Kuzey Teve

‘AKPnin hatalarının bedelini asker ve polisler ödemesin

‘AKPnin hatalarının bedelini asker ve polisler ödemesin
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
150 views
22 Ağustos 2015 - 10:56
Spread the love

 İzmir’de Tepekule Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Demirtaş, Türkiye’nin son dönemde girdiği savaş atmosferine değinirken bir kez daha barış çağrısı yaptı.

“Anneler ağlamasın, bizim çocuklarımz ölmemeli, Türk, Kürt, asker, gerilla polis biz önce ölümlerin durdurulmasını istedik” diyen Demirtaş, “Biz bunu yarın öbür gün değil, şimdi istiyoruz” dedi.

‘AKP’nin hatalarının bedelini asker ve polisler ödemesin’

PKK’nın ‘ama‘sız bir şekilde silahlı eylemlerini durdurması gerektiğini belirten Demirtaş, “HDP açısından bunun aması, gerekçesi kabul edilemez. AKP’nin yaptığı hataların sonuçlarını asker ve polislerin canlarıyla ölmesiyle sonuçlanamaz. Aynı şekilde gerilalların da ölmesine de izin vermeyiz. AKP sıkışmışlığını asker cenazelerini göndererek kurtaramaz” diye konuştu.

Bu savaşın bir ‘vatan savunması‘ değil, ‘Saray savunması‘ olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Silahlar tümden devre dışı kalacakken, masayı devirenler bunun hesabını vermeli. Çok büyük emekler sarf ettik. Bunu AKP’nin kara kaşı için değil, halkın barışa ihtiyacı için yaptık. Halkımıza verdiğimiz sözün gereği olarak halkımza barışı armağan etmek istedik”ifadelerini kullandı.

‘AKP ilk parti bile olamayacak’

1 Kasım’da yapılması öngörülen erken seçimde barış yanlılarının kazanacağını dile getiren Demirtaş, “7 Haziran’a benzemeyecek sonuçlar. AKP ilk parti bile olamayacak. AKP’ye oy verenlerin büyük bir kısmı bunu gördü. Tabutu seçim malzemesi yapanlara o yitirilenlerin kendi canlarını olduklarını söyleyecek halk” yorumunu yaptı.

“Türkiye tek parti, tek adam tarafından yöntilemez dedik” diyerek yüzde 13 oy aldıklarını belirten Demirtaş, yüzde 50’nin de güvenini kazandıklarını ifade etti.

‘Ateşkes ilanının kuracağı baskıya devlet karşı duramaz’

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçim için kurmadık HDP’yi, rantlar çıkarlar elde etmek için değil, geçmişten aldığımız devrimci mirasları ileri taşımak için kurduk. İki ay sonra seçim olsun olmasın, her seçimde büyüyeceğiz. Saraylardan, balkonlardan halka bakmıyoruz. Onlar kaybetmeye muhtaçtır. Tarihimizde yıkılmış saraylar göreceksiniz ama yıkılmış halklar göremezsiniz, dimdik ayaktadır. Bizim için en acil konu savaş değil barıştır.

HDP lideri PKK’ya da silah bırakması için bir kez daha seslendi:“Derhal ateşkes ilan edilmeli. PKK de bunu yapmalıdır, devlet de bu baskıya karşı duramaz.”

‘Neden AKP’ye bırakalım?’

Demirtaş, seçim hükümetinde yer alacaklarını bir kez daha yinelerken, “Bize oy verenlerin üç bakanlık hakkı var bunu neden AKP’ye bırakalım. Seçim hükümetinde AKP diktasına engel olmak için olacağız” diye de ekledi.

Demirtaş’tan ilginç teklif: Olası seçimde başkanlık referandumu da yapalım

Demirtaş oy hedefini yüzde 20’ye yükseltti

Demirtaş, bir kez daha ‘barış’ dedi: Haftaya değil, yarın değil, hemen şimdi istiyoruz

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -