Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Almanya vatandaşı Hozan Caneye 13 yıl hapis istendi

Almanya vatandaşı Hozan Caneye 13 yıl hapis istendi
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
163 views
02 Ocak 2021 - 22:19
Spread the love

 HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak için geldiği Edirne’de, “örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan Almanya vatandaşı şarkıcı Saide İnaç için, “Atatürk’e hakaret ve örgütü üyeliği” suçlamalarıyla 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istendi.

Hozan Cane adını kullanan Saide İnaç, 24 Haziran seçimleri sırasında HDP’nin çalışmalarına destek vermek amacıyla Edirne’ye gelmişti.

Kent merkezindeki çalışmaların ardından Enez ilçesine giden Saide İnaç, dönüş yolunda sosyal medya paylaşımlarında “PKK propagandası yaptığı” iddiasıyla gözaltına alınmış, hakkında Edirne 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Bugün, tutukluğu bulunduğu İstanbul’daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Edirne 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne bağlanan Saide İnaç’ın yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya İnaç’ın avukatları Mustafa Peköz, Nevroz Akalan ile Almanya’nın Türkiye Konsolosluğu’ndan bir temsilci katıldı. Avukatların Saide İnaç’ın mahkemeye bizzat katılarak savunma yapması talebi mahkeme heyetince kabul edilmedi.

“ÖRGÜT ÜYESİ OLSAYDIM TÜRKİYE’YE GELMEZDİM”

Mahkeme savcısı, Saide İnaç’ın Atatürk’e hakaret ve örgüt üyeliğinden ceza almasını, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan ise beraatını talep etti. Savcının 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemli mütalaasına karşı savunma yapan Saide İnaç, suçlamaları kabul etmedi.

Savunması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan İnaç, cezaevi koşullarından yakınarak geçmişten gelen sağlık sorunları olduğunu ve bunun için de belirli aralıklarla kontrolden geçmesi gerektiğini söyledi.

“HDP’DEN DAVET ALDIM”

Örgüt üyesi olmadığını anlatan İnaç, “Eğer örgüt üyesi olsaydım Türkiye’ye gelmezdim. 24 Haziran seçimleri için HDP’den düğün etkinliklerine katılmam için davet aldım. Suçlandığım gibi sosyal medya üzerinden propaganda yapsaydım, Türkiye’ye gelmezdim. Gözaltına alındığımda üzerimden çıkanlar suç olsaydı onu Türkiye’ye getirmez ya da kaldığım yerde bırakırdım. Ben sanatçıyım, Almanya’da çıktığım programlarda salonun içinde ne var, sağa sola ne konulmuş bu sanatçının işi değildir. Bunlara bakmam” dedi.

Saide İnaç’ın avukatları da tahliye taleplerinde bulunurken, mahkeme heyeti avukatlara savcının mütalaasına karşı savunma yapmaları için ek süre vererek duruşmayı erteledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -