Kuzey Teve

AKP döneminde İsrail ile ticaret rekora koşuyor

AKP döneminde İsrail ile ticaret rekora koşuyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
98 views
19 Temmuz 2014 - 11:32
Spread the love

 İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren muhalefet partileri, hükümetin söylemlerinin tersine ticari alanda bu ülke ile ticari ilişkileri hızla artırdığına dikkat çekti. TBMM’de dün basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, sabah akşam Gazze’yi ağzından düşürmeyenlerin, İsrail’e petrol akıtılmasına aracılık etmekten hiç rahatsızlık duymadığını söyledi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da Meclis’teki toplantısında “Ateşli konuşmalara bakarsak neredeyse İsrail’e harp ilan ettik. Oysa gerçekler göründüğünden bir hayli farklı. 2002’de, yani AK Parti işbaşına geldiği yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1,2 milyar dolar iken bu rakam 2013’te 4,8 milyar doları aşmıştır. Siz kimi kandırıyorsunuz? Gemicikleriniz İsrail limanlarında harıl harıl ticaret yapıyor. Kuzey Irak’tan Gazze’yi vuran uçaklara yakıt taşıyorsunuz.” dedi.

Rakamlar, muhalefet parti temsilcilerinin iddialarını doğrular nitelikte. Türkiye ile İsrail arasında ticaret giderek büyüyor. 2013 yılında ilk 6 ayda İsrail, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 24. ülke iken, bu sene en fazla ihracat yaptığı 17. ülke konumuna ulaştı. İhracatta 7 basamak birden yükselen İsrail’e ihracat artışı yüzde 23 olurken, İsrail’den yapılan ithalat artışı da dikkat çekti. İlk 5 aylık ithalat rakamları, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 27 artış sağladı. Bu, 974,7 milyon dolar olan 2013 ilk 5 aylık ithalatının bu yıl ilk 5 ayında 1,247 milyar dolara ulaştığı anlamına geliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2008 yılında 3,4 milyar dolar iken, rakam 2010’da 3 milyar dolara, 2011 yılında 4,4 milyar dolara ulaşmıştı. Türkiye-İsrail ticaret hacmi, 2012’de yine 4 milyar doları aştı, 2013’te ise 5 milyar dolar olarak kaydedilen ticaret hacmi, İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett’e göre bu sene yeni rekorunu kıracak.

İsrail Ekonomi Bakanı Bennett, temmuzda Türkiye-İsrail ticaret hacmine değinerek, “2013’teki Türkiye-İsrail arasındaki ticaret rekorunun ardından 4 ayda ihracatımız yüzde 25 artışla 949,2 milyon dolara ulaştı. Türkiye’den ithalat ise yüzde 21 arttı. Bu, 2013’te iki ülke ticaretinde kırılan rekorun bu sene tekrar kırılabileceğine işaret. Bunun için 2014’ün ilk üç ayındaki trendin devam etmesi yeterli.” açıklamasında bulunmuştu. Konu ile ilgili gazetecilere birçok kez açıklamada bulunan İsrail Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Müdürü Ehud Cohen de Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkisinin hızlı geliştiğini, bunun Türkiye’nin İsrail’de yatırımını da teşvik ettiğini vurgulamıştı. Mayısta bazı Türk şirketleri yöneticilerinden oluşan delegasyon İsrail’deki bir konferansa katılmak için İsrail’e gitmişti. Burada ileri teknoloji konulu konuşmalar yapılmıştı. İsrail’in Türkiye’ye ihracatının yüzde 70’ini kimyasallar oluşturuyor. Bunların başında Oil Refineries ve Carmel Olefins şirketlerinden yapılan ithalat geliyor. Yüzde 9 oranında plastik ve lastik mamulleri ithalatı yapılıyor. Yüzde 6,5 oranında da elektrikli ekipmanların ithalatı yapılıyor. İsrail ise Türkiye’den çok çeşitli malzemeler alıyor. Plastik, lastik, mineral, tekstil, beton, seramik, cam makineleri ve otomotiv sektörü ile ilgili alım yapıyor.

Gazze’ye ambargo kaldırılsın

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu, “İsrail’in yeniden başlayan insanlık dışı saldırılarını kınadıklarını belirterek, Gazze’ye uygulanan ekonomik ambargonun derhal kaldırılması gerektiğini bildirdi. İTO Yönetim Kurulu, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı kara harekâtıyla ilgili açıklamasında, “Dünyanın önde gelen devletlerinin ve uluslararası kuruluşların, olup bitenlere seyirci kalmaları, açıkça bu insanlık suçuna ortak olmaktır.” ifadelerine yer verildi. Ortadoğu’nun bir türlü çözülemeyen en önemli sorunu olan Filistin’de orantısız güç kullanımının yeni bir insanlık dramı yaşattığını ifade eden İSO Yönetim  Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise bölge ve insanlık barışını daha fazla tehlikeye atmadan, ateşkes sağlanmasını arzuladıklarını belirtti. Gazze’ye yapılan operasyon üzerine açıklama yapan bir diğer topluluk Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Masum Gazze halkına, çoluk çocuk, genç yaşlı ayırt etmeden gerçekleşen saldırılar maalesef yüreğimizi burkuyor. Başta BM olmak üzere tüm dünya ülkelerini devam eden saldırıların durdurulabilmesi için göreve çağırıyoruz.” dedi. İslam ülkelerinin Gazze’de yaşanan drama duyarsız kalmasına anlam veremediğini söyleyen İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç ise konuyla ilgili acil ve somut adımlar beklendiğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -