Kuzey Teve

AKPde adaylara CHP talimatı

AKPde adaylara CHP talimatı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
139 views
08 Ekim 2015 - 10:36
Spread the love

 AKP, HDP’yi suçlayıcı bir kampanyanın Kürt oylarının daha fazla bu partiye kaymasına neden olduğu kaygısıyla strateji değiştirdi, parti kulislerinden tepki geldi.

AKP, HDP’yi hedef alan bir seçim kampanyasının doğu ve güneydoğuda Kürt oyların daha fazla bu partiye yönelmesine neden olduğu değerlendirmesiyle strateji değişikliğine gitme kararı aldı. AKP, milletvekili adaylarına, “HDP’yi değil CHP’yi hedef alın” talimatı verdi.

7 Haziran seçimlerinden sonra partinin söylemleri ele alınırken, AKP’nin özellikle HDP karşıtı çizgisinin Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt seçmenlerde tepki oluşturduğu tespit edildi. Anketlerin de HDP karşıtı söylemin 7 Haziran’da bölgede oyların HDP’ye kaymasını durdurmadığı sonucu verdiğine dikkat çekildi. HDP’yi hedef alan söylemlerin bölgede “Kürt karşıtlığı” gibi algılandığı, “Kürtlerin değil PKK ve HDP’nin hedef alındığının” Kürt seçmene anlatılamadığının altı çizildi. Bu çerçevede, kalan sürede oyların daha da fazla kaymasını önlemek için hedefin değiştirilmesi, HDP karşıtı görüntünün değiştirilmesi benimsendi.

İş işten geçti

Parti yönetimi adaylara, “Sadece HDP’yi hedef alan bir kampanya dili ve söylemi içinde olmayın. Evet HDP de siyasi rakibimizdir ama seçimde tek hedefimiz HDP değildir. Bizim asıl rakibimiz CHP’dir. CHP ontolojik olarak da rakibimizdir. Asıl CHP’yi hedef alan bir söylem geliştirmeliyiz” talimatını verdi.

Partinin seçime kısa süre kala parti yönetiminin bu strateji değişikliği, bölgeyi bilen AKP’lilerin tepkisine neden oldu. AKP kulislerinde bu tepki, “Parti yönetimine günaydın demek lazım. Olan oldu, iş işten geçti, Kürt oylarında HDP’ye yönelim daha da arttı. 7 Haziran’da Diyarbakır’da 10-1, Van’da 7-1, Batman’da 3-1 kaybetmiştik. Şimdi Diyarbakır, Van, Batman’da bu 1’er vekilliği de kaybedersek şaşırmamak lazım” diye seslendirildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -