Kuzey Teve

AKP Lİ BAŞKAN “BEN TERBİYESİZ BİRİYİM“

AKP Lİ BAŞKAN “BEN TERBİYESİZ BİRİYİM“
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
140 views
02 Ocak 2021 - 19:20
Spread the love

AKP Lİ BAŞKAN “BEN TERBİYESİZ BİRİYİM“

Rize’de, ‘Mini etekli kızlar eylem yapıyor’ paylaşımına tepki RİZE’nin Hemşin İlçesi’nde Yeşil yol projesine karşı düzenlenen protesto gösterisi sonrası AK Parti Hemşin Gençlik Kolları Başkanı Şefik İnce sosyal medya hesabından, “Başka illerden gelen mini etekli kızlar eylem yapıyor” diye paylaşımda bulundu. Paylaşım bazı sitelerde benzer başlıklarla haberleştirilince, Hemşinli kadınlar tepki gösterdi. Gençlik Kolları Başkanı Şefik İnce paylaşımı, yerel siteler de haberleri yayından kaldırdı. Hemşin İlçesi’nde dün gerçekleştirilen Yeşil yol protestosuna katılan yüzlerce kişi tepkilerini dile getirdi, horon ve türkülerle projeye karşı olduklarını ifade etti. Ancak protesto gösterisi sonrası AK Parti Hemşin Gençlik Kolları Başkanı Şefik İnce, sosyal medya hesabında, “Başka illerden gelen mini etekli kızlar eylem yapıyor” paylaşımında bulundu. Rize’deki üç yerel internet haber sitesi de bu paylaşımı, “Bol makyajlı mini etekli kızlar eylem yapıyor, Yeşil yol eylemi değil sanki mini etek defilesi” başlığıyla haberleştirdi. TEPKİ GELDİ, PAYLAŞIM DA HABERLER DE YAYINDAN KALDIRILDI
İlçede büyük tepki çeken paylaşım ve haberler sonrası AK Parti Hemşin Gençlik Kolları İlçe Başkanı Şefik İnce paylaşımını, internet haber siteleri ise haberleri yayından kaldırdı. Yeşil Yol eylemine katılan Hemşinli kadınlar da kendilerini hedef gösteren, ötekileştiren cinsiyetçi haberlerle ilgili olarak şikayetçi oldu.
“BUNLAR SAPIK RUHLU İNSANLAR”
Yeşil Yol eyleminde hedef alınan kadınlardan Demet Atagün, “Bunlar sapık ruhlu insanlar. Ben buraya İstanbul’dan geldiysem, İstanbul’a da buradan gittim” sözleriyle tepkisi dile getirdi. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi Kamile Kaya da, “Kadına karşı cinsiyetçi ve aşağılayıcı bakış açıları olanlar, yaşanan bir doğa katliamı ile ilgili yapılan basın açıklamasında da söylenenlerden çok kadının giydiği kıyafet üzerinden haber yapıyorlar. Bu bakış açısı aynı zamanda ülkemizde toplumsal histeriye dönüşen kadın cinayetlerinin bir yansımasıdır. Yeşil yola karşı çıkan kadınlara etek boyları üzerinden hakaret edilmiştir. Yaşam alanlarına sahip çıkan Hemşinli kadın arkadaşlarımız etek boyları üzerinden eleştirilere maruz kalarak yeni bir Özgecan saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Ama Karadeniz bölgesinde yaşam alanlarının savunulmasında her zaman en önde olan Karadeniz kadını bu saldırıyı da boşa çıkartacak ve kendi özgür iradeleriyle giymiş oldukları en güzel kıyafetleriyle yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerdir” dedi.
AK PARTİLİ BAŞKAN: HATAMI ANLAYINCA KALDIRDIM
Hemşin AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Şefik İnce de, gelişmeler sonrasında sosyal medya hesabındaki paylaşımla ilgili açıklama yaptı ve şunları söyledi:
“Bu yönde bir küçük paylaşım, bir terbiyesizlik yaptım. Sonra hata yaptığımı anlayınca paylaşımı kaldırdım. Gerekli kişilerden de özür diledim. Ancak benden sonra bazı haber siteleri böyle haberler yapmış. Bu haberlerin benimle ilgisi yok. Bende bu haberlere üzüldüm. O arkadaşları arayarak haberlerin kaldırılmasını istedim. Ancak benim ilk paylaşımımdan dolayı sanki bu haberler benden biliniyor. Bu doğru değil” dedi. HDP KADIN ADAYI TEPKİ GÖSTERDİ HDP Rize milletvekilikadın adayı Selda Karafazlı yaşananlara tepki gösterdi.Karafazlı “Bu anlayış siyasi iktidarın tipik anlayışıyla ölçüşen bir anlayıştır.Bunların aklı fikri belden aşağıya çalışıyor başka dertleriyok.Bu açık bir şekilde cinsiyet ayrımcılığı yapmaktır ve kadını aşağılamaktır.Bunlar yapılan eylemin içeriğine değil ınsanların ne giyip giymediğine bakarak tutum sergiliyorlar bu çok aşağılıkça bir tavır.Bu tavrı şiddetle kınıyorum.Kadın bedeni üzerinden politika yapmaya çalışan bir partinin gençlik kolları başkanının yaptığı bu açıklama tamda kendilerini anlatan bir durumolsa gerek.Kadınsız bir yaşamın olmayacağına hala inanmayan bir takim lümpenlerin varlığını bu çağda hala görmek düşündürücü olsa gerek.Kadın pazarları kuran İŞİD gibi cani örgütlerin varlığını bu anlayıştaki insanların sürdürme çabası içerisinde olduklarını düşünüyorum.Ne yaparsa yapsınlar kadınlarımız mini etekleri ile şalvarlarıyla,çeşan ve peştammalları ile yaylaalrını , toprağını,suyunu ve vatanını savunmaya her türlü saldırılara rağmen devam edecektir.

İLGİLİ HABERLER

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -