Kuzey Teve

ABDden Suriyeli Kürtlere: IŞİDe karşı oynadıkları role derin saygımız var

ABDden Suriyeli Kürtlere: IŞİDe karşı oynadıkları role derin saygımız var
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
151 views
24 Mart 2017 - 9:58
Spread the love

Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu.

Bir gazeteci Washington’da düzenlenen ‘IŞİD ile Mücadele Küresel Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, “ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Kürdistan Bölgesel Yönetimi temsilcisi Fuad Hüseyin’i özel ilgi ile karşıladığı ve Trump yönetimi ile Obama yönetimi arasında bu konuda bir farklılık olup olmadığı” yönünde soru sordu.

Toner iki yönetim arasında karşılaştırma yapmazken, “Şurası açık ki hem bu yönetim hem de önceki yönetimin Kürt savaşçıların IŞİD’e karşı oynadıkları role ilişkin derin saygıları var. Fedakârlıklarına büyük saygımız var. Ayrıca, yetenekli güçleri ile oynadıkları role büyük saygımız var” yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Türkiye ile Avrupa arasında yaşanan gerginliğe de değindi. Toner, kendisine yöneltilen ‘Trump yönetimi Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini destekliyor mu?’ sorusuna verdiği yanıtta, “Türkiye açık ki bizim müttefikimiz, IŞİD’e karşı güçlü bir ortak ve dost bir ülke biliyorsunuz. Türkiye’nin, Avrupa ile hedeflerini destekliyoruz. Türkiye ile Avrupa arasındaki, daha doğrusu AB arasındaki sorunun ne olduğuna ilişkin konuşmayacağım. Bu kendilerinin çözmeleri gereken bir konu. Ama Türkiye’nin Avrupa-Atlantik toplumu ile ekonomik bütünleşmeyi sürdürme isteğini destekliyoruz” dedi.

Toner, “Türkiye Cumhurbaşkanı her gün Avrupa’yı tehdit ediyor. Bugün, yine Avrupa’yı suçladı. Almanya, Norveç, Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs her Avrupa ülkesine saldırdı. Bu davranış biçimini de destekliyor musunuz?” sorusuna da, “Bunun farkındayız. Son haftalarda yaşanan söylemlerin yumuşatılmasını, herkesin iyi geçinmesini ve herkesin bu ileri geri söylemleri yumuşatmasını görmek istiyoruz” karşılığını verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN