Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ ADINA SORUYORUM ÇAYKUR NEDEN ZARAR AÇIKLIYOR?”

“210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ ADINA SORUYORUM ÇAYKUR NEDEN ZARAR AÇIKLIYOR?”
245 views
19 Ocak 2021 - 21:53
Spread the love

ÇAYKUR’a 2 yıl dan beri vekâlet eden birinin asaleten atanması şaşırtıcı değil mi? Diyen Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, ÇAYKUR’un zarar etmesine de tepki gösterdi.

“210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ ADINA SORUYORUM ÇAYKUR NEDEN ZARAR AÇIKLIYOR?”

Gençağa Karafazlı-

ÇAYKUR’un, 20 ton çayı küflettiği ve gelecek 3 ay içerisinde stoklarda olan tonlarca çayın küfleneceği ayrıca, ÇAYKUR’un, bankalara yüksek miktarda borcu olduğu, banka faizlerini dahi ödeyemediği, yaş çay üreticisinden aldığı çayın bedelini bankalardan faizle para alarak ödediği, her yıl milyonlarca lira zarar ettiği geçen ay açıklanan Sayıştay raporlarında yer almıştı.
ÇAYKUR’u vekâleten 2 yıldan beri yürüten Yusuf Ziya Alim’in asaleten atanması ve ÇAYKUR’un he yıl zarar açıklamasına CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ile CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın ses çıkartmaması asıl ataması yapılan Y.Ziya Alim’e başarılar dilemesi kamuoyunda çeşitli tepkilere neden olurken,
‘Değerli çay üreticileri 2 yıl vekâletle yönettiği ÇAYKUR’u iki yılda, bir milyar 400 milyon zararla kapatan vekil müdürü asıl müdür olarak atanması sizce biraz tuhaf değil mi?’ diye soran DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, AKP Rize il başkanı İshak Âlim’in abiyi Yusuf Ziya Âlim’in Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) a asaleten atanması ve ÇAYKUR’un zarar açıklamasına tepki gösterdi.

“ÇAYKUR NASIL ZARAR EDİYOR? “

Ramazan Sarıoğlu “ÇAYKUR neden zarar açıklıyor? Bu soru bana her gittiğim yerde defalarca soruldu ve bu soruya mantık siz cevap vermedim, Basının bana sorduğu bu soruyu yetkililere soracağımı söyledim.
Bende bir üretici,30 yıl ÇAYKUR da görev yapan siyasetçi DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası bölge başkanı olarak,220 bin çay üreticisi 11 bin çalışan adına buradan ÇAYKUR yetkililerine soruyorum, ÇAYKUR un zarara uğramasına sebep olan nedenler nedir.
2 yıl üst üste yaklaşık 1.500 milyar TL zarar açıklayanlar bunu açıklamalı.
“GEÇMŞ YILLARDAN ÇOK ÇAY SATTIK DİYE ÖVÜNÜYORLARDI”
ÇAYKUR yetkilileri geçmiş yıllardan daha çok çay sattıklarını övünerek açıklıyorlar. Kurumun ek tesisleri, yeni fabrikalar yapımı yok, personel, işçi giderleri geçmiş yıllara nazaran yüzde yüz daha düşmüş.
ÇAYKUR 2020 yılı yaş çay kampanyasında yaş çay Fire oranı yüz de 3 ten 1 lere düşürdü ve asıl sorumluluğu Eksper arkadaşlara verdi.
Ekspere arkadaşları zor duruma sokan bu uygulama nedeniyle fire oranının ÇAYKUR’un istediği gibi tutturmak için işten atılma korkusuyla, üreticilerden %2 ve 3 kesintiler yaparak fire sorununu ortadan kaldırdılar. Çaya Âlim yerlerine kira giderleri yok, çalışan işçi ücretleri olması gerekenin çok çok altına inmiş, buna rağmen zarar nedenini ben çay üreticisi olarak 11 bin çalışanı, 220 bin çay üreticisi adına soruyorum. ÇAYKUR nasıl zarar açıklıyor?

“EKSPERLERDEN HESAP SORANLAR ÇAYKURU ZARAR ETTİRENLERDEN NE DEN HESAP SORMUYOR”

ÇAYKUR’un her yıl açıkladığı bu zararın nedenini teftiş kurulun tarafından araştırılmasını istiyorum, bu olay sıradan basite alınıp geçiştirilecek bir olay değildir.
Çay alım yerlerinde çalışan Eksperler evsaf dişi çay almaları, 100 kg çay yakarsa onu o çay alım Eksperinden geri alıyor ve hakkında soruşturma açıyorsun da ÇAYKUR’un her yıl zarar etmesini nasıl geçiştirebilirsiniz. ÇAYKUR hiçbir zaman maliyetinin altına çay satışı yapmadığını açıklamasına rağmen ÇAYKUR’un bu milyarlarca zarar nedeni nedir. Birileri çıkıp bunu 220 bin çay üreticisi ve 11 çalışanına açıklamalıdır”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -