Kuzey Teve

AKP İl başkanı Ayar çark etti. ÇED toplantısına önce karşı çıktı sonradan destek verdi

AKP İl başkanı Ayar çark etti. ÇED toplantısına önce karşı çıktı sonradan destek verdi
536 views
25 Kasım 2023 - 15:26
Spread the love

Cengiz inşaatın Eskencidere vadisini katletmesinin ardından bu kez Reis holding kolları sıvadı. Koruma altında bulunun Dereköy vadisinde yapmak istediği HES projesiyle vadiyi katledecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Bir Erdoğan daha gelmez” diyen Fevzi Reis’in şirketi Reis RS Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İkizdere’ Dereköy deki HES projesi için yeniden harekete geçti. AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı, HES ve benzeri bir yatırımın yapılmasını istemediklerini bunun karşısında olacaklarını, AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar ise, Reis holdingin HES ısrarı devam ederse tüm güçleriyle direneceklerini açıklamıştı. Reis holdingin İkizdere, Dereköy de yapmayı planladığı HES projesinin tapulu arazilerinin üzerinde olduğunu söyleyen HDP eski İzmir milletvekili TBMM çevre komisyonu üyesi Murat Çepni “Bu proje onlar açısından vadideki en zor proje. Hadi bakalım buyursunlar gelsinler. Bu iş taş ocağına benzemez ÇED toplantısı günü orda olacağız” ifadelerini kullanırken CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı İkizdere Dereköy HES Projesini Çevre ve Şehircilik bakanından iptal edilmesini istemişti.

Rize’nin İkizdere ilçesi Dereköy mevkiinde Reis holding tarafından  yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesiyle ilgili 28.11.2023 tarihinde İkizdere öğretmen evinde gerçekleşecek olan halkı bilgilendirme (ÇED) toplantısı öncesi AKP Rize il örgütü HES karşıtı açıklama yaptı ÇED toplantısının yapılması için destek verdi.

AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gelişen ve değişen şartlarda ‘biz zararın neresinden dönersek kardır’ misali bu projenin yapılmamasını düşünüyoruz. Sadece AK Parti değil, bölgenin tamamı, diğer partililer de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz” dedi.Rize’de HES tepkisi: AKP’liler sokağa çıktı

Rize’nin İkizdere ilçesi Dereköy mevkiinde Reis holding tarafından planlanan hidroelektrik santral (HES) projesiyle ilgili daha önce 22.11.2023 tarihinde yapılacağı duyurulan ÇED bilgilendirme toplantısı halkın tepki göstermesinin ardından AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı, ÇED toplantısının iptal edildiğini HES projesine karşı olduğunu açıklamıştı. Avcı’nın bu açıklamasının ardından AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar ““KORUMA ALTINA ALINAN BÖLGEDE BÖYLE BİR PROJEYİ KİM YAPARSA YAPSIN AK PARTİ TEŞKİLATLARI OLARAK KARŞI DURACAĞIZ”

Milletvekili Avcı’nın açıklamasının ardından Reis holdingin İkizdere HES projesine karşı olduklarını açıklayan bir diğer isim ise AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar, 02 Kasım 2023 Perşembe günü il başkanlığında konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “İkizdere’de yapımı düşünülen HES projesi bu haziran ayında gündeme geldi. Bütün unsurlarımızla buna karşı olduğumuzu ifade ettik. Bakanlıkta buradaki ÇED buluşmasını iptal etti ancak o aradan Reis holding yargıya gitti. Yargının ÇED yapılmadan iptalin uygun olmadığını düşünerek, bakanlığın o kararını bozduğunu öğrendik. 28 Kasım’da ÇED toplantısı yapılacağı bilgisi geldi bize. Bunu kimin yapacağı çok önemli değil şunu özellikle belirtmek istiyorum o bölgede planlanan koruma altına alınan bölgede böyle bir projenin yapılmasına biz AK Parti teşkilatları olarak karşı duracağımızı ifade ediyoruz.

“HES PROJESİNE DİRENİRSELER BİZDE KARŞI DİRENİŞ GÖSTERİRİZ”

Yani birileri bunu beyan ederek, farklı çalışmalara girme hevesine girmesin çünkü en önce biz karşılarında olacağız, karşı çıkacağız. Bütün teşkilatlar olarak eğer yapımına direnilirse ilk karşılarında biz olacağız. Bunu Rize için çok önemli buluyoruz. Bunu Sayın Muhammed Vekilimiz de bir vesile ile açıklamıştır. Biz de Rize teşkilatları ve Rize teşkilatlarının Başkanı Hikmet Ayar olarak ta bunu kamuoyuyla paylaşma gereği duyduk. Eğer herhangi bir hukuki boyut ortaya çıkarsa “olmayacağını biliyoruz” ama direnilirse bir karşı direnç göstermek gerekirse onu bizim yapacağımızı ifade etmek istiyoruz” dedi.

Bu açıklamaların ardından Reis holding 22.11.2023 tarihinde iptal edilen ÇED toplantısının 28.11.2023 tarihinde İkizdere öğretmen evinde gerçekleşeceğini duyurdu. Bu duyurunun ardından bugün AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar’ın başkanlığında aralarında AKP’li bazı belediye başkanları ve parti yöneticilerinin de bulunduğu bir grup parti yöneticisiyle HES projesinin gerçekleşeceği Dereköy mevkiine giderek basın açıklaması yaptı.
“TOPLANTININ YAPILMAMASINA KARŞI ÇIKAN FAAİLEYELERE MUSADE ETMEYELİM”

Geçen ay HES projesine karşı direneceklerini açıklayan AKP Rize İl Başkanı Ayar, 28 Kasım’da kentte yapılacak ‘Çevresel Değerlendirme’  ÇED toplantısının önemli olduğunu belirterek, “Bu alanlarda yapılacak HES projelerinin fayda maliyet analizlerine bakıldığında o günün şartlarına göre gerçekliliği ortadan kalkmıştır. Neticede yola çıkılmış, süreci doğru yönetmek durumundayız. 28 Kasım bir çevresel değerlendirme toplantısı yapılacak. Halkın toplantıya katılımın, stratejik olarak gerektiğini biliyoruz. Birilerinin o toplantının yapılmaması yönünde yapacakları faaliyetlerine de müsaade etmeyelim. O toplantı yapılacak ki, o toplantıda olumsuzluklar kayda alınacak. Kayda alınmalar yargı sürecinde elimizi güçlendirecektir” dedi.

Daha önce ÇED toplantısına ve HES projesine karşı açıklama yapan AKP kurmayları 28.11.2023 tarihinde yapılacak olan ÇED toplantısının yapılması için reis holdingin çağrısına karşı çıkmak yerine karşı çıkacak olanlara müsaade edilmemesi çağrısında bulunarak HES karşıtı açıklamalarında samimi olmadıklarını bir kez daha böylece göstermiş oldular.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -