Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ABD o kavganın peşini bırakmıyor

ABD o kavganın peşini bırakmıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
156 views
17 Mayıs 2017 - 22:10
Spread the love

Washington Büyükelçilik konutu önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya gelenler ile protesto edenler arasında dün çıkan kavga bugün Amerikan basınının en çok gündeme çıkardığı konu oldu.

Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği rezidansında çıkan kavga sırasında Erdoğan’ın da orada olduğu ve kavgayı makam aracından bir süre izlediği ortaya çıktı.

Olayların büyümesi üzerine bir ara Büyükelçi Serdar Kılıç da konuttan çıkmış ve polislere “Bunlara siz izin veriyorsunuz” diyerek tepki göstermişti.

HDP ve YPG sempatizanlarıyla, Cumhurbaşkanlığı korumaları arasından çıkan kavgaya ilişkin ise bugün Washington Belediyesi’nden ve polisinden sert bir açıklama yapıldı.

“Türkiye Büyükelçiliği Rezidansı’nın dışındaki barışçıl gösteriye yönelik saldırı açıklaması” başlıklı duyuruda, olayın belediye başkanı tarafından şiddetle kınandığı ve soruşturma yürütüleceği bildirildi.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, “barışçıl gösterilere yönelik saldırının, başkentin değerlerine ve Amerikan halkının haklarına hakaret” olduğunu söyledi.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti sonrası geçtiği Türk Büyükelçilik Rezidansı önünde protestocu bir grupla Erdoğan’ın korumaları arasında çıkan kavga sonrasında yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Protestocular ve Türk güvenlik yetkililerinin karıştığı şiddet olaylarından endişe duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri sözcüsü Heather Nauert imzalı açıklamada, “konuşma özgürlüğüne verilecek uygun yanıtın asla şiddet olmadığı” belirtildi. “Her yerdeki insanların ifade ve barışçı protesto özgürlüğünü destekliyoruz” denen açıklamada endişelerin Türk hükümetine en güçlü şekilde iletildiği de yer aldı.

Çıkan kavgada 9 kişi yaralanmıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN