Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

TRABZON EĞİTİM SEN “ÖĞRENCİLER VE EĞİTİMCİLER NE ZAMAN AŞILANACAK”

TRABZON EĞİTİM SEN “ÖĞRENCİLER VE EĞİTİMCİLER NE ZAMAN AŞILANACAK”
264 views
24 Ocak 2021 - 16:17
Spread the love

Eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de BİR biriyle çelişen kararlar alındığına dikkat çeken Eğitim Sen Sendikası Trabzon şubesi Millieğitim Bakanı Ziya Selçuk’un karne notunu açıklayarak bakan Selçuk’a seslendi.
“ÖĞRENCİLER VE EĞİTİMCİLER NE ZAMAN AŞILANACAK”
Gençağa KARAFAZLI –
TRABZON –

Engin NUR .
Başlatılan aşı çalışmasında sıranın ne zaman öğrencilere ve eğitim emekçilerine geleceği ise tam bir muammadır Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin NUR konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti.
“FİZİKİ ALT YAPI SORUNLARI DEVAM EDİYOR”
2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sonu itibariyle halen eğitim-öğretim kurumlarının fiziki ve altyapı sorunlarının devam etmesi, okulların fiziki yapısının pandemi koşullarına göre düzenlenmesinde eksiklikler olması, öğretmen ve yardımcı hizmetli kadrosu düzeyinin ve eğitim bütçesinin yüz yüze eğitimin başlaması için yeterli olup olmadığı en önemli tartışma konuları olarak öne çıkmaktadır.
“ÖĞRENCİ VE EĞİTİMCİLERE SIRA NE ZAMAN GELECEK”
Başlatılan aşı çalışmasında sıranın ne zaman öğrencilere ve eğitim emekçilerine geleceği ise tam bir muammadır. MEB, başlayan aşı sürecinde öğrencilerin, velilerin ve eğitim emekçilerinin taleplerini duymamazlıktan gelmeye devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “İkinci yarıyılda yüz yüze eğitimi başlatma yönünde ilkesel bir yaklaşıma sahibiz” açıklaması yaparken bile eğitim bileşenlerinin görüşlerine başvurulmamış, demokratik katılım mekanizmaları işletilmemiştir. Bu durum, eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de biriyle çelişen kararlar alınarak, eğitimin içinden çıkılmaz bir hale sokulacağının ve öğrencilerimizin geleceği ile oynanacağının göstergesidir.
“MEB 1.DÖNEM KARNE NOTU ZAYIFLARLA DOLUDUR”
Bu nedenlerdeki MEB 1. Dönem itibarıyla karne notları zayıflarla doludur.
-Milli Eğitimin temel amaçlarını gerçekleştirme – Zayıf
– Eğitimde fırsat eşitliğini sağlama – Zayıf
– Nitelikli bilimsel laik kamusal eğitimi gerçekleştirme başarısı – Zayıf
– Eğitim emekçilerinin sorunlarını çözme başarısı – Zayıf
– Pandemi sürecinde öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlama başarısı – Zayıf
– Yüz yüze okullarımızda eğitimin koşullarını hazırlama başarısı – Zayıf
– Öğretmen öğrencilerin aşı yapılması başarısı – Zayıf
“DEMOKRATİK KATILIM MEKANİZMALARI OLUŞTURMALIDIR”
2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yüz yüze eğitimi başlatmayı düşünenler, demokratik katılım mekanizmaları oluşturmalıdır. Eğitim emekçilerinin aşı takvimindeki yeri gözden geçirilerek bir an önce kamuoyuna açıklama yapılmalı ve yeni döneme başlanmadan eğitim emekçilerine öğrencilerimize yönelik aşılama çalışmalarına başlanmalıdır.
2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısında eğitim alanında yaşanan gelişmeler, MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek için gerekli adımları atmadığını göstermiştir.
“ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER MUTSUZ”
Pandemi nedeniyle uygulanan uzaktan eğitim ile ilgili sorunların çözümü için gerekli adımların atılmadığı, eğitime erişimde yaşanan sorunlar başta olmak üzere eğitimde dayatmacı politikaların sürmesi nedeniyle öğrencilerin ve öğretmenlerin mutsuz olduğu, eğitim sürecinde bilimsel laik kamusal eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği, öğretmenlerin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı bir eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değildir.
“HERKESE EŞİT PARASIZ EĞİTİM”
Kamusal eğitim, siyasal iktidarın ve bir bütün olarak devletin ekonomik ve demokratik talepleri karşılaması için zorlandığı, eğitim hizmetinin herkes için eşit, parasız, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını ifade eden bir kavramdır. Bir ülkede herkesin eşit koşullarda yararlanabileceği bir eğitim hakkından bahsedebilmek için eğitimin fiziksel ve ekonomik yönden de erişilebilir olması gerekir.
“LAİK EĞİTİM DEĞİL MİLLİYETÇİ AYRIMCI EĞİTİM REFERANS ALINIYOR”
Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar, elbette ülkedeki ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda yaşanan gelişmelerden ayrı ve bağımsız değildir. Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin ve laikliğin değil, milliyetçiliğin, ayrımcılıkların ve inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde eğitim ve bilim emekçileri olarak kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -