir Bozdağ tarafından okutulmuştu. Böylelikle Atalay’ın vekilliği düşürülmüştü. (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -