Kuzey Teve

‘Abluka’da evleri yıkılan Yüksekovalılar feryat ediyor: Sadece küller kalmış

‘Abluka’da evleri yıkılan Yüksekovalılar feryat ediyor: Sadece küller kalmış
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
79 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 30 Mayıs’ta sona eren ‘abluka’sırasında evleri yıkılan yurttaşlar, havaların soğumasıyla zor günler yaşarken, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

yuksekova-bir

Fotoğraflar: DHA

Barikat ve hendeklerin kaldırılması için 13 Mart’ta kapsamlı bir operasyon başlatılmış, bu sırada şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Sokaklara kurulan tuzakların temizlenmesi sırasındaysa özellikle Cumhuriyet, Göngür, Mezarlık, Orman, Eski Kışla, Dize ve Kuruköy mahallelerinde bulunan çok sayıda bina hasar görmüştü.

Operasyonların sona ermesinin ardından mahallelerde hasar tespit çalışması yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekipler, bu binalar için yıkım kararı verdi. Şu ana dek 1300 binanın yıkıldığını belirten ekipler, yıkım çalışmalarının da ilçede yaşayan birçok işsiz için ‘umut kapısı’ olduğunu çünkü hafriyatlardan çıkan demir ve çeşitli malzemelerin satılarak gelir elde edildiğini savunmuştu.

‘Duvarlarımızı çamurla onarmaya çalışıyorum’

yuksekova

Bazı aileler devletin kira desteğiyle ev bulup taşınırken, ev bulamayan ve maddi imkanı olmayan bazı aileler ise yıkılan evlerini yanına kurdukları derme çatma yapılarda güç koşullarda yaşıyor.

Yüksekovalı yurttaşlardan Abdülmecit Gürle, “Evim, eşyalarım yandı, hiçbir şey kurtaramadım. Önümüz kış, havalar soğudu. Evimizi kendi imkanlarımızla bir şekilde onarmaya çalışıyorum. Kışın rahat edebilmek için yıkılan duvarlarımızı çamurla onarmaya çalışıyorum” dedi.

‘Evden geriye sadece küller kalmıştı’

yuksekova-iki

Dört çocuğuyla birlikte perişan durumda olduklarını aktaran Hamdiye Gürle ise eğitim çağında olan üç çocuğunun okul problemini çözemediklerini aktardı.

Gürle şöyle devam etti: “Ne gidecek bir evimiz ne de bir yerimiz var. Mağduruz, ortada kaldık. Evden çıkışta bir iğne bile almadık. Yasak kalktıktan sonra geldiğimizde evden geriye sadece küller kalmıştı.” 

Yüksekova’da ‘abluka’ sonrası yıkım: Hasar gören beş bin binadan bin 300’ü yıkıldı

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -