Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP’Lİ RİZE BELEDİYESİ, 1 MAYIS İÇİN KURULACAK PLATFORMA ENGEL OLMAK İSTEDİ

AKP’Lİ RİZE BELEDİYESİ, 1 MAYIS İÇİN KURULACAK PLATFORMA ENGEL OLMAK İSTEDİ
306 views
30 Nisan 2022 - 14:47
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’deki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na 1 Mayıs kutlamaları için kurulmak istenen platform, AKP’li Rize Belediyesi tarafından engellenmek istedi.

15 Temmuz Meydanı’nda 1 Mayıs mitingi miting yapmak için Rize Valiliği’nden izin alan Rize Demokrasi Güçleri’nin bugün meydana kurmak istediği platform, belediye zabıtaları tarafından engellendi. Belediye görevlilerinin platform kurulmasına izin vermediği haberi üzerine alana gelen Demokrasi Güçleri üyeleri, görevli zabıtalara tepki gösterdi.

Demokrasi Güçleri’nde yer alan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize Valiliği’ne müracaat ederek 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili yasal izin aldıklarını, belediye görevlilerinin keyfi bir uygulama ile platform kurmalarına izin vermek istememesinin suç olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“Siz burada suç işliyorsunuz. Mülkü idare amirinin izin vermesine ve elimizde resmi yazı olmasına rağmen bunu yok sayarak bizlere ‘Burada 1 Mayıs kutlamaları yapmayın’ diyorsunuz. Bunu asla kabul edemeyiz. Biz, bu platformu kuracağız. Siz de bizi engelleyin, kavga etmek istiyorsanız kavga edelim.”

Zabıtalar ise valiliğin verdiği izin belgesinde platform kurulmasıyla ilgili bir ibarenin olmadığını, bu nedenle karşı çıktıklarını, görevlerini yaptıklarını iddia etti. Zabıta görevlilerinin platform kurulmaması ısrarına karşı Sol Parti Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, “Madem o ibare yok, o zaman siz de bize ‘Valiliğin verdiği izinde platform ibaresi olmadığından dolayı izin vermiyoruz’ yazılı bir belge getirin, biz de platform kurmayalım” dedi.

“MÜLKİ AMİRİ İZİN VERDİ BELEDİYE NE İSTİYOR?”

Öte yandan 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı, Gıda İş Sendikası Bölge Başkanı Ramazan Sarıoğlu ise:

“Üç saat zaman verildi bize açık alan toplantısı için. Yani biz sandalyenin üstüne çıkıp mı konuşalım? Bizim 14.00 de başlıyor 17.30 da bitiyor yazılı programımız. Bu izni bize valilik verdi o zaman valilikle görüşün. Valiliğin verdiği mülki amirin verdiği miting toplantı alanı burası. Güvenlik şube müdürü yarım saatten fazla yolu kapatmayalım dedi tamam dedim yürüyüşü hızlandıracağız iki üç saati biz meydanda değerlendireceğiz. Trafik akışını aksatmayalım diye biz bu şekilde anlaştık. Sen daha neye karşı çıkıyorsun? Burada mülki amiri bize bu yetkiyi izni verdi. Güvenlik şube emniyette buna onay verdi. Yani şimdi belediye ne istiyor?” dedi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -