Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Aile boyu vekillik

Aile boyu vekillik
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
190 views
06 Mart 2015 - 8:14
Spread the love

Çoğu 3 dönemlik olan ve TBMM’ye zorunlu olarak veda eden AKP’li milletvekillerinin, oğlu veya kızları ile eş ve kardeşleri boşalan yerlere talip oldu. AKP yönetiminin, milletvekili aday adaylığı için başvuran bu isimlerden sadece birkaçına vize vereceği iddia ediliyor.

Hürriyet Gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre AKP’nin listesinden siyasete girmek isteyen aday adayları arasında daha önceki yıllarda pek rastlanmayan ilginç akraba ilişkileri ortaya çıktı. Çoğu 3 dönemlik olan ve siyasete zorunlu veda eden isimlerin, oğlu veya kızları ile eş ve kardeşleri boşalan yerlere talip oldu. Hatta bazı ailelerden 2 isim birden aday adayı olunca sorun yaşandı. Bunun üzerine biri diğerinin yerine feragat etmek zorunda kaldı. Hafta sonu teamül yoklamalarıyla aday adaylarının “tercih edilme” düzeyini belirleyen AKP’nin aday listelerinde bu dönem, 2‘nci kuşak siyasetçiler dikkat çekti. 

ERDÖL’ÜN OĞLU DA ADAY ADAYI

Aday listelerindeki akrabalık ilişkileri önceki dönemden fazla olunca, parti içinde de dikkati çekti. Bazı adaylar, yerelde ailelerinin isimlerinden yararlanarak oy alabilme hesabı yaparken, parti yönetiminin bunların sadece birkaçına vize vereceği iddia edildi. 

Aday adayı listelerinde yapılan taramaya göre, 3 dönemlik milletvekillerinden AKP Samsun Milletvekili Ahmet Yeni’nin kızı Rümeysa Yeni Elbay, Sivas aday adayı oldu. Yeni’nin kızının Samsun yerine Sivas’ı tercih etmesinin, kocasının ailesinin bu ilde etkin olmasından kaynaklandığı öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorluğunu da yapan Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl’ün oğlu Fatih Erdöl de Ankara’dan aday olmak için başvurdu.

BU AİLEDE YARIŞ ÇOK BAŞLI

Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu, 3 dönemlik kriterine takılmadığı halde, eşi Sema Razamanoğlu’nun adaylığı nedeniyle hakkından feragat etti. Partinin kurucularından olan başörtülü Sema Ramazanoğlu, yasağın kalkmasının ardından İstanbul’dan aday adayı oldu ancak ailedeki adaylık yarışı bununla da bitmedi. 

Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan ve siyasete bir dönem ara veren kız kardeşi Selma Aliye Kavaf da Denizli’den adaylığını koydu. İki kız kardeşin yıllardan beri küs olduğu ve siyasi açından rekabet ettiği de biliniyor. 

AKP’de uzun yıllar siyaset yaptıktan sonra 2 dönem önce ara veren İhsan Arslan’ın oğlu Mücahit Arslan da Ankara’dan aday adayı oldu. Partinin kurucusu olan Mücahit Arslan, babasının seçim bölgesi Diyarbakır’ı değil, Ankara’yı tercih etti. Mücahit Arslan, 13 yıldan beri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da danışmanlığını yapıyor. 

KARDEŞLER SAHNEDE

3 dönemlik milletvekillerinden TBMM Başkanvekili Sadık Yakut siyasete veda ederken, kardeşi Sait Yakut aday oldu. 

Yine AKP Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’in kardeşi Necdet Pakdil ve Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün’ün kardeşi Mustafa Akgün de kardeş kontenjanından siyasete soyundu ve aday oldu. 

Eski AKP milletvekili Mehmet Ceylan ile oğlu Burak Ceylan da baba-oğul olarak aday adayı oldu. Her ikisi de Ankara’dan aday olan Ceylan’lardan baba Ceylan, daha sonra adaylığını geri çekti. 

İYİMAYA YARIŞI

AKP’de 2 dönem, siyasette 4 dönem varolan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’yla birlikte kardeşi Osman İyimaya da adaylığını koydu. Daha sonra kardeş İyimaya adaylığını çekti. 

AKP’nin aday adayları listesinde baba-oğul modeline farklı bir örnek de Ankara’dan çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek de AKP’den aday adayı oldu. (ANKARA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -