Kuzey Teve

Açede ilk bu kez Müslüman olmayan bir kadın kırbaçladılar

Açede ilk bu kez Müslüman olmayan bir kadın kırbaçladılar
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
145 views
02 Ocak 2021 - 19:16
Spread the love

 

Endonezya’nın 2005 yılından bu yana Şeriat Hukuku ile yönetilen tek bölgesi olan Açe’de geçtiğimiz günlerde ilk kez Müslüman olmayan bir kadın kırbaç cezasına çarptırıldı.

Başlangıçta 30 kırbaç cezası alan 60 yaşındaki Remita Sinaga’nın tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak cezası 28 kırbaca indirildi.

Remita’nın suçu şeriat hukukunu çiğneyerek alkol bulundurması ve satmasıydı.

Remita’nın cezasını cektiği gün aynı zamanda dört başka kişi de zina suçundan dolayı 100′ er kırbaç yedi. Cezalar halka açık bir şekilde gerçekleştiriliyor. İşlenen suça göre kırbaç sayısı 40’dan 200’e kadar olabiliyor.

Açe’de 2014 yılında alınan bir kararla Müslüman olmayanlar da Şeriat Hukuku hükümlerine göre cezalandırılmakta. Ceza, gerek Açe’de yaşayan gerekse yaşamayan, kısa süreli ziyaretçileri bile kapsam altına alıyor. Aynı kapsamda Müslüman olmayan kadınlara da başörtüsü kullanmak zorunluluğu getirilmişti.

Halk arasında yaygın olarak kullanılan motosiklet taşımacılığında evli olmayan karşı cinslerin aynı motosiklete binmeleri de yasaklandı.

Kanun onayladığı sırada epey tartışmaya yol açmış sonunda taşlama cezası kanun kapsamından çıkarılmıştı.

Açe Bölgesinde Şeriat Hukuku kapsamında yasaklamaların ardı arkası kesilmiyor!

Yine geçtiğimiz günlerde Batı Açe’de müzisyen ve müzik gruplarının halka açık yerlerde konser vermesi yasaklandı. Yasaklama Din Adamları Danışma Konseyi’nin bölge yönetimine teklifi sonrası gündeme geldi.

Bu kapsamda her türlü halk konseri İslam Hukukuna aykırı olduğu gerekçesiyle sınırlandı.

Yasaklamadan ilk payını alan 24 yaşındaki popüler şarkıcı Zuhdi oldu.

3 Nisan’da vereceğini duyurduğu halk konserine izin alamayan Zuhdi’nin organizatörü konserin iptal edildiğini duyurdu. Karardan üzüntü duyan organizatör “ saatinden, salonda izleyenlerin cinsiyetlerine göre ayrı ayrı yerlerde oturmalarına kadar her şartı yerine getirdiklerini yine de izin verilmediği “ söyleyerek halktan özür diledi.

Bölge yerel yönetiminden Alaidinsyah konserin izleyenlere faydadan çok zarar getireceği endişesiyle izin verilmediğini, bu tür konserlerin iç mekanlarda yapılmasının daha uygun olduğunu, şeriat kurallarına aykırı olmadığı sürece her türlü etkinliğe izin verdiklerini ifade etti.

Son zamanda yasaklamalardan payını alan bir grup da LGBT oldu. Açe Bieureun’da LGBT üyelerinin güzellik salonlarında çalışmalarına, gençlere kötü örnek olacakları endişesiyle engel konuldu.

Travestiler çalışabilecekleri en kolay alanın güzellik salonları olmasından dolayı bu karara çok üzüldüklerini ifade ettiler.

İnsan hakları Milli Komisyonu yasağın Anayasa’daki İnsan Haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle itiraz edeceklerini açıkladı.

Gülseren Tozkoparan Jordan

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -