Kuzey Teve

Almanyada on binlerden barış çağrısı

Almanyada on binlerden barış çağrısı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
153 views
06 Eylül 2015 - 23:37
Spread the love

 Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin 23’ncüsü bu yıl “Halklar Festivali” sloganıyla “Özgür Önderlikle Demokratik Ulusu İnşa edelim- Faşizme geçit vermeyeceğiz” şiarıyla gerçekleşti. Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM) ile Navenda Civaka Demokratîk ya Kurdên Almanyayê (NAV-DEM) ortak Düsseldorf’ta düzenlenen festivale Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda, Avusturya, İsviçre başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde on binlerce kişi katıldı. 

Festivalin açılış konuşmasını yapan NAV-DEM Eşbaşkanı Fatoş Göksüngür, “Buradaki coşkumuz, öz yönetimlere ilham ve güç verecektir.  AKP faşizmine karşı halkların demokratik ve özgürlük mücadelesini bir kez daha selamlıyoruz” dedi. Göksüngür, Almanya’da tutuklanan Kürt Siyasetçi Ahmet Çelik ve Bedrettin Kavak’ın durumlarına da dikkat çekerek, “Alman devletinin Kürt siyasetçilerine karşı tutuklama furyası başlatmasını kınıyor, derhal bunun durdurulmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

KNK Eşbaşkanı Tahir Kemalizade Ortadoğu’da Kürtlerin hiç bir dönemden olmadığı kadar özgürlüğe yakın olduğunu bunun için de ulusal birliğin önemli olduğunu söyledi. Kamalizade, Türk devletinin Medya Savunma Alanlarına yönelik hava saldırılarına da tepki gösterdi.

ABDEM adına konuşan DİDF Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Özdemir, AKP’nin politikalarını sert bir dille eleştirerek, “Ortadoğu’daki kaosusun sorumlusu emperyalistler ve işbirlikçisi AKP’dir. Milyonlarca insanın sığınmacı durumuna gelmesinin de sorumlusu bunlardır. Kobaneli minik Aylan Kurdi bebeğin Bodrum sahilindeki cesedine dair fotoğraf hepimizin yüreğini yakıyor. İnsanım diyen herkes Aylan bebeğin sahile vurmuş cesedine baktığında insanlığından utandı. Ne desek azdır. Küçük Aylan’In trajedisi aynı zamanda Kürtlerin ve insanlığın trajedisidir” dedi. Özdemir, festivale katılanları 1 Kasım’da yapılacak erken genel seçimlere katılarak AKP’yi bir kez daha yenilgiye uğratma çağrısında bulundu.

‘MEZOPOTAMYA’NIN SAHİBİYİZ’

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ise Kürtlerin kendilerini Ortadoğu’da ispat ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Kürtler her şeye hazırlıklıdır. Kürtler Şengal’de, Kobanê’de DAİŞ çetelerine karşı direnerek, zafer kazandı. Bugün bu zaferle Rojava’da bütün halklar eşit ve özgürce birlikte yaşıyor. Biz Şengal’ın, Kobanê’nin ve Qamişlo’nun sahibiyiz. Biz Mezopotamya’nın sahibiyiz. Köklü bir tarihe sahibiz. Bizim Rojava’da savaşımız insanlık düşmanlarına karşıdır. İnsanlık mücadelesidir.”

DEMİRTAŞ’TAN AKP’YE SERT ELEŞTİRİ

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da yaptığı konuşmada, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenerek, savaş politikalarını ser bir dille eleştirdi. Demirtaş, diasporada yaşayan Kürtlerin barışa özlemlerini selamladıklarını belirterek, “Ülkemizde kanın aktığı, savaşın dayatıldığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesi bir ortamda barış mücadeleniz önemli ve kutsaldır. Her ne kadar fiziken uzakta olsanız da ruh ve düşüncene olarak ülkenizdesiniz. Bugünkü duruşunuzda bunun ispatıdır” dedi.

Demirtaş, “Sarayın ordusu asla zafer kazanamayacak. Her kes görecektir ki bu halk karşısında bir kez daha yenilecektir. Bizler bir kez daha savaştan medet umanın ne olduğunu göstereceğiz.”dedi (Düsseldorf/EVRENSEL)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN