Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP, “ABD’nin desteğiyle iktidara geldik” diyen Ethem Sancak’ı disipline sevk etti

AKP, “ABD’nin desteğiyle iktidara geldik” diyen Ethem Sancak’ı disipline sevk etti
271 views
02 Nisan 2022 - 11:20
Spread the love

Eski AKP MKYK üyesi Ethem Sancak, “Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik” sözlerinin ardından, AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu tarafından kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edildi.

Eski AKP MKYK üyesi Ethem Sancak, AKP İstanbul İl Yönetim Kurulunca tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edildi.

“Tayyip Erdoğan’ı tanıdıkça aşık oldum” açıklamasıyla hatırlanan Sancak’ın Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenlenen “Türkiye’nin güvenliği ve NATO” konferansında yaptığı konuşma tartışmalara neden olmuştu.

Sancak, şunları kaydetmişti:

“AMERİKA’NIN DESTEĞİYLE İKTİDARA GELDİK”

“Biz Amerikan’ın desteğiyle iktidara geldik. Taç giyen baş akıllanır. One minute olayında rest çektik. Batının pranga sistemine kafa tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin desteğiyle bunları yendik.”

“NATO BİZİM İÇİN GEÇMİŞTE KALAN BİR KANSERDİR”

“Aslında Türkiye, NATO ve Batı ile sürekli savaş halinde. Şimdi NATO’ya girdik ve 70 yıldır NATO’nun bekçisiyiz. NATO’nun bütün 70 yılı boyunca bu ülkeye verdiği tek bir katkı var mı? Tabanca yapmamıza izin vermediler. NATO bizim içimizde geçmişte kalan bir kanserdir. Türkiye kanserini yenmek istiyorsa kanserini yenmelidir. Geç bile kaldık. Biz çıkmasak da zaten onlar bizi atacak. Şu anda bize ambargo uyguluyorlar. Kendi savunma sanayimizi kendimiz yapmak istediğimiz için… Ben BMC’de Altay tanklarını yapmaya çalıştım. Her şey hazır. Motor yok. Motoru Almanlar verecekler ama Almanlar bunların korkusundan motoru vermiyorlar. NATO bu prangayı kırmamak için oluşturulmuş bir şeytani örgüttür.”

“TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN BİR OLALIM, ABD’Yİ SURİYE’DEN ÇIKARALIM”

“Türkiye, Rusya ve İran bir olalım; Amerika’yı Suriye’den çıkaralım. Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayalım. Tayyip Erdoğan ile Esad birbirine düşman diye Suriye ile Türkiye neden birbirine düşman olsun? Esad çok adam kesti. Biz adam kesen birçok ülkeyle kardeşiz. İsrail ile barıştık. İsrail ile barışan hükümet Esad ile niye barışmasın? Birleşik Arap Emirlikleri ile biz kanlı bıçaklıydık. Şimdi bizimle beraberler.”

“UYGULARIN REFAH SEVİYESİ YOZGAT’TA YAŞAYANLARDAN 3 KAT YÜKSEK”

“Uygur bölgesinde yaşayan Uygurların refah seviyesi bizim Yozgat’ta yaşayan insanlarımızın refah seviyesinden 3 kat daha yüksektir. Git gör. Bunlar Amerikan ajanlarının dezenformasyonudur. Batı medyası ve CIA’nın ajanlarıdır. Çok merak ediyorsanız sizi göndereyim. Bölge bölge, atlayın gidin. Başkalarının anlattıklarına bakmayın. Kendiniz gidin.”

“BAYRAKTARLARI SATARKEN BÖYLE KULLANILACAĞINI BİLMİYORDUK”

Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki işgal harekatının başladığı ilk günlerde bir Rusya kanalına röportaj veren Sancak, Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lara ilişkin “Yaptırımlara katılmayacağız çünkü Rusya düşerse Türkiye bölünür, Türkiye düşerse de Rusya için aynı şey geçerli. Erdoğan, Zelenskiy’nin ilgisini bu tarafa doğru çekmeye çalıştı, hâlâ çalışıyor. Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk” demişti.

AYDINLIK, ETHEM SANCAK’IN HABERİNİ KALDIRDI

Vatan Partisine yakınlığıyla bilinen Aydınlık gazetesi, 1 Nisan gecesi saat 00.26’da girdiği Ethem Sancak’ın konferanstaki konuşmasına ilişkin haberi daha sonra yayından kaldırdı.

Aydınlık’ın haberinde Ethem Sancak’ın “Biz ABD’nin desteğiyle iktidara geldik” ifadeleri yer almamış ancak NATO karşıtı sözlerine yer verilmitşi. “NATO’dan çıkmak Türkiye’yi özgürleştirir” sözlerinin başlığa çekildiği haberde Sancak’ın, “Ukrayna’da yaptıkları gibi bizi sürekli tüketen ve onlara borçlanan bir millet halinde tutmaya çalışıyorlar. Yine Ukrayna’da olduğu gibi başarısız olacaklar. NATO, bize sunulmuş bir kanserdir. Türkiye kanserden kurtulmak istiyorsa NATO’dan çıkmalıdır” ifadeleri yer almıştı.

ETHEM SANCAK KİMDİR?

1958 doğumlu olan Ethem Sancak, 1976 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yaptı.

Üniversite yıllarında katıldığı Türkiye İşçi Köylü Partisinin (TİKP) güneydoğu ve doğu sorumluluğu ile Diyarbakır İl Başkanlığını yaptı.

Daha sonra ticarete atılan Sancak, 2000’li yıllarda Doğu Perinçek’in başını çektiği “Aydınlık hareketinden” (o dönemki adıyla İşçi Partisi) uzaklaşarak AKP ile yakınlaştı.

“İlk öğretmenim sayın Doğu Perinçek’ti, tabii sonuçta soluğu Tayyip Erdoğan’ın yanında aldım” diyen Sancak, bir dönem Star ve Akşam gazetelerini de bünyesinde barındıran EsMedya’nın sahibiydi. Sancak’ın sahibi olduğu BMC Otomotiv de AKP iktidarında teşvikler aldı, kârını artırdı.

“Anam, babam, eşim ve çocuklarım Erdoğan’a feda olsun” ifadeleriyle de gündem olan Sancak, 2015 yılında verdiği bir röportajda Erdoğan için, “Tanıdım Siirt seçimleri vesilesiyle, Siit’ten Başbakan çıksın diye… Dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de aşık oldum. Doğrusu solcuk dönemimde Mevlana ile Şems’in arasındaki aşka anlam veremiyordum. Tanıdıktan sonra gördüm ki böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor” dedi.

AKP’de merkezi görevler de üstlenen Sancak’ın son merkezi görevi ise partinin MKYK üyeliği olmuştu.

Sancak, son olarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda Rusya lehine açıklamalar yapıp, Vatan Partisi MYK Üyesi Şule Perinçek ile Rusya’ya gitti.

(EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -