Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AK Partili Alim: Çay politikalarını eleştirenler seyyar provokatörler

AK Partili Alim: Çay politikalarını eleştirenler seyyar provokatörler
222 views
12 Haziran 2021 - 13:19
Spread the love

 

AKP Rize il başkanı İshak Alim yerel gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında Hükümetin çay alım politikalarına tepki gösteren çay üreticilerine tepki gösterdi, İkizdere de taş ocağına karşı direnenlere destek verenleri de HDP’li diye eleştirdi hedefin, Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu iddia etti.

GENÇAĞA KARAFAZLI

 

“ÇAYKURU PROTOSTO EDENLER SEYYAR PROVOKATÖRLERDİR”

AKP Rize il başkanı Rize’de yerel gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında Hükümetin ÇAYKUR’da uyguladığı çay alım politikaları ile İkizdere de taş ocağına karşı çıkan yurttaşlara tepki göstererek yaşananların cumhurbaşkanına karşı yapıldığını iddia etti.

“İKİ YIL TAŞ ALACAĞIZ SONRA O YERE TOPRAK TAŞIYIP YEŞİLLENDİRECEĞİZ”

İkizdere de taş ocağı ile ilgili yanlış bilgilerle sahaya çıkıldığını çevre yatırımında 1.olduklarını belirten AKP il başkanı İshak Alim “Halkı bilgilendirme geç oldu. Bu geç bilgilendirmeyle beraber mesnetsiz şekilde açıklamalar yapıldı. Kaynağı belli olmadan araştırmadan halkın kafası karıştırıldı.
Geliyor insanları provoke etmek istiyorlar, buradan belki Hükümete karşı bir saldırı yapmak isteniyor. Kalkıp birçok siyasi parti mensupları, genel başkan yardımcıları geliyor. Halkı kaşımaya çalışıyor. Başlangıcında doğru bir bilgilendirme yapılmış olsaydı elbette ki belki bu aşamaya gelmeyecekti. Ama yine kaşıyacaklardı.
Buradaki taş ocağından 2 yıl taş alıp ocağı kapatacağız. Orda bir yeşillendirme olacağını söyledik. İmkânsız deniyor. Toprak tekrardan oraya serilip yeşillendirilecek. Orası bahsedildiği şekilde tahrip edilmeyecek.

 

İshak Alim

“VADİDE TOPRAK YOK HEP TAŞ ÖRTÜSÜ VAR”

O bölgeye baktığınızda zaten dışarıda da şu an mevcut halinde de hep taş örtüsü var yani taş yapılarda toprak yok o bitki örtüsünün altında. Yamaç böyle taş taşın arasından ağaçlara çıkmışlar ama şu söyleniyor, toprak tekrardan oraya gelerek artık yeşillendirilmesi tekrardan. Bununda garantisi veriliyor. Yani yeşillenebilir ve orada şöyle bir durum var. Orda bir tahribat bahsedildiği şekilde bir tahribat olmayacak. Şu anda bir yol çalışması ile alakalı görüntüler paylaşılıyor işte tahrif edildi falan yani evimize köyümüze bahçemiz aldığımız yoldan yapılan yol daha büyük tahribatlara sebebiyet veriyor. Orayı kaşımaya çalışanlar var.

“HDP MİLLETVEKİLİNİN NE İŞİ VAR İKİZDERE’YE?”

Rize, İkizdere ilçesinden olan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin İkizdere’ye gelmesini eleştiren İl Başkanı Alim, “Kalkıp HDP milletvekili geliyor oraya neden? PKK ormanları yaktı neden oralar gidip ormanların yakılmasına karşı çıkıp ses çıkarmadılar?
Hakkâri barosundan geliyor avukatlar önce Kalkandere Ceza evinde teröristleri ziyaret ediyorlar. Ondan sonra İkizdere’ye gidiyor taş ocağına çıkanlara destek veriyorlar. Bu tablo olayı net bir şekilde ortaya koyuyor zaten.

“HOPA VE TUNCELİDEN ÇEVRECİ DİYE PROVOKATÖRLER GELİYOR”

Yani şöyle zaten birilerinin elinde protestocu kimliğinde bazı illegal örgütler daha iyi diyebilirim var. Bunları her yerde kullanıyorlar, şimdi de İkizdere de burada. Ta kalkacak işte Hopa’daki güya çevreyi düzenleyen çevreyi koruyan kişi buraya geliyor. Yok Tunceli’den gelecek, yok Trabzon’dan gelecek oradan, her yerden provokatörlük yapmaya geliyorlar.

“CUMHUR BAŞKANINA HOPA DA TAŞ ATANLARMI ÇEVREYİ SAVUNACAK?”

Bu çevreciyiz diyenler gidip eylemlerde fidana basarak fidanın başını ezerek eylem yaptı. Amacı yok çünkü amaçsız şekilde yapıyor.
Yani şimdi kalkıp Rize’de çevreci eylemini, Hopa’da bu ülkenin Cumhurbaşkanına taş atan kişiler mi gelip savunacak. Aynı kişiler çevreci oluyor, aynı kişiler geliyor çayı savunan kişi oluyor. Bu da mı belli değil. İkizdere’deki çevre eylemi çevredeki bu saygıyı işte çevre düzenlemesinin sağlayanlar

“CUMHUR BAŞKANIMIZIN MEMLEKETİ DİYE HEP PLAN YAPILIYOR”

Şöyle son zamanlarda biliyorsunuz zaten böyle bir hareketlilik oluşturulmaya çalışılıyor. Bu hareketliliğin birçok saldırısında, eyleminde hep Rize ön planda hep böyle olmuştur zaten tabii ki özellikle cumhurbaşkanımızın memleketi olması bunda önem arz ediyor diye düşünüyorum. Ekstradan tabii ki Rize milliyetçi, muhafazakâr bir il. Vatan sevgisi tabii ki tartışılmaz. Böyle bir sıralama yapmak da uygun değil ama Rize de bu hat safhada belki ondan dolayı da bir şeyleri kaşımaya çalışıyorlar bilmiyorum.
AK Parti İktidarları döneminde yapılan çevre yatırımlarının hangisini bunlar yaptı? İktidarımız döneminde orman varlığını artırmada dünyada 6. Avrupa’da ise 1. Sıradayız. Çevreciyiz diyenler daha bir tane fidan dikmemiştir.

“LOJİSTİK MERKEZ KARADENİZİ TİCARET GÖLÜNE DÖNÜŞTÜRECEK”

İyidere Lojistik limanı ile Karadeniz’in bir ticaret gölü haline geleceğini söyleyen Alim” Bizim de buradan payımızı almamız gerekiyor. Bunun için çok önemli bir yatırımdır. Bakanımız kendisi açıkladı. Karadeniz ticaret gölü haline gelirken İyidere lojistik merkez burada çok önemli görev üstlenecek. Türkiye’de İyidere lojistik merkezle birlikte 25 tane lojistik merkez olacak. 24’ünde yanılmıyorsam tren yolu var. Bu demektir ki buraya da bu zaten gelecek. Tren yolu da geldiği zaman ticaretin odak noktası haline gelecektir. Dolayısıyla ilimizin ekonomisine nasıl bir katma değer katacağını hayal edebiliyoruz.

“İHALEYİ ALAN FİRMANIN ÖNEMİ YOK”

Taş ocağı şahsa ait olduğu söylendi. Şahsın değil orası devlete ait devletle lojistik limanı yapmak için ihaleyi alan firmaya ihaleyi alan firmanın kim olduğunu orada bir önemi yoktur. İhaleyi alan firmaya gel sen şuradan taşını alabilirsin diyor. Yani kişiye ait özel bir taş ocağı değil orası. Derdi çevre olanın görebileceği çok daha bir sürü şeyler var. Görülebilecek çok şeyler varken oraları görmeyip özellikle devletin içinde olması hasebiyle oraya parmak basma olayı? Başka hiçbir gerekçesi gerek yok.
“ÇAY ÜRETİCİLERİ PANİK YAPMASIN”
Çay üreticilerinin kota ve kontenjan uygulamasına ‘seyyar provokatörler’ şeklinde suçlayan, üreticilerin çayını toplamak için acele etmemesi gerektiğini belirten AKP Rize il başkanı İshak Alim “Vatandaşımıza şu telkinde bulunulmuyor. Panik yapmayalım. Sakin olalım ÇAYKUR zaten alacağı 600 kg kota çayın alım garantisini veriyor eğer iktidar veya İshak Alim’e bir zarar vereceksek bunu çay üzerinden yapmayalım. Çay hepimizin.

“ÇAYA TEKME ATAN PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDAYDI”

Seyyar provokatörler çay dada iş başındaydı. Çayı eleştirenler çaya tekme atan kimdir? Çay cüzdanı var mıdır? Hangi alım yerindedir? Rizeli midir? Bunu görmemiz lazım. Bunu çözmek istiyorsak zamana yayalım zamana yayarsak özle sektör bunu ucuza alamaz. Şunu da unutmayalım çaya en fazla hizmeti yapan ve çayı bu hale getiren AK Parti İktidarlarıdır. Ordu ve Giresun halk fındık bahçelerini söküp çay bahçesi yapıyor.”

AKP İl başkanı İshak Alim, abiyi Çay işletmeleri genel müdürü Yusuf Ziya Alim’in ÇAYKUR genel müdürü olarak atanmasını eleştiren İyi Parti genel başkanı Meral Akşener’ide “bu kadar olur yanı bu ne ? ayıptır bir genel başkanın yaptığına bak bu kadar olur yani” diyerek eleştirdi.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -