Kuzey Teve

CHP’Lİ KADIOĞLU: “GEZİ YARGILANAMAZ DOĞAYI AĞACI YENİDEN TUTACAĞIZ, DERELERİ KURUTMAYACAĞIZ”

CHP’Lİ KADIOĞLU: “GEZİ YARGILANAMAZ DOĞAYI AĞACI YENİDEN TUTACAĞIZ, DERELERİ KURUTMAYACAĞIZ”
256 views
28 Nisan 2022 - 14:46
Spread the love

Gezi Davası’nda verilen mahkûmiyet kararları, Rize’nin Fındıklı ilçesinde Cumhuriyet meydanında Fındıklı Demokrasi güçleri tarafından protesto edildi.

HABER      :  GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA  :  CEVAHİR TOPALOĞLU

Gezi Davası’nın görülen karar duruşmasında, tutuklu yargılanan iş insanı Osman Kavala ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a da 18’er yıl hapis cezası verilerek tutuklandılar.

Mahkemenin kararı sonrası Yurdun dört bir yanında Gezi davasında yargılananlara verilen mahkûmiyet kararına yönelik protestolar devam ediyor.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde aralarında siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütü üyelerinin de bulunduğu Demokrasi güçleri Cumhuriyet meydanı belediye önünde eylem yaparak mahkûmiyet kararlarını protesto etti.

“Gezi yargılanamaz” pankartı açan Demokrasi güçleri adına yapılan basın açıklamasını CHP Fındıklı ilçe başkanı Kadirhan Kadıoğlu okudu.

Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, Her yer taksim her yer direniş sloganlarının atıldığı eylemde Kadıoğlu şunları söyledi;

“FINDIKLIDA MECİ KÜLTÜRÜNÜ YARGILADILAR”

“25 Mayıs bizlere hem sevinci hem de hüznü beraberinde getirdi. Dayanaksız, haksız, hukuksuz yargılama için mahkeme kapılarında yüzlerce kişi ile birlikte fındıklı halkı seçtiği belediye başkanı ile birlikte çalışma arkadaşlarına ve iradelerine sahip çıktı. Yargılanan onlar değil fındıklı halkının iradesidir. Meci kültürünü yargılamaya çalıştılar. Bizleri yargılayabilirler fakat düşünce tarzlarımızı, inancımızı, duruşumuzu asla yargılayamazlar. Fındıklı halkı yaşadığı şehirde yerel demokrasisine sahip çıkarak talimatla çalışan hukuk karşısında direnç göstermesini bilmişlerdir.

“DOĞAYI AĞACI YENİDEN TUTACAĞIZ, DERELERİ KURUTMAYACAĞIZ”

Aynı gün maalesef İstanbul’da gezi davası yargılandı. Gezi umuttur. Umut yargılanamaz. Geziyi yargılamaya çalışanlar gezinin haklılığı karşısında yenileceklerdir. Gezi Mafya-Devlet-Siyaset ilişkisine benzemez.

Doğayı ağacı yeniden tutacağız, dereleri kurutmayacağız. Onlar ne kadar saldıracak ise bizler o kadar direneceğiz. Bu halkın eşitlik özgürlük umudunu yok edemeyeceksiniz. Haklarımızı istiyoruz ve alana kadar da direneceğiz.

İstanbul taksimde başlayan ve tüm ülkeye yayılan zulme ve baskıya karşı umudu ve özgürlüğü savunan gezi parkı eylemlerine karşı olmayan delilleri ile, saraydan gelen talimatlar ile 2014 yılından beri geziyi savunanlara karşı ayrıştırmalarla suç yaratılmaya çalışan gezi parkı davasında umudu savunanlara adil olmayan yargılamalar sonucunda cezalar yağdırılmıştır.

“GEZİ YARGILANAMAZ. GEZİ UMUTTUR. UMUT YARGILANAMAZ”

Günlerce süren gezi direnişinde öldürülen gençlerimiz; Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan. Yaralılarımız, sakat bırakılanlarımızın emrini veren karar vericilerin yargılanması beklenirken iktidarın talimatı ile Gezi Direnişçileri yargılandı.

İktidarın gezide öç alma davasına dönüşen yargılamaları ve kararları yok hükmündedir. Gezi yargılanamaz. Gezi umuttur. Umut yargılanamaz.

“BURADAN FINDIKLI MEYDANINDAN SÖYLÜYORUZ YENİLECEKSİNİZ”

İşçi ve emekçilere gençlere kadınlara ezilenlere hakkını arayanlara gözdağı vermek için verilen cezalar bizleri korkutamaz yıldıramaz. Mahkemelerin verdiği bu kararlar milyonların katıldığı biz geziciler için kabul edilemez. Bu zulme boyun eğmeyeceğiz. Zulme karşı direneceğiz. Gezi bizim dünümüz değil geleceğimizdir. Geleceğimize korkmadan cesaretle direnişle sahip çıkacağız. 14 yaşındaki çocuktan korkan anlayışı asla kabul etmeyeceğiz. Yasaklar cezalar hep halkın sırtında. Tüm imtiyazlar ise bir avuç muktedirin yanındadır. Ne halk için sağlığı, yoksulluğu, işsizliği ne de gençlerin umutları umurlarındadır. Kürsüden konuşmalar, bağırmalar, tehditler, hukuksuz yargılamalar, siyasi tutuklamalar her şey korku salmak içindir. Çünkü iktidarlarını ayakta tutmanın tek yolunun bu olduğuna inanıyorlar.

Buradan fındıklı meydanından söylüyoruz yenileceksiniz, bu kararları verenler yargılanacaksınız. Bu ülkenin iktidarı değişecek. Sosyal hukuk devleti inşa edilecek. Güçsüzleri güçlüler karşısında koruyacak gerçek adaleti sosyal eşitliği ve toplumsal dengeyi sağlayacağız. Bu halk sizi sandıkla gönderecek. Birimiz açken hiçbirimiz tok değildir. Birimiz karanlıkta iken hiçbirimiz aydınlıkta değiliz. Bizler ekmeğimize göz koyanların karşısında direneceğiz. Gezi ruhunu anlamayan birini bu ülke halkı Cumhurbaşkanı seçmeyecek. Ne pahasına olursa olsun yürüyeceğiz. Bu millet zulme asla boyun eğmeyecek. Yaşasın özgürlük yaşasın hürriyet yaşasın adalet.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -