Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ALTINORDU’DA “İMAR DEĞİŞİKLİĞİ RANTA HİZMET ETMEMELİ” 

ALTINORDU’DA “İMAR DEĞİŞİKLİĞİ RANTA HİZMET ETMEMELİ” 
220 views
27 Haziran 2021 - 11:12
Spread the love

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesi için hazırladığı imar değişikliğine EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya tepki gösterdi.

“İMAR DEĞİŞİKLİĞİ RANTA HİZMET ETMEMELİ” 

coşkun özbucak-ordu

Altınordu EMEP İlçe Başkanı Yusuf Kaya mahkeme kararıyla iptal edilen imar planının oldubittiye getirilerek halkın görüşü alınmadan yapıldığını iddia etti.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ‘BEN YAPTIM OLDU’ANLAYIŞIYLA HAREKET EDİYOR”

Planın ne olduğu halktan gizleniyor diyen kaya, “Altınordu ilin merkezi. Burada yapılacak her planlama Ordu’nun tüm ilçelerini yakından ilgilendiriyor. Durum böyleyken Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi “ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediyor. Başta Durugöl olmak üzere betonlaşmaya karşı halkın büyük tepki gösterdiği bir alanının yapılaşmaya açılması kabul edilemez.

“KENT KONSEYİ NE İŞE YARIYOR?”

Ordu Büyükşehir Belediyesi katılımcılığı sağlamak için Kent Konseyi’ni kurdu ancak bu zamana kadar bir toplantı gerçekleştirdiğini görmedik, duymadık. Oysa imar değişikliği gibi en önemli konuda bir Kent Konseyi aracılığıyla imar planının değerlendirildiği, tartışıldığı; sendika, dernek, partilerden görüş alındığı bir toplantı neden gerçekleştirilmiyor? Ordu Büyükşehir Belediyesi bu zamana kadar yaptığı gibi halka sormadan kendi bildiğince hareket etmeye devam ediyor. İmar değişikliğini de halktan kaçırarak planlıyor. Daha önceki imar değişikliği açılan dava nedeniyle mahkeme tarafından iptal edildi. Ortada bir boşluk var. İmar değişikliği gerekli ancak böyle yapılması doğru değil.

“İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDEN KİMLERE RANT SAĞLANACAK?” 

İmar planlarından herkesin anlama olanağı yok. Belediye planı askıya çıkardı ancak bu plana bakıp anlayabilmek zor. Planı okumak uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle Kent Konseyi aracılığıyla tartışılmalıydı. Biliyoruz ki, imar planlarından avantajlı çıkanlar oluyor. Hangi yeşil alan imara açılıyor? Kimlerin arazilerine yakın yol geçiyor? Kimlerin arazilerinde kamu binaları yeri belirleniyor? Sorular çoğaltılabilir. Sonuçta imar planı şehrin yeniden planlanmasıdır. Bu kadar önemli olan imar değişikliğini “askıya çıkarmakla”  halka duyurduk denemez. İmar planı ayrıntılı biçimde halkın da katılabildiği toplantılarda tartışılmalıdır. Hatta mahalle mahalle ayrı toplantılar yapılmalı ki, imar planında nelerin olduğunu halk yakından görebilsin. Emek Partisi olarak kamuoyunda tartışılmadan yapılan imar planı değişikliğinin birilerine rant sağlayacağını  düşünüyoruz.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -