Kuzey Teve

ABD medyası: Uzlaşı yok; AKP medyası: Kapıda karşıladı

ABD medyası: Uzlaşı yok; AKP medyası: Kapıda karşıladı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
147 views
17 Mayıs 2017 - 9:35
Spread the love

Trump’ın Erdoğanla basın açıklaması 3 dakika sürdü. 

The Atlantic Konseyi’ndeki Türkiye uzmanı Aaron Stein’e göre, Erdoğan’ın iki gün süren ziyareti, iki taraf arasında ihtilaf yaratan ancak yine iki tarafın da atıp kurtulamayacağı bir ilişkinin getirdiği kısıtlılık halini yansıttı. 

Trump görüşmede, insan hakları ihlallerinden bahsetmedi. Erdoğansa, ziyaretin ABD-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir merhale olacağına dair iyimserliğini ifade etti. 

USA Today: Hoş beş bir yana Trump’ın Türk liderle görüşmesi terör konusundaki bölünmeyi gösteriyor

Türkiye Cumhurbaşkanı bol keseden Trump’ı övdü ancak aynı zamanda hızlı bir şekilde de teröre karşı bölgede yürütülen savaşta iki ülke arasındaki derin görüş ayrılıklarını faş etti. 

Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesini istedi, Kürt militan grubunun silahlandırılması kararını protesto etti. 

Associated Press: ABD ve Türkiye liderleri, ABD’nin Kürt savaşçıları silahlandırma planı nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlığına rağmen, Suriye’deki sivil savaş nedeniyle zarar gören ilişkileri tamir etme sözü verdi. 

Trump, ikili basın açıklaması sırasında Rus dışişleri bakanı ile geçen hafta yapılan ve gizli istihbarat bilgilerini paylaştığı iddia edilen görüşmeyi açıklama yetkisi bulunmayan ve kimliğini gizleyen yetkilinin oluşturduğu tehditten bahsetti. 

Trump aynı zamanda, görüşme sırasında geçen yılın Ekim ayından beri Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmasını istedi. 

AKP MEDYASI “KAPIYA” TAKILDI, MUHALİF MEDYA “FOTO AMAÇLI ZİYARET” DEDİ

ABD medyası görüş ayrılıklarının şimdilik dondurulduğu yorumları yaparken, Türkiye medyası, özellikle AKP yanlısı medya, Trump’ın Erdoğan’ı kapıda karşılamasını manşetlerine taşıdı ve içerikten ziyade görüntüyü ön plana çıkardı. Bazı muhalif medya organları ise, görüşmenin “fotoğraf çektirme” amaçlı olduğunu, 20 dakikanın Erdoğan’a verilen değerin göstergesi olduğunu savundu.

Sabah: Trump, Erdoğan’ı kapıda karşıladı. Trump görüşme öncesinde yaptığı açıklamada “Erdoğan ile uzun ve zorlu görüşmemiz olacak. Türkiye ile başarlı ve güçlü ilişkilerimiz var.” dedi. Heyetler, 1.5 saat süren bir öğle yemeği yedi. Trump görüşmeye “A takımını” getirdi.

Yeni Şafak: Yeni dönemin temeli atıldı. Uzun süredir beklenen Erdoğan-Trump görüşmesi gerçekleşti. İki lider görüşme öncesi ve sonrasında net mesajlar verdi. “Erdoğan’ı ağırlamaktan onur duyuyoruz” diyen Trump, “İlişkimizi hiç kimse yenemeyecektir” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump’ın a takımı yemeğe tam kadro katıldı.

Habertürk: Beyaz Saray’da YPG uyarısı. Cumhurbaşkanı Erdoğan-ABD Başkanı Trump zirvesinin ortak basın toplantısında Erdoğan, “YPG ile olmaz” dedi, Trump güvence verdi.

Akşam: Tarihi mesaj. Erdoğan, Türkiye’nin kırmızı çizgilerini bu kez Beyaz Saray’a çekti: “Bölgemizde terör örgütlerine yer yok” diyen Erdoğan’a Trump’ın yanıtı “İlişkilerimizi kimse yenemez” oldu.

Hürriyet: Trump: İlişkimiz mağlup edilemez. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk yüz yüze görüşmesi Trump’ın Rusya ile ilişkileri üzerine ardı ardına patlayan krizlerin gölgesinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçağın pazartesi günü Washington’a indiği saatlerde Washington Post gazetesinin Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı ve Büyükelçisi ile geçen hafta yaptığı görüşmede Amerikan istihbaratı açısından çok gizli statüsünde olan hassas bilgileri paylaştığı iddiasını içeren haberi patladı. Geçen hafta kendi seçim kampanyasına Rusya’nın müdahil olup olmadığını araştıran FBI’ın eski başkanı James Comey’i kovan Trump’ın Rusya ile ilişkisi etrafında patlayan yeni skandal Beyaz Saray’ın Erdoğan mesaisine de yansıdı.

Başbaşa görüşme yaklaşık 22 dakika sürdü. Trump’ın görüşmeye girerken yaptığı ‘uzun görüşme olacak’ vurgusu süreden ziyade masadaki zorlu dosyalara referans olarak yorumlandı. Nitekim baş başa görüşmenin ardından iki liderin birlikte yaptığı ortak açıklamada özellikle YPG konusunda iki ülke arasındaki makasın devam ettiğinin izleri vardı.

Cumhuriyet: 4 ay beklenen görüşme 20 dakika sürdü… Erdoğan: Bu ziyaret tarihi dönüm noktası

Gazete, görüşmeye dair haberi herhangi bir yorum katmadan, iki liderin açıklamaları üzerinden verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşmek için Beyaz Saray’da. Trump basın mensuplarına göreşme için “Uzun ve zorlu olacak” dedi.

Birgün: Siyaset bilimciler Erdoğan-Trump görüşmesini böyle yorumladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi. 20 dakika süren görüşmeyi Siyaset Bilimciler Sinan Birdal, Sezin Öney ve Fatih Yaşlı değerlendirdi.

Sinan Birdal: Ziyaretin amacı fotoğraf çektirmekti. En azından o bakımdan başarıya ulaşmış bir diplomasi atağı olduğunu söyleyebiliriz.

Sezin Öney: “Araya sıkıştırılmış toplantı” izlenimi verdi.Herşeyden önce, Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’daki görüşmesi, açıkçası, Ankara tarafından beğenilmeyen Barack Obama görüşmelerinin diplomatik zarafetinden yoksun. Ayaküstü, “öğle yemeğinden önce toplantı dağılımı arasına sığdırılmış” izlenimi veriyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN