Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AV.YILDIRIM HANLI HES’TE “HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞIYOR”

AV.YILDIRIM HANLI HES’TE “HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞIYOR”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
242 views
16 Eylül 2021 - 14:13
Spread the love

Şavşat Dernekler Federasyonu Başkanı Avukat Halis Yıldırım, Hanlı HES projesi için şirketin Çevre ve şehircilik bakanlığından hkuk dişi yöntemlerle yeniden ÇED olumlu kararı almasına tepki gösterdi.

“BURADA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞIYOR”

Gençağa karafazlı – Artvin – Özel Haber

Artvin Şavşat’ta Artvin’in eski valisi, Şavşat’ın eski kaymakamı Selahattin Akyurt’un sahibi olduğu Akyurt Enerji Hanlı HES projesi için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptal edilmesi sonrası yeniden ÇED olumlu kararı almasıyla ilgili bilirkişi heyeti önceki gün incelemelerini tamamladı.
Yöre halkı ve Şavşat Dernekler Federasyonu Başkanı Avukat Halis Yıldırım, ÇED olumlu kararının yargıda iptal edilmesinin ardından şirketin Çevre ve şehircilik bakanlığından yeniden ÇED olumlu kararı alması Türkiye’de ve hukuk tarihinde bir ilk olduğunu belirterek tepki gösterdi.


“BU KEŞİF DAHA ÖNCE YAPILMIŞTI”
Şavşat Dernekler Federasyonu Başkanı Avukat Halis Yıldırım, Hamlı HES ile ilgili yargının kesin kararına rağmen yeniden ÇED olumlu kararı alındığını kaydederek şunları söyledi;
“Şavşat Hanlı HES, neresinden tutarsanız tutun tam bir skandal, rezalet ve hukuk dışı yapılmış bir santral. Ya içinde bir tane doğru bulunmaz mı? Dünyanın hiçbir yerinde içinde bu kadar kanunsuzluk, yalan, dolan, hile, puştluk bulunan başka proje gösteremezsiniz! Nasıl özetleyebilirim bilemiyorum. Bu keşif aslında daha önce olmuştu. Çevre ve şehircilik bakanlığı daha önce ÇED olumlu kararı vermişti. Bu karara 2018 yılında itiraz ettik, Rize idare mahkemesinde görülen dava sonucu davayı kazanmıştık.
Bu karara şirket itiraz etmiş ve dava Danıştay’da görüldü Danıştay lehimize olan kararı onadı ve dava kesinleşmişti.
Tam o günlerde o arada 15 günlük bir süre içerisinde şirket Artvin il çevre müdürlüğü aracılığıyla ÇED gerekli değildir kararını bu kez ilgili bakanlıktan alıyor. Nasıl oluyor bu?
Bu bizim çözemediğimiz bir mucize, bir hukuk harikası tabi bunu ironi olarak söylüyorum.
Benim araştırdığım kadarıyla Türkiye’de ÇED olumlu kararından sonra verilmiş ÇED gerekli değildir kararı ve bakanlık da aynı bakanlık tarafından verilen emsal karar yok. Valla ben bulamadım, belki vardır hala araştıracağım bundan sonra da.
Onun için gerçekte daha önceden saptanmış 44 sayfalık raporda bütünüyle bu bölgede saptaması yapılmış. Doğaya verilecek zararları saptamış bilirkişi raporuna rağmen, koordinatları değişmeden ki bu İzin ve Denetim Müdürlüğünün bizzat yazılı evrakın da var.”


“BAKANLIĞIN KARARI İLERİDE OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULACAK ÖRNEK KARARLARDAN BİRİ”
Bakanlığın aldığı yeni kararın ilerde okullarda ders olarak okutulacak, örnek olarak verilecek kararlardan biri olduğunu ifade eden Av. Halis Yıldırım , “Hiçbir şey değişmeden 3,97 boyutundaki kurulum gücü 9.17 ye çıkartılıp sonra 08:54, 7.850 düşürülerek burada şöyle bir algı yaratıldı sanki kurulum gücü düşmüş oysa ki 3 virgül den 9’a çıkarılıyor, 9’dan 8’e indiriliyor, ya bu gerçekten bir skandal ve buna eskiden 3.3 kurulu güce onay vermeyen ve ÇED olumlu kararı isteyen bakanlık bu karara ÇED gerekli değildir kararı veriyor. Gerçekten ilerde okullarda ders olarak okutulacak, örnek olarak verilecek kararlardan bir tanesi.”
“ŞİRKET KANUN DİNELEMEDEN ÇALIŞMALARINA DEVAM ETTİ”
Şirket tüm yargı kararlarına rağmen çalışmalarına hukuksuz bir şekilde devam ettiğini dile getiren A. Halis yıldırım;
Burada yapılan keşif esnasında eksik hususların giderilmesi için biz burada gördüğünüz Şavşat halkı bilinçli aydın, Şavşat halkının dostları ile birlikte iyi bir keşif gerçekleştirdik.
Devlet gelmiş, ‘gidin bir keşif yapın’ diye karar alıyor. Mahkeme sürecinde şirket boş durmamış apar topar bir anlamda mahkemeye rağmen ‘hukuku tanımıyorum diyor’ HES’i dikmiş, diğer taraftan keşif heyeti vatandaşı dinliyor. Aziz Nesin’in ruhu şaşkınlık içinde. Böylesini tarihte görmedik yaşamadık.
Hamlı HES şirketi kanunu dinlemeden şu anda hukuk devam ederken keşif yapılırken inşaatına da devam etti. Bu nasıl bir şeydir?
Mahkeme heyetine onu söyledim. Dedim ki ‘şirketin hukuksuzluğuyla, yürütmenin durdurulması taleplerimizi kabul etmiyor. Reddetmesi de dikkate almayan mahkemenin ortak eseridir, yani ortaya çıkan enkaz’ dedim.”


“BURADA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞIYOR”
Bölgedeki su kaynakları HES projeleri ile ortadan kalkması durumunda yaşamın ortadan kalkacağını vurgulayan Avukat Yıldırım;
“Burada oysaki gerçekten adil, demokratik, özgür bir ülkede demokrasinin bütün kurallarıyla ve kurumlarıyla işlediği bir yerde bunların olamayacağını, bağımsız yargı olduğu bir yerde bunların yaşanmayacağını düşünüyoruz.
Gerçekten hukuksuzluk, hukuksuzlukla yarışıyor. Bu sebeple de bu eleştirimi de mahkeme heyetine, daha doğrusu hâkime ifade ettim ve bu eleştirimiz de gerçekleştirdik. Fakat son derece dikkatli bir şekilde dinlediler. Umut ediyoruz ki burada gerçekleri gördüler, halkın feryadını gördüler.
Türkiye tarihinde böylesi bir hukuk skandalı görülmemiştir mücadelemizi sürdürmeye yaşam alanlarımızı korumaya karalıyız.
Su burada içme ve sulama suyu olarak tek bir kaynaktan geliyor ve bu kaynaklar eğer ortadan kalkarsa burada yaşamak ortadan kalkacak.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -