Kuzey Teve

ABli muhalif liderlerden çağrı: Gazetecileri serbest bırakın

ABli muhalif liderlerden çağrı: Gazetecileri serbest bırakın
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
140 views
26 Haziran 2017 - 10:02
Spread the love

 Avrupa’nın iki güçlü muhalif lideri İngiliz Jeremy Corbyn ve Alman Martin Schulz, Türkiye’ye gazetecileri serbest bırakması ve ifade özgürlüğünü baskılamaya son vermesi çağrısı yaptı

Biri İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, diğeri ise Alman Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz. Her ikisinin de gündeminde, AKP iktidarının gazetecilere, topluma uyguladığı sistematik baskı ve yıldırma politikaları. İkisinin de çağrısı ortak: Türkiye’deki gazetecilere serbest bırakın, ifade özgürlüğünü engelleyen uygulamalara son verin.

İngiliz Gazeteci Steve Sweeney, Corbyn ile Evrensel için görüştü. Corbyn, Türkiye’deki insan hakları ve demokrasiye yönelik ihlalleri yakından takip eden ve bu konuda duyarlılığa sahip bir muhalif lider. Britanya’nın en büyük protesto hareketi olan ve Tony Blair’in 2003’deki Irak savaşına karşı yürüyen 2 milyon insanı harekete geçiren Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun (Stop the War Coalition) ulusal başkanı olan Corbyn, Türkiye’de barış, demokrasi ve insan hakları isteyen çok sayıda Türk ve Kürt seçmeni olduğunu söyledi.

“Gazetecileri hapseden, yargıçları hapseden ya da halkın ifade özgürlüğünü engelleyen hükümetlere karşı çıkacağız” yorumu yapan Corbyn, Türkiye’deki insan hakları ve güvenlik meselesinin tümüyle de ilgili “Oldukça kaygılıyım” diye konuştu. 

Corbyn ayrıca, “Bunun yanında silah satışı sorununda daha zorlu olacağız. Gölge dışişleri bakanı Emily Thornberry, benim adıma halihazırda Yemen’deki etkinliklerinden dolayı Suudi Arabistan’a silah satışlarının askıya alınması çağrısında bulundu ve Bahreyn’de kullanılan Britanya silahlarına dair büyük kaygılarım var” diyor.

SCHULZ DA ERDOĞAN’A SESLENDİ: GAZETECİLERE SERBEST BIRAK

Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz partisinin Dortmund’daki kongresinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tutuklu gazetecileri serbest bırakmasını istedi.

Sosyal Demokrat Parti‘nin seçim programını oyladığı Dortmund’daki kongrede konuşan partinin başbakan adayı Martin Schulz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunan Schulz, “Tutuklu gazetecileri serbest bırakın, mümkünse hemen” dedi. “Türkiye’de binlerce muhalife müdahale edilmesi, çok sayıda gazetecinin cezaevine konulması skandal” diyen Schulz, Erdoğan’a seslenerek, „Bir zamanlar gittiğin demokrasi yoluna geri dön” dedi. Schulz Erdoğan’ı eleştirerek, “Erdoğan kendi ülkesindeki insanlara vermeyi reddettiği özgürlükleri burada talep ediyor” dedi.  

Konuşmasında Başbakan Merkel’ı de eleştiren Schulz, Merkel’ın Mayıs ayında G7 Zirvesi’nin ardından Trump‘a yönelik olarak yaptığı, „Artık başkalarına güvenemeyiz” yönündeki açıklamasının somut olmadığını dile getirdi ve Trump’a karşı daha sert eleştireler yöneltmesi gerektiğini savundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN