Kuzey Teve

Alman Meclisinde YPG tartışması: Sol Partili vekil YPG bayrağı açtı

Alman Meclisinde YPG tartışması: Sol Partili vekil YPG bayrağı açtı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
159 views
21 Kasım 2017 - 21:44
Spread the love

 Sol Partili Sevim Dağdelen YPG bayrağını meclis kürsüsünde açarak tartışma başlattı. Yasağın “Erdoğan’ın muhafızı olmak” anlamına geldiğini savunan Dağdelen, Dışişleri Bakanı Gabriel’i eleştirdi.

Almanya Federal Meclisi bugün YPG tartışmasına sahne oldu. Alman ordusunun DAİŞ’e karşı mücadele misyonuna yönelik görüşmelerde, kürsüde YPG’nin bayrağını çıkaran Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen, bayrağın Almanya’da yasaklı olmasını eleştirdi.

Sevim Dağdelen, DAİŞ’e karşı yürütülen mücadelede, örgüte karşı en ön cephede savaşanların YPG birlikleri olduğuna dikkat çekerek, “Suriye’de ABD ile aynı saflarda DAİŞ’e karşı savaşan YPG birlikleridir” dedi. Dağdelen bu nedenle, YPG bayrağının yasaklanmasını savunan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in tutumunun, “ikiyüzlüce” olduğunu ve bunun “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhafızlığını yapmak” anlamına geldiğini öne sürdü.

‘YPG YASAĞI BİR REZALET’

Sol Parti milletvekili Dağdelen kürsüde yaptığı konuşmada, “Alman ordusu DAİŞ’e karşı bir savaş macerasına gönderilirken, yıllardır DAİŞ’e karşı cesurca savaşanların Almanya’da bayraklarının yasaklanmasının saçma olduğunu” savundu. Dağdelen, YPG bayrağının Almanya’da yasaklanmasını, “rezalet” olarak tanımladı.

GABRİEL: BAŞKA BİR ÜLKE İSTİYOR DİYE YASAKLAMADIK

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise federal hükümetin Erdoğan’ın baskılarına boyun eğdiği yönündeki eleştirileri geri çevirdi. Gabriel, “Hiç kimse bu ülkede bir örgütü, başka bir ülkeden biri talep ediyor diye yasaklamadı” dedi.

Gabriel ve Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman ordusunun DAİŞ’e karşı mücadele misyonunun üç ay daha uzatılmasından yana görüş bildirdi. 

Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble de kürsüdeki konuşması sırasında Dağdelen’i ikaz ederek, bayrağı çıkarmasının “parlamentoya yakışan bir davranış olmadığını” kaydetti.

KAYNAK: Mezopotamya Ajansı 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN