Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ankarada polis şiddeti bu kez KHKlilere

Ankarada polis şiddeti bu kez KHKlilere
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
178 views
02 Ocak 2021 - 22:08
Spread the love

 Derya OKATAN


ARTI GERÇEK-  Ankara’da yapılması planlanan “Büyük KHK Buluşması” yasaklandı. Ankara Valiliği’nin aldığı yasak kararı üzerine HDP ve Saadet Partisi’nden KHK’lilere davet geldi. Bunun üzerine KHK’liler, her iki partiye de ziyarette bulunacaklarını açıkladı.

Ancak bu ziyaretler de engellenmeye çalışıldı. İstanbul’dan Ankara’ya gelen grubun otobüsleri polis tarafından Eryaman’da durduruldu. 

Polis, HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokağın giriş çıkışlarını da kapattı. Araçların girişi engellenirken, polis herkese kimlik kontrolü yaptı. HDP Genel Merkezi’ne gelen iki KHK’li polis tarafından engellendi ve bölgeden uzaklaştırıldı. 

Aynı kişiler, sokağın diğer tarafından girmeye çalışınca, uzun süre gergin anlar yaşandı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik ile polisler arasında uzun süre tartışma yaşandı. Polis, KHK’lileri gözaltına almaya çalışınca Gergerlioğlu gözaltı aracının önüne geçerek engellemeye çalıştı. Ancak bir kişi gözaltına alındı. 

Engellenen KHK’liler, uzun uğraşların ardından HDP Genel Merkezi’ne girebildi. 

KHK’liler HDP toplantı salonunda bir araya gelirken, toplantı Gergerlioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

‘BİZİ AYRIŞTIRAMAYACAKLAR’

Gergerlioğlu, KHK zulmünü ifşa etmeye yönelik gayretlerinin engellemeye çalışıldığını belirterek, “Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. 

3-4 aydır hazırlıklarını sürdürdükleri KHK buluşmasının Ankara Valiliği tarafından yasaklandığını hatırlatan Gergerlioğlu, “Türkiye’nin demokratikleşmesi için çok kıymetli bir çalışma olacaktı. Ama biz yılmadık ve bu buluşmayı başka bir şekilde gerçekleştirmenin yolunu aradık. Yaptıklarının anayasada, yasada, hukukta yeri yok. Yolu kesip vatandaşların geçişini engellediler. Bunlar zulmün duyulmasını engelleme gayreti” diye konuştu. 

100 binlerce kişinin KHK mağduru olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, konuşmasını “KHK zulmünü yeneceğiz” diye tamamladı.

Gergerlioğlu’nun konuşmasının ardından farklı kentlerden gelen KHK’liler serbest kürsüde söz aldı.  

CHP Çukurova Belediye Meclis Üyesi iken KHK’li olduğu için mazbatası elinden alınan Münir Korkmaz, “Mazbatalarımıza el konuldu. Bizim oy kullanmamızı tartışma cüreti gösterdiler” dedi. Bir ankete göre KHK’lilerin yüzde 99,64’ünün 15 Temmuz öncesi hiçbir soruşturmaya tabi tutulmadığını söyleyen Korkmaz, “Bizler, okullarımızı, hastanelerimizi, kürsülerimizi istiyoruz. Herkesi biz KHK’lilerin verdiği meşru mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz. Artık bu ülkede ateş düştüğü yeri yakmamalı. Korku duvarını aşalım ve cesareti tüm KHK’lilere bulaştıralım. KHK’ler gidecek biz kalacağız” diye konuştu. 

KHK ile ihraç edilen HDP Iğdır milletvekili Dr. Habip Eksik, “Farklı düşüncelere, inançlara sahip olsak da hepimiz buradayız. Bizi ayrıştıramayacaklarını bugün bir kez daha gösterdik. Ankara Emniyeti’nin hukuksuz bir şekilde Genel Merkezimin önünü kapatmaya çalışması bu ortaya koyduğumuz iradeden korkmalarındandır. Ama hep beraber boşa çıkardık. Bundan sonra da bir arada olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Prof. Dr. Necla Kurul, KHK’lilerin taban hareketi haline gelmeye başladığını söyledi. Kurul, “Yaşadığımız zulmü Türkiye kamuoyuna anlatmaya çalışıyoruz. KHK sorunu demek Türkiye’nin sorunu demek, bunu Türkiye kamuoyuna anlatmak zorundayız. Demek ki büyük buluşmalarımız bir şekilde engellenecek ama biz yerellerde çok iyi çalışmalar sürdüreceğiz. Herkese hiç çekinmeden ‘gel’ diyeceğiz” diye konuştu.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli de toplantıya katılarak, KHK’lilerin mücadelesinin vicdan ve onur mücadelesi olduğunu ifade ederek, yanlarında olduklarını dile getirdi.
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ise buluşmaya mesaj gönderdi, KHK’lilerin mücadelelerini desteklediklerini belirtti. 

KHK’liler, HDP Genel Merkezi’ndeki toplantının ardından Saadet Partisi’ni de ziyaret edecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -