Kuzey Teve

Atakum AKP li Belediye başkanına soruşturma

Atakum AKP li Belediye başkanına soruşturma
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
55 views
03 Ocak 2021 - 12:05
Spread the love

 İçişleri Bakanlığı AKP’li Atakum belediye başkanı hakkında  “Görevi kötüye kullanma, görevi ihmal, ihaleye fesat karıştırma, kamu zararı oluşturma”  iddiaları ile ilgili soruşturma açılmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı Mali İdareler Genel Müdürlüğü Samsun Valiliği’ne bir yazı göndererek, Samsun’un AKP’li Atakum İlçe Belediye Başkanı İshak Taşçı hakkında soruşturma yapılmasını istedi.

CHP’li Atakum Belediyesi Meclis üyeleri, Mustafa Tüfek, Hatice Sönmez Güneş, İbrahim Saraç, Hasan İpek, Metin Tiryaki, İbrahim Timur, Süleyman Taş, Mehmet Türüdü ve Saim Erdoğan‘ın Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı hakkında, “hakkında ‘görevi kötüye kullanma, görevi ihmal, ihaleye fesat karıştırma, kamu zararı oluşturma ve res’en yapılacak kovuşturmalar’ iddiaları üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TOP SAMSUN VALİLİĞİNDE

Suç duyurusunu inceleyen savcılık harekete geçerek bakanlıktan AKP’li Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı hakkında soruşturma izni istedi. İçişleri Bakanlığı ise Samsun Valiliği’ne yazı göndererek iddialar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Denetim raporlarındaki görüşlerin bazıları şöyle:

ADRESE TESLİM İHALE

Raporda, Belediye Sosyal Tesis İnşaatının (Yalı Kafe) imalatına 1.050.000 TL harcandığının tespit edildiği, bu iş yapılırken Kamu İhale Yasası’nın ihlal edildiği belirtildi. Raporda, Belediyenin sosyal tesisine 1.050.000 TL harcandığının tespit edildiği, aynı nitelikteki işin bir bütün olmasına rağmen 25 ayrı parçaya bölünerek 25 seferde doğrudan alım yöntemi ile yaptırıldığı ve bunun da 18 tanesinin aynı soyadı taşıyan 2 kişiye verildiği, imalat fiyatlarının çok yüksek olduğu bu hususun Başkanlıkça dikkate alınmayıp hiçbir inceleme yapılmayarak yasanın bu şeklinde ihlal edildiği vurgulandı.

İHALENİN MALİYETİ ŞİŞİRİLDİ

Raporda, Atakum Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hizmet işi ihale yapıldığı, bu ihalede yaklaşık maliyet 2.221.095 iken ihaleyi alan firmanın 3 aylığına 1.457.841 TL’ye ihaleyi aldığı, ihalede indirim oranının yüzde 35 olsa da yaklaşık maliyetin şişirilerek işin çok ucuza geldiği izlenimi verilmek istendiği vurgulandı.

İHALE YASASINA UYULMADI

Raporda ayrıca, belediye tarafından Kamu İhale Yasası’na uyulmadan yurt binası kiralandığı, kiralamanın tek kaynaktan yapıldığı, aynı nitelikte ve daha iyi ve uygun bina bulma olanağı varken bu yolun tercih edilmediği, aynı zamanda bu kiralama işleminin kiranın miktarı ve ödeme şeklinin de usulsüz, yüksek maliyetli olduğu bu konuda işlem yapılmadığının altı çizildi.

Bülent Karslıoğlu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -