Kuzey Teve

Açıklama ‘çatışma’ görüntüler ‘infaz’ diyor

Açıklama ‘çatışma’ görüntüler ‘infaz’ diyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
135 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

  Muş’un Varto ilçesinde güvenlik güçlerinin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle takibe alınan otomobildeki 2’si kadın 5 kişi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü.

İl Jandarma Komutanlığı’nın açıklamasında, ‘çatışmada öldürüldü’ denilen 5 kişinin öldürüldüğü ana ilişkin yayınlanan görüntülerde, teslim olan kişilere bir askerin “teslim oldu vurmayın” itirazına rağmen araçtaki komutan tarafından ‘vur emri’ verildiği görülüyor.

İNFAZ GÖRÜNTÜLERİ KAMERALARDA 

Görüntüde, zırhlı araçla takip edilen otomobile uzun süre ateş ediliyor. Lastikleri patlayan otomobilin sürücü kapısından elleri yukarda çıkan bir kişi teslim olarak araçtan uzaklaşıyor. Sürücünün ardından araçtan çıkan ve silahlı olduğu görülen diğer kişi koşarak uzaklaşırken açılan ateş sonucu öldürülüyor.

Zırhlı araç bu kez namlusunu araca çevirip tarıyor. Daha sonra hem aracın diğer kapısından çıkan silahsız bir kişi hem de teslim olan araç sürücüsü kurşunların hedefi oluyor.

HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ COŞKUN, ÖLDÜRÜLENLERDEN BİRİNİN KİMLİĞİNİ AÇIKLADI 

Olayın ardından açıklama yapan HDP Muş milletvekili Şevin Coşkun, zırhlı araçtan açılan ateşle öldürülen 5 kişiden birinin kimliğini Artı TV’de açıkladı: ”Öldürülenlerden birinin adı Yusuf Ok. Ok evli 4 çocuk babası ve inşaat işçisi. Teslim olduktan sonra görüntü kesiliyor. Sonra da öldürülüyor.”

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ‘ÇATIŞMA’ AÇIKLAMASI YAPTI

Yayınlanan görüntülerle çelişen Muş İl Jandarma Komutanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan istihbarat çalışmaları sonucu dün, Varto ilçesi Yılanlı köyünde terör örgütü PKK mensuplarının bulunduğu bilgisine ulaştı. Bölgeye, Varto İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler sevk edildi. Yılanlı köyü yolu üzerinde jandarmanın ‘dur’ ihtarına uzun namlulu silahlarla karşılık veren teröristler ardından kaçma başladı. Teröristlerin aracına açılan ateş ile araç durduruldu ancak teröristler, ateş açmayı sürdürünce jandarma karşılık verdi.” (DHA-HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -