Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Antepteki kadın örgütleri: IŞİDe göz yumanlar yargılanmalı

Antepteki kadın örgütleri: IŞİDe göz yumanlar yargılanmalı
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
169 views
02 Ocak 2021 - 19:18
Spread the love

 Sürekli IŞİD’in faaliyetleri, hücreevleri ile konuşulan Gaziantep, son olarak Êzidî kadınların internet ortamında köle olarak satışını yapan örgütün para transferini sağlayan irtibat bürolarıyla da gündeme geldi.

İddiaları yargıya taşıyan Gaziantep Barosu’nun ardından kadınlar da konunun takipçisi olacaklarını söyledi ve tepkilerini dile getirdi. Aralarında EMEP, HDP, CHP, DBP, EHP gibi siyasi partilerin ve İHD, KJA, Barış Anneleri, Kürdi-Der, Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu gibi kitle örgütlerinin de bulunduğu Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, yaptığı açıklamayla iddiaların aydınlatılmasını istedi ve tüm kadınları savaşın yakıcı etkilerine karşı birlikte ses çıkarmaya çağırdı.

ANTEP’TE IŞİD TEDİRGİNLİĞİ

IŞİD ve benzeri cihatçı yapılanmaların çok rahat konumlanabildiği, sağlıktan barınmaya birçok ihtiyaçlarını bu şehirdeki bağlantıları aracılığıyla karşılayabildiklerine dönük iddialar, daha önce gazetemiz sayfalarında da birçok kez yer aldı. Yine bu iddiaların birçok kez HDP’li vekiller tarafından Meclise de taşınmış olmasına rağmen bu tehlikeye karşı nasıl bir önlem alındığına dair kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi verilmedi. Gaziantep Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Fatma Keskintimur bu duruma dikkat çekti ve kadınlar olarak takipçisi olacakları meseleyi şu sözlerle anlattı:
“Diyarbakır, Suruç ve son olarak 100’ün üzerinde insanımızı kaybettiğimiz Ankara’daki patlamaların faillerinin Antep üzerinden yürüyen ilişkileri de ancak patlamaların ardından ortaya çıktı. Yıllardır Suriye’de savaşan cihatçı çetelerin en önemli desteği Türkiye’den sağladıkları, hem insan geçişi konusunda hem de ülkedeki terör eylemlerini gerçekleştirmek üzere yaptıkları hazırlıklarda kullandıkları hücre evlerinin Antep’te olduğu istihbaratı artık herkes tarafından biliniyor. Bu durumun Antep’te yaşayanlar açısından nasıl bir tehlike olduğu düşünüldüğünde, yaşanan huzursuzluk da her geçen gün daha fazla hissediliyor.”

‘YETKİLİLER GÖREVE’

“Söz konusu haberin, internet ortamında paylaşımına kadar geçen sürede dahi verili bilgilerin doğru olup olmadığının, doğruysa bu büroların yerleri, bağlantıları kuranlar ve benzeri sorumluluklara dair istihbarat ve güvenlik birimleri ne yapmışlardır?” sorusunu soran Keskintimur, şu sözlerle devam etti: “Saldırdıkları her yerde ilk önce kadınları hedef alan; tecavüz, ölüm ve Ezidi kadın ve çocuklara yaptıkları gibi köleleştirmek suretiyle kadını savaş ganimeti sayan bir örgütle karşı karşıyayız. Fakat biz biliyoruz ki IŞİD gibi kanlı örgütler, ilk hedefi her zaman kadınlar olan karanlık bir zihniyetin yalnızca ete kemiğe bürünmüş bir yansımasıdır. Bu vahşi terör örgütüne yaşadığımız şehirlerde böyle bir alan açan, yanı başımızda örgütlenmelerine, içeride ve dışarıda planladıkları eylemleri buralardan bağlantılarla hayata geçirebilmelerine göz yumanların da aynı karanlık zihniyete ortaklık ettiklerini düşünüyoruz.”

Savaşın her anlamda kadınlar için felaketine dikkat çekilen açıklamada, Antep’te sayıları on binlerle ifade edilen Arap, Türkmen veya Ezidi sığınmacı kadınların yaşadıkları zorluklara da dikkat çekildi. Bütün bunlarla birlikte Gaziantep Demokrasi Kadın Platformu olarak her alanda “savaşa hayır” dediklerinin ifade edildiği açıklamada tüm kadınlar da ses çıkarmaya ve dayanışmayı büyütmeye çağrıldı.

Açıklamanın sonunda, “Bir an önce bugüne kadar yapılmış olan tüm iddiaların araştırılıp ortaya çıkarılmasını, IŞİD ve benzeri cihatçı terör örgütlerinin, Gaziantep’te bu kadar rahatça hareket etmelerine gerek ihmal gerek göz yumma suretiyle sebep olanların da soruşturulup yargılanmasını talep ediyoruz” sözleriyle yetkililere seslenildi. Demokratik Kadın Platformu konunun takipçisi olacağını ve edinilen bilgilerin de mutlaka kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -