Kuzey Teve

AK Partinin çekirdek tabanı eriyor

AK Partinin çekirdek tabanı eriyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
120 views
02 Ocak 2021 - 22:31
Spread the love

 Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Kentlerde muhalif oylar önde. Birlikte yaşama arzusu azaldı. AK Parti’nin çekirdek tabanı eriyor

 Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, erken seçimde barajı en rahat geçebilecek partinin HDP olduğunu ve baraj sınavında MHP ya da İYİ Parti’den birinin eleneğini söyledi. 

AK Parti’nin milliyetçi söylemi ile MHP’nin oylarını konsolide edebileceğine ve Bahçeli’nin bu yönde, ‘rakibe yakın durma’ stratejisi uygulayabileceğine dikkat çeken Ağır’dır. AK Parti’nin anketlerde eridiği görülen oylarını yorumladı. 

t24’ten İnan Ketenciler’in sorularını yanıtlayan Ağırdır, AK Parti’nin  taban kitlesinde bir erime olduğunu söyledi. 

Erimenin eleştirel bir pozisyondan kaynaklandığını dile getiren Ağırdır, “Buna rağmen AK Parti’den çözülen insanlar ne İyi Parti, ne CHP, ne MHP. Yeni bir partiye de meyletmiş değiller” dedi.

ATATÜRKÇÜLÜK VURGUSUNUN ALT METNİ 

 AK Parti’nin seçim stratejisi olarak ortaya koyduğu Atatürkçü söylemi değerlendiren Ağırdır, “Atatürk’e sahip çıkmak, Atatürkçü olmak gibi bir meselelerinin olduğunu da sanmıyorum. Burada hedef zaten ‘Atatürkçüyüm’ diyen insanlara da ‘bizden korkmayın, biz de Atatürkçüyüz’ demek de değil” diye konuştu. 

BİR TAŞLA İKİ KUŞ 

Ağrdır, Atatürkçülük vurgusu ve belediyelerdeki zorunlu istifaları bağlantılı olarak değerlendiriyor. Atatürkçü söylemle beraber belediyelerdeki operasyonları korele olarak değerlendiren Ağrdır,  ‘bir imaj yenileme’, ‘temiz yüzlerle görünme’, ‘sivri söylemleriyle ortaya çıkan isimlerden arınma’ ve olası yolsuzluk operasyonlarında isimleri geçebilecek kişilerden kurtulma çabası olarak tanımladı. Ağrdır, Topbaş ve Gökçek operasyonunun bu arınma hamlelerinden bazıları olduğunu söyledi. 

SİYASİ ÇÖZÜME İNANÇ AZALIYOR

 Toplumsal hayattaki gerileme dikkat çeken Ağırdır, “Türkiye insanının ortak yaşama iradesi zayıflıyor ve giderek siyaset marifetiyle bunu çözebileceğimize olan umut ve inanç zayıflıyor. Ortak yaşam iradesini zayıflatan şey de bu umudun ve inancın azalıyor olması” dedi. 

HALKIN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYORLAR

Bekir Ağırdır, Atatürkçü söylemin altında yatan temel unsurlardan birinin de halkın tepkisini ölçmek olduğunu dile getirdi..  Ağırdır, “Nedir o hesap, hangi yol haritasını benimseyecekler bilmiyoruz ama medyaya yansıyan tartışmaların bir kısmı aslında kamuoyu tepkisini ölçmek için açılmış tartışmalar.” diye konuştu. 

LÜMPENLEŞME HAKİM

Toplumun birlikte yaşama arzusu ve geleceğe inancının azalmasının yanında kültürel erozyona da uğradığını dile getiren Ağırdır, “Bu toplumun ruh hali lümpenleşmeyi çoğaltıyor. Lümpenleşmeden benim kastettiğim şey Şaban’ın Recep İvedikleşmesi. Yani emniyet şeridine girenler trafikte çoğalıyor, kırmızı ışığı dinlemeden geçenler çoğalıyor. Otobüslerde, minibüslerde yaşlıya, engelliye yer vermeyi bırak, aksine bir de itip kakanlar çoğalıyor. Tanımadığı kadına sokakta tokat atmaya kalkan, sözlü sarkıntılığı, tacizi bırak, fiziki şiddete vardıranlar çoğalıyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

AZ KALDI

 Ağırdır sözlerine şöyle devam etti: “Asıl bu aşınma hali çoğalıyor ve bu lümpenleşmeyi eğer siyasette korkuyla besliyorsan, “öcüler geliyor, ülkemizi elimizden alacak, inancımızı elimizden alacak, yaşam tarzımızı elimizden alacak, özgürlüklerimizi elimizden alacak” diyerek siyaset bu lümpenleşmeyi korkuyla besliyorsanız birbirimize sarmamıza az kaldı demektir. Asıl tehlikeli olan ruh hali de budur.” 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -