Kuzey Teve

Allah dedi saldırdı!

Allah dedi saldırdı!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
45 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de valilik binasına silahlı saldırı düzenlendi.

Kimliği belirlenemeyen iki saldırganın düzenlediği belirtilen saldırıda biri valilikte şoför olarak çalışan en az iki polisin yaralandığı açıklandı.

Erbil Vali Yardımcısı Tahir Abdullah gazetecilere yaptığı ilk açıklamada saldırganların iki ya da üç kişi olduğunu ve valilik binasına girerken ateş açmaya başladıklarını söyledi.

Tahir Abdullah, şunları söyledi:

“Valilik binası kontrol altında. Asayiş güçleri valilik binası içinde saldırganları arıyor. İki saldırgan sabah saat 08.45 sıralarında binaya girerken polislere saldırdı. Burada asayiş güçlerimiz saldırganlara cevap verdi. Henüz saldırganlara ilişkin ayrıntılı bir bilgimiz yok. Yakalanmış değiller. Hala valilik binası içinde olduklarını biliyoruz. Şu anda silah sesleri kesilmiş durumda. Asayiş güçlerimiz saldırganları aramayı sürdürüyor. Ellerinde ne tür silah olduğunu bilmiyoruz. İki kişi de, üç kişi de olabilirler. Amaçlarına ve kimliklerine ilişkin bir bilgimiz henüz yok. Terörist bir saldırı olduğu konusunda bir şey demek için henüz erken. Ancak güvenlik açısından şu anda bir sıkıntı yok. Tüm bina kontrol altına alınmış durumda.”

Görgü tanıkları saldırının ilk anında saldırganların ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla saldırıya başladıklarını ifade ediyor. Saldırganların binanın 3. katında bazı valilik çalışanlarını rehin aldığını ve zaman zaman valilik penceresinden dışarıya ateş açtıklarını belirten görgü tanıkları da var. Öte yandan bazı görgü tanıkları saldırganlardan birinin kendini patlattığını ifade ediyor.

Emniyet kaynakları saldırganların valilik binası içinde bulunduğunu belirtirken binanın ilk iki katının kontrol altına alındığını, saldırganlara yönelik müdahalenin ise 3. katta devam ettiğini belirtiyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -